July 9th - 15th 2000, Nove Mesto na Morave - Milovy, Czech Republic

 

Final Results
Short Distance - Qualification

 

Men

  Class results: Men A     
---------------------------------------------------------------
  1 Öberg Peter           Sweden               SWE0002    25.20
  2 Smola Michal          Czech Republic       CZE0004    26.06
  3 Kazda Jiří            Czech Republic       CZE0002    26.16
  4 Osterbo Oystein Kvaal Norway               NOR0003    26.52
  5 Grabowski Maciej      Poland               POL0002    27.05
  6 Saarinen Timo         Finland              FIN0005    27.30
  7 Dwojak Wojciech       Poland               POL0001    27.36
  8 Ebneter Lukas         Switzerland          SUI0000    27.52
  9 Kölbl Florian         Austria              AUT0001    28.27
 10 Crane Matthew         Great Britain        GBR0001    28.33
 11 Mueller Amndreas      Switzerland          SUI0002    28.50
 12 Gilot Jan             Belgium              BEL0001    28.58
 13 Olofsson Mikael       Sweden               SWE0004    29.07
 14 Panassenko Nikolai    Russia               RUS0004    29.26
 15 Etherden Andrew       Great Britain        GBR0003    29.32
 16 Bukovác Pavol         Slovakia             SVK0001    29.43
 17 Freimanis Maris       Latvia               LAT0001    29.53
 17 Potter Jamie          Australia            AUS0002    29.53
 19 Brickhill-Jones David Australia            AUS0000    30.08
 20 Brugat Mathieu        France               FRA0000    30.10
 21 Lindeqvist Markus     Finland              FIN0003    30.22
 22 Laichev Alexei        Russia               RUS0002    30.23
 22 Sonnenberg Andrej     Germany              GER0003    30.23
 24 Tomson Tarmo          Estonia              EST0005    30.43
 25 Serini Antonio        Italy                ITA0005    30.44
 26 Piil Steen            Denmark              DEN0003    30.48
 27 Mukhidinov Serhiy     Ukraine              UKR0003    31.01
 28 Albert Arti           Estonia              EST0000    31.19
 29 Sondergaard Anders    Denmark              DEN0005    31.42
 30 Zete Vasile           Romania              ROM0002    31.49
 31 Negrello Matteo       Italy                ITA0002    32.29
 32 Dedinszky Imre        Hungary              HUN0000    32.37
 33 Seeböck Stefan        Austria              AUT0003    32.48
 34 Oksenholt Anders B.   Norway               NOR0002    32.49
 34 Navarro García José FcSpain                ESP0004    32.49
 36 Hendrickx Pieter      Belgium              BEL0003    32.57
 37 Andrékus Saulius      Lithuania            LTU0000    34.23
 38 Magne Thibault        France               FRA0002    34.28
 39 Delič Petar           Croatia              CRO0002    36.25
 39 Miklavčič Simon       Slovenia             SLO0002    36.25
 39 Sventnickas Donatas   Lithuania            LTU0004    36.25
 42 Nikolov Kiril         Bulgaria             BUL0001    36.37
 43 Sanchez Sanchez Juan FSpain                ESP0005    36.42
 44 Bourke Niall          Ireland              IRL0001    37.13
 45 Walker Gregory        U.S.A.               USA0005    38.02
 46 Satosu Taku           Japan                JPN0004    39.47
 47 Dobbs Neil            Ireland              IRL0004    39.59
 48 Kurata Masahiko       Japan                JPN0002    40.41
 49 Szűcs Gábor           Hungary              HUN0003    40.51
 50 Blake Joshua          U.S.A.               USA0000    50.59
 51 Atanasoski Jane       Macedonia            MKD0002   128.07
    Sterle Miloš          Slovenia             SLO0003   DISQ. 
 
Class results: Men B     
---------------------------------------------------------------
  1 Aarnes Jon Birger     Norway               NOR0000    25.22
  2 Andersson David       Sweden               SWE0000    25.27
  3 Girsch Nicolas        France               FRA0001    25.29
  4 Ott Christian         Switzerland          SUI0003    25.57
  5 Öhlund Erik           Sweden               SWE0003    26.27
  6 Semeniuc Robin L.     Romania              ROM0001    26.34
  7 Ikonen Pasi           Finland              FIN0002    26.39
  8 Mrázek Jan            Czech Republic       CZE0003    26.46
  9 Parkkinen Jarno       Finland              FIN0004    27.17
 10 Kowalski Wojciech     Poland               POL0003    27.22
 11 Tolstopiatov Vadim    Russia               RUS0005    27.37
 12 Casal Fernandez Roger Spain                ESP0000    27.38
 13 Harkányi Zoltán       Hungary              HUN0001    27.40
 14 Pettersen Oystein     Norway               NOR0004    27.44
 15 Hirter Thomas         Switzerland          SUI0001    27.53
 16 Hendrickx Tomas       Belgium              BEL0002    28.00
 17 Krier Jean F.         Belgium              BEL0004    28.08
 18 Khramov Andrei        Russia               RUS0001    28.13
 19 Paužas Henrikas       Lithuania            LTU0002    28.18
 20 Andreyev Andriy       Ukraine              UKR0000    28.19
 21 Gasbjerg Torbjorn     Denmark              DEN0000    29.27
 22 Gans Kristjan         Estonia              EST0002    29.36
 23 Černý Michal          Czech Republic       CZE0000    29.47
 24 Osis Karlis           Latvia               LAT0002    29.53
 25 Patráš Andrej         Slovakia             SVK0003    30.21
 26 Sbaraglia Angelo      Italy                ITA0003    30.58
 27 Siimsaare Tarmo       Estonia              EST0004    31.15
 28 White Michael         Australia            AUS0005    31.24
 29 Parry Clive           Great Britain        GBR0004    31.29
 30 Gieseler Christian    Germany              GER0002    31.30
 31 Čadež Klemen          Slovenia             SLO0000    31.32
 32 Bogle Allan           Great Britain        GBR0000    31.34
 33 Labuda Peter          Slovakia             SVK0002    31.37
 34 Stulgys Donatas       Lithuania            LTU0003    31.38
 35 Bader Leif            Germany              GER0000    31.42
 36 Vivian Lorenzo        Italy                ITA0001    32.13
 37 Burke Darren          Ireland              IRL0002    33.28
 38 Soes Rasmus           Denmark              DEN0004    33.29
 39 Smith Ross            U.S.A.               USA0003    33.31
 40 Yovchev Kiril         Bulgaria             BUL0002    34.16
 41 Socha Marek           Poland               POL0000    34.17
 42 Tóth Attila           Hungary              HUN0004    35.14
 43 Antunovič Dragan      Croatia              CRO0001    36.07
 44 Scheck Adam           Canada               CAN0000    36.31
 45 Ferra Murcia Raul     Spain                ESP0002    37.21
 46 Meizer Felix          Austria              AUT0002    37.26
 47 Rattray Kerrin        Australia            AUS0004    37.27
 48 Kozuka Tomoyasu       Japan                JPN0001    37.50
 49 Mirceski Martin       Macedonia            MKD0000    43.36
 50 Rauschenbach Joel     U.S.A.               USA0002    49.47
 51 Azencot Ehood         Israel               ISR0000    53.52
 52 Udagawa Masanori      Japan                JPN0005    63.22
Class results: Men C     
---------------------------------------------------------------
  1 Hora Zbyněk           Czech Republic       CZE0001    25.54
  2 Rollier Baptiste      Switzerland          SUI0004    25.55
  3 Švihovský Jaromír     Czech Republic       CZE0005    25.59
  4 Strandberg Rune       Norway               NOR0005    26.33
  5 Hohenwarter Michael   Austria              AUT0000    26.37
  6 Föhr Tero             Finland              FIN0001    27.02
  7 Renard Damien         France               FRA0003    27.08
  8 Durkin Dmytro         Ukraine              UKR0001    28.04
  9 Andreasson Per        Sweden               SWE0001    28.12
 10 Gronnegaard Jacob     Denmark              DEN0001    28.18
 11 Taylor Nick           Great Britain        GBR0005    28.31
 12 Sirmais Martins       Latvia               LAT0003    28.42
 13 Troeng Jan            Sweden               SWE0005    28.43
 14 Duncan Bruce          Great Britain        GBR0002    28.49
 15 Schneider David       Switzerland          SUI0005    29.00
 15 Sprok Bence           Hungary              HUN0002    29.00
 17 Bruder Christoph      Germany              GER0001    29.02
 18 Parzewski Michal      Poland               POL0005    29.49
 19 Rybakov Oleksandr     Ukraine              UKR0004    29.57
 20 Vam Der Kleij Dries   Belgium              BEL0000    30.07
 21 Barták Lukáš          Slovakia             SVK0000    30.14
 22 Christensen Christian Denmark              DEN0002    30.41
 23 Preston Peter         Australia            AUS0003    31.00
 24 Bacys Modestas        Lithuania            LTU0001    31.14
 25 Berkis Gatis          Latvia               LAT0000    31.22
 26 Hríbar Andraž         Slovenia             SLO0001    31.27
 27 Boström Marten        Finland              FIN0000    31.31
 28 Van Gasse Laurent     Belgium              BEL0005    31.42
 29 Seppi Marco           Italy                ITA0004    32.00
 30 Gross Christopher     U.S.A.               USA0001    32.11
 31 Kolev Vladimir        Bulgaria             BUL0000    32.19
 32 Bjugan Marius         Norway               NOR0001    32.22
 33 Corona Emiliano       Italy                ITA0000    32.26
 34 Walker Daniel         U.S.A.               USA0004    32.27
 35 Klaasimäe Tarvo       Estonia              EST0003    32.46
 36 Brabiescu Paul M.     Romania              ROM0000    33.19
 37 Nowicki Krzysztof     Poland               POL0004    33.51
 38 Malychev Nikolai      Russia               RUS0003    34.25
 39 Kato Hiroyuki         Japan                JPN0000    34.50
 40 Lopez Lopez Antonio   Spain                ESP0003    34.55
 41 Nieuwveld Peter       South Africa         RSA0000    35.31
 42 Erm Tonis             Estonia              EST0001    35.57
 43 Tot Nikola            Croatia              CRO0003    36.55
 44 Meyer Ian             Australia            AUS0001    37.40
 45 Caithness Stewart     Ireland              IRL0003    39.43
 46 Expósito Pelado Raul  Spain                ESP0001    40.16
 47 Valler Ferenc         Hungary              HUN0005    41.21
 48 Alajbegovič Adem      Croatia              CRO0000    43.54
 49 Barry Alan            Ireland              IRL0000    46.24
 50 Nishio Nobuhiro       Japan                JPN0003    49.48
 51 Velkoski Blagoja      Macedonia            MKD0001    73.51
    Glucharev Vasili      Russia               RUS0000   DISQ.

top

Women

  Class results: Women A   
---------------------------------------------------------------
  1 Nilsson Kajsa         Sweden               SWE0055    24.18
  2 Stehnová Zuzana       Czech Republic       CZE0054    24.26
  3 Makrai Éva            Hungary              HUN0054    25.17
  4 Siedina Ioulia        Russia               RUS0054    25.27
  5 Sargautyté Ieva       Lithuania            LTU0051    25.31
  6 Berchtold Susanne     Switzerland          SUI0050    26.14
  7 Rantala Maria         Finland              FIN0053    26.16
  8 Florkowska Marta      Poland               POL0050    26.38
  9 Maiorescu Irina       Romania              ROM0050    26.42
 10 Krasuska Klara        Poland               POL0053    26.48
 11 Soes Signe            Denmark              DEN0054    26.53
 12 Miklušová Jana        Slovakia             SVK0051    27.16
 13 Bleken Anne Marie     Norway               NOR0052    27.27
 13 Plokhenko Victoriya   Ukraine              UKR0053    27.27
 15 Jahnová Anežka        Czech Republic       CZE0051    27.49
 16 Ewels Kathryn         Australia            AUS0050    28.12
 17 Baun Christensen Rie  Denmark              DEN0050    28.20
 18 Burrows Heather       Great Britain        GBR0051    28.50
 19 Bäckström Lina        Sweden               SWE0050    28.57
 19 Palmer Helen          Great Britain        GBR0054    28.57
 21 Tichonava Zoja        Russia               RUS0055    29.19
 22 Wydenkeller Susanne   Switzerland          SUI0055    29.36
 23 Balchen Marte         Norway               NOR0051    29.49
 24 Herremans Sofie       Belgium              BEL0051    29.52
 25 Mols Laura            Belgium              BEL0053    29.53
 26 Eisl Birgit           Austria              AUT0051    30.09
 27 Nash Michelle         New Zealand          NZL0052    30.19
 28 Vanhalakka Kirsi      Finland              FIN0055    30.24
 28 Gil Brotons Esther    Spain                ESP0051    30.24
 30 Semak Mariya          Ukraine              UKR0055    30.36
 31 Csányi Adrienn        Hungary              HUN0050    30.42
 32 Mäeots Tuuli          Estonia              EST0051    30.43
 32 Mueller Insa          Germany              GER0053    30.43
 34 Costa Sara            Italy                ITA0050    30.59
 35 Arone Linda           Latvia               LAT0051    31.27
 36 Becu Cindy            France               FRA0050    31.28
 37 Hohenwarter Barbara   Austria              AUT0053    31.44
 38 Sheldon Anna          Australia            AUS0052    32.04
 39 Zurcher Sandra        U.S.A.               USA0054    32.06
 40 Gil de la Vega Paula  Spain                ESP0053    35.07
 41 Hermet Krystell       France               FRA0052    36.05
 42 Dimitrova Natalia     Bulgaria             BUL0051    37.43
 43 Porter Corinne        U.S.A.               USA0052    41.56
 44 Sawada Rumi           Japan                JPN0055    46.58
 45 Dennehy Caroline      Ireland              IRL0052    47.50
 46 O'Boyle Niamh         Ireland              IRL0055    48.00
 47 Iwama Kanako          Japan                JPN0053    71.00
    van Opstal Imke       Netherlands          NED0051   DISQ. 
Class results: Women B   
---------------------------------------------------------------
  1 Mcgrail Vanessa       Denmark              DEN0053    24.19
  2 Przyczková Michaela   Czech Republic       CZE0053    24.26
  3 Wegmueller Lea        Switzerland          SUI0053    24.46
  4 Kauppi Minna          Finland              FIN0052    25.11
  5 Sukki Salla           Finland              FIN0054    25.17
  6 Berglund Camilla      Sweden               SWE0052    25.39
  6 Farkas Zsuzsa         Hungary              HUN0052    25.39
  8 Mueller Lea           Switzerland          SUI0052    26.13
  9 Elder Rachael         Great Britain        GBR0053    26.14
 10 Eliasson Lena         Sweden               SWE0053    26.29
 11 Antonsen Linda        Norway               NOR0050    26.33
 12 Fekete Zsuzsa         Hungary              HUN0053    26.39
 13 Wootton Hannah        Great Britain        GBR0055    26.45
 14 Ješovnik Ana          Croatia              CRO0050    27.13
 15 Belova Eugenia        Russia               RUS0050    27.14
 16 Tomas Amber           Australia            AUS0055    27.20
 17 Krasnoiarova Ludmila  Russia               RUS0051    27.27
 18 Běhounová Veronika    Czech Republic       CZE0050    27.31
 19 Ansaberga Ieva        Latvia               LAT0050    28.00
 20 Nyshkur Iryna         Ukraine              UKR0052    28.10
 21 Kaufmann Elisa        Germany              GER0051    28.12
 22 Kundisch Sieglinde    Germany              GER0052    28.17
 23 Vosyliúté Diana       Lithuania            LTU0053    28.41
 24 Potopalska Natalya    Ukraine              UKR0054    28.44
 25 Konkol Wioletta       Poland               POL0051    28.50
 26 Kane Penny            New Zealand          NZL0051    29.05
 27 Manissolle Perrine    France               FRA0053    29.33
 28 Annus Anu             Estonia              EST0050    29.36
 29 Kirchlechner ChristineItaly                ITA0052    29.46
 30 Hejjas Fruzsina       Austria              AUT0052    29.48
 31 Sommer Pernille       Denmark              DEN0055    30.03
 32 Thompson Clemmie      Australia            AUS0054    30.38
 33 Hoofd Catherine       Belgium              BEL0052    30.39
 34 Zwikker Sadie         Netherlands          NED0052    30.45
 35 Riddervold Marianne   Norway               NOR0055    30.48
 36 Mulder Michele        South Africa         RSA0050    30.49
 37 Dimitrova Valentina   Bulgaria             BUL0050    32.10
 38 Saeger Samantha       U.S.A.               USA0053    32.20
 39 Toussaint Helene      Belgium              BEL0054    34.02
 40 Papurica Maria M.     Romania              ROM0052    37.30
 41 Baena Albert Alba     Spain                ESP0050    37.36
 42 Austin Aislinn        Ireland              IRL0050    41.01
 43 Furusawa Yuko         Japan                JPN0051    41.54
 44 Healy Susan           Ireland              IRL0053    44.09
 45 Samper Sanz Rosa Ana  Spain                ESP0055    44.32
 46 Labašová Katarina     Slovakia             SVK0050    45.35
 47 Kurokawa Yukiko       Japan                JPN0054    52.09
 48 Baboska Talija        Macedonia            MKD0050    98.52
    Armstrong Suzanne     U.S.A.               USA0050   DISQ. 
Class results: Women C   
---------------------------------------------------------------
  1 Klechová Vendula      Czech Republic       CZE0052    24.25
  2 Forsström Sara        Finland              FIN0050    25.25
  3 Guterstam Kajsa       Sweden               SWE0054    25.33
  4 Waldová Lucie         Czech Republic       CZE0055    25.47
  5 van Opstal Lieke      Netherlands          NED0050    25.50
  6 Bergkvist Maria       Sweden               SWE0051    25.55
  7 Losseva Maria         Russia               RUS0052    26.32
  7 Valaité Indré         Lithuania            LTU0052    26.32
  9 Fritschy Martina      Switzerland          SUI0051    26.46
 10 Olafsen Erin          U.S.A.               USA0051    26.59
 11 Moe Lene              Norway               NOR0054    27.03
 12 Wild Angela           Switzerland          SUI0054    27.19
 13 Pereliaeva Tatiana    Russia               RUS0053    27.31
 14 Filtenborg Marie      Denmark              DEN0051    27.32
 15 Dresen Elisa          Germany              GER0050    27.45
 16 Heiskanen Karoliina   Finland              FIN0051    27.46
 17 Kosiňska Dorota       Poland               POL0052    28.08
 18 Saue Eveli            Estonia              EST0052    28.17
 19 Zsebeházy Eszter      Hungary              HUN0055    28.25
 20 Bobel Julie           Norway               NOR0053    28.32
 21 Brown Lisa            Great Britain        GBR0050    28.37
 22 Domján Zsuzsa         Hungary              HUN0051    29.02
 23 Prékopová Marta       Slovakia             SVK0052    29.16
 24 Day Liz               Great Britain        GBR0052    29.37
 25 Eisl Andrea           Austria              AUT0050    29.48
 26 Vandermeulen Severine Belgium              BEL0055    29.51
 27 Troesse Christiane    Germany              GER0054    29.54
 28 Buytaert Veerle       Belgium              BEL0050    30.27
 29 Blanchard Gaelle      France               FRA0051    30.41
 30 Trossmann Helle       Estonia              EST0053    30.47
 30 Papurica Oana E.      Romania              ROM0051    30.47
 32 Shandurkova Illiana   Bulgaria             BUL0052    31.02
 33 Frith Lisa            New Zealand          NZL0050    31.18
 34 Schulz Ruth           Australia            AUS0053    31.51
 35 Gil Brotons Veronica  Spain                ESP0052    32.16
 36 Krayushkina Hanna     Ukraine              UKR0051    32.52
 37 Klempere Aija         Latvia               LAT0052    33.31
 38 Murer Johanna         Italy                ITA0053    33.47
 39 Dakhnovska Olena      Ukraine              UKR0050    33.59
 40 Ibsen Pernille K.     Denmark              DEN0052    34.40
 41 Bamba Yoko            Japan                JPN0050    39.12
 42 Lopez Lazaro Ma AngeleSpain                ESP0054    40.22
 43 Austin Fionne         Ireland              IRL0051    55.47
 44 Healy Denise          Ireland              IRL0054    59.49
 45 Ide Chihiro           Japan                JPN0052    64.59
 46 Ckripeska Milena      Macedonia            MKD0051    72.56
    Minty Rebecca         Australia            AUS0051   DISQ. 
    Strnad Petra          Slovenia             SLO0050   DISQ. 
top

        

Cesky svaz orientacního behu - The Czech Orienteering Federation

Mezi stadiony, PS 40,
160 17  Praha 6 - Strahov
Czech Republic

The Czech Orienteering Federation

tel./fax: +420  2  20513295
e-mail:
csob@cstv.cz
http://www-ob.fsv.cvut.cz

 

Last update: 2000-07-14 19:59 CET, optimized for Internet Explorer 5.0 or later, resolution 800x600
Copyright C
David Komín, 2000