sosnoviny

  SOSNOVINY (http://www.orienteering.cz/sosnoviny)- aktuality ze světa OB z Čech, Prahy i ze světa. Aktualizováno podle potřeby. Starší zprávy se mažou novými. Poslední aktualizace 09.09.2019 06:44:55
 • Podzimní sezóna měla o víkendu 7.-8.9. na programu troje závody, všechny s účastí kolem 1000 závodníků. Ty pro skupinu Čechy-západ se konaly v Hornopožárském polesí. Je to asi jeden z nejlepších terénů kolem Prahy, ale poslední roky se v něm běhá málo a v některých částech vůbec. Část sobotní mapy byla zmapovaná po 50 letech! a část po 44. Mně se sobotní klasika ve zvlněném terénu s kameny a skalkami a postupy mimo cesty líbila. Méně už nedělní krátká trať, která byla víc v zeleném. Zelenou barvu jsem ale hned na první kontrole odfiltroval jako zavádějící či jen pomocnou informaci a správně vyhodnotil, že se spolehnu v naprosto plochém terénu více na azimuty a odhad vzdálenosti. V difůzních porostech se někde stejně nedalo vyznat, i když byly celkem průběžné. Sobotní klasiku vyhráli Martina Matějů a Radek Nožka, nedělní krátkou trať Tereza Nováková a Jiří Bouchal. Web závodu

 • Poslední prázdninový víkend byla v nabídce závodění velká řada vícedenních závodů v různých koutech Čech. Já zvolil komornější závodění v zážitkovém terénu - Sudety open. Dvě sobotní etapy v Kamenickém Šenově a České Kamenici jsem absolvoval jen jako divák. To proto, abych si naplno vychutnal nedělní etapy ve skalních terénech. Závody se nepočítaly do oficiálních soutěží, a tak mohlo být zvoleno podrobné měřítko 1:4000 na lesní mapě. Terény obou etap dosud nebyly zmapované na orienťák. A byl to náročný prostor se skalními městy, místy kopce, žádné cesty a pod nohama kapradí, borůvčí a popadané stromky. Krásná mapařinka, kde to běžecky nebylo zadarmo. Vybíhalo se na krabičku, když starér na startu dbal na alespoň trochu přiměřené odstupy mezi startujícími. Tratě byly vždy jen 4 s různou obtížností a délkou. Na té nejnáročnější oba městské sprinty vyhrál Jan Pavlovec, skalní etapy Matěj Burda a Martin Janata, který se stal i celkovým vítězem po součtu časů všech 4 etap.

 • O víkendu 9.-12.8. jsem zavítal na východ Slovenska na tradiční Slovak Karst Cup, který se letos běžel na Plešivecké planine a sprintová etapa v Rožňavě. Vícedenní ve Slovenském krasu mají dlouhou tradici, poprvé se jako Grand Prix Slovakia (tuto značku nesl závod i letos) bežel před 35 lety na Silické planině. Obě planiny jsou plné hlubokých závrtů a kolem je jen minimum cest. Mnoho cest bylo na mapě nezřetelných a dokonce se někde postupy po neviditelných cestách musely kontrolovat podle tvaru závrtů a význačných stromů, pokud kolem nich vedly. Část poslední etapy byla i v otevřenějším terénu, jinak se běhalo v zalesněné části. Proběhnutí tam bylo příjemné, ale orientačně náročné na udržení kontaktu s mapou. Závody měly pestrou účast z mnoha zemí, včetně těch vzdálenějších jako Austrálie, Nový Zéland či Honkong. Převažovali ale domácí závodníci spolu s českými a maďarskými. V elitě vyhráli v ženách Finka Heini Saarimäki a v mužích maďarský závodník Tomas Tolgyesi. Web závodu

 • O víkendu 29.-30.6. proběhlo v Českém Středohoří Mistrovství ČR v rogainingu - tedy scorelauf na 24 hodin. Mistrovství patřilo k těm náročnějším. I když mapa byla menší než obvykle, v extrémně kopcovitém terénu stačila. Na závodníky čekalo vedro, prudké kopce, kamenité stráně, zarostlé louky se svízelí, les s podrostem netykavky. Ale také vrcholy s vyhlídkami, vodopády, jeskyně a hospůdky, kde se občas občerstvili a občas zklamaně obcházeli zavřenou hospodu.

  Do severní části prostoru se odvážil jen málokterý tým. Vrstevnice jsou totiž po 10 metrech.

  V hlavních kategoriích na 24 hodin vyhráli v mužích Miroslav Seidl s Václavem Králem, v ženách Lenka Stolinová s Kamilou Trojtlovou a v mixech Jana Balcarová s Alešem Balcarem.


 • Vrcholem jarní sezóny bylo o víkendu 22.-23.6. Mistrovství ČR na krátké trati. Na víkend se ochladilo a tak bylo ideální počasí na běhání. Běželo se v nádherném podkrkonošském terénu poblíž Trutnova, kde velkou část prostoru tvořily kamenité svahy s těžkou podložkou s dohledávkami kontrol na kamenech, kde bylo nutné pozorně číst mapu a neztratit s ní kontakt. Díky technicky obtížnému terénu byl závod dramatický, a zejména v mužích se rozhodovalo až téměř do poslední kontroly, kdy kdo chtěl medaily, musel udržet tempo až do cíle a neztratit rozhodující cenné vteřiny. Mistry ČR na krátké trati se stali Denisa Kosová a Vojtěch Král.

 • O víkendu 15.-16.6. se "západní béčkaři" sjeli do Mariánských Lázní, kde se na sever od města běžela krátká trať a klasika. Dorazilo téměř 1000 závodníků. Ti co jezdí pravidelně na Mariánskolázeňské trojúhelníky, terén nepřekvapil. V sobotu to byla krátká trať jako příjemná mapařinka s nutností odhadnout správný kámen. V neděli jsme se na klasice více rozeběhli do nepřehledných porostů, které nebylo lehké umapovat ani pro mapaře. V lese to bylo proti sobotě zarostlejší, občas tráva a také četné popadané stromy, v závěru naší tratě bažinky. V sobotu na krátké trati zvítězili v hlavních kategoriích Barbora Vyhnálková a Jan Flašar, na nedělní klasice pak v ženách opět Barbora Vyhnálková a v mužích Matěj Kamenický. Web závodu

 • Ve čtvrtek 13.6. se jel na Strahově a blízkém Petříně závod MTBO ligy Bábíkův Petřín. Zázemí bylo tentokráte přímo v tribuně Spartakiádního stadionu vedle sídla bafíků. Jako doprovodný závod se pořádal lahváč. Mapa byla z dílny Jéni Švába. Sámoška uprostřed závodního prostoru nenabízela pivo Braník a musel ho nahradit Kozel. Běželo se tentokrát za světla. Vyhrál Borek.

 • V neděli 9.6. se konal další závod Pražskostředočeské oblasti na okraji Křivoklátska. Běželo se u vyschlého koupaliště Poteplí na starší mapě Brdce. Mapa příliš neseděla, porosty již povyrostly a ani směrově to nebylo to pravé. Na skalním hřbetu Brdce se zřejmě v kamenech a skalkách nevyznal ani stavitel, možná tam s kontrolou zabloudil místo závodníků. Ale kdo se rozhlédl, obvykle svou kontrolu dohlédl. Hlavní kategorie vyhráli Barbora Vyhnálková a Ondřej Kazda.

 • Přes 1900 závodníků závodilo o víkendu 1.a 2.6. v okolí Doks, kde se běžely žebříčky A a B-Čechy západ. Prostor západně od Doks byl poprvé použit jako tréninková mapa na MS v roce 1972. Další mapa byla až na béčka v roce 1981. Já prostor objevoval přesně před 40 lety bez o-mapy, kdy jsem v něm asi týden běhal podle turistické mapy. Závodilo se tam často, ale mladší závodníci ho moc oběhaný asi nemají. Najdou se tu mapově složitější skalní partie i fyzicky náročné kopce a hluboké rokle. Letos se k tomu přidalo i počasí, kdy byl první velmi teplý víkend. Mapa z dílny Toma Nováka byla srozumitelně generalizovaná a já si myslím, že se tam vešlo přesně to co mělo. Sobotní klasickou trať vyhráli Denisa Kosová a Vojta Král, nedělní krátkou Vendula Horčičková a Miloš Nykodým.
  Web závodu

 • Ve středu 15.5. proběhl V Praze v okolí Nebušic první letošní závod Pražského poháru žactva. Současně byl závod zapojen do akce World Orienteering Day 2019. Běželo se na mapě Divoká šárka, kde se střídají louky, zarostlejší les, svahy s kameny a skálami. Počasí závodu nepřálo, celý den bylo jen kolem 5 stupňů, foukal vítr a pršelo. V lese bylo mokro. Do toho v Praze kolabovala doprava, takže kdo nejel MHD, vystál si přes hodinu v kolonách. Závodníci tak docházeli na start až do samého limitu v 18.15. Nakonec jich i přes nepřízeň počasí bylo na žákovských, tréninkových a začátečnických tratí kolem 400. Oblečení některých závodníků neodpovídalo počasí. Běhalo se nejen v krátkých rukávech, ale i v trenkách a jeden závodník si proběhl nejdelší tréninkovou trať bos. Někteří žáci si užijí škaredé počasí ještě další den, kdy se v Kladně běží Přebor škol. Ostatní budou doufat, že za týden v Troji už bude opět krásné jarní či letní počasí.

 • O víkendu 11.-12.5. proběhly u Lückendorfu česko-německé závody SAXBO 2019. Běželo se na německé straně na dvou sousedních prostorech. Terén sobotní klasiky byl ještědský jablonecký, tedy kameny, kamenná pole a občas větší skalky. Tratě byly hezky postavené. Počasí trochu zlobilo, chvíli zapršelo, ale bylo poměrně teplo. Neděle byla chladnější, foukalo, déšť naštěstí ustal na začátku závodu. Terén přes silnici pro krátkou trať byl také typický pro ještědskou oblast, ale připomínal borské terény. Tedy pískovcové skály a kameny, mnohem prudší kopce. Občas se lezlo po čtyřech nahoru nebo se muselo klesat strmými skalními průchody. Ač měla mapa českou evidenci, byla na ní jen česká hranice a celý prostor závodu byl v Německu. V Česku se v Lužických horách toho času závodit nesmí. Sobotní závod vyhráli v hlavních kategoriích Katka Mullis a Martin Janata, v neděli se sobotní vítězové museli spokojit jen s druhým místem. Vyhráli Bára Baldriánová a Martin Luštícký.

 • Ve středu 8.5. jsem po půlroce opět vyrazil do Všenor na mapu Červená Hlína. Tentokrát se běželo trochu západněji a brdský kamenitý terén byl o něco běhatelnější než na podzim. A lepší byla i stavba tratí. K tomu se povedlo i počasí, kdy teplota dosahovala k 20 stupňům. Běžela se jen krátká trať. V hlavních kategoriích zvítězili Monika Doležalová a Jakub Glonek.
  Web závodu

 • V neděli 28.4. pořádala Praha oblasťák v Chyňavě na okraji hlubokých lesů Křivoklátska. V rovinatém lese se na klasické trati dodahovalo velmi rychlých časů na kilometr. Mapu jsem celou mapoval a to rozhodlo, že jsem se raději vypravil do Ještědské oblasti do Jizerských hor na Bramberk, kde se běžela rovněž klasika. Terén byl typický jablonecký, tedy svahy pokryté kameny a místy hustníky, ve kterých byly na mnoha místech popadané špičky smrků. Někteří závodníci narazili ještě na sníh. Bylo chladné počasí, které přálo běhu, méně již pobytu na shromaždišti. Konrád za akčních 15 Kč nešel moc na odbyt. Trať se mi líbila, byla nutné dávat pozor na dohledávky a řešit i některé postupy. Hlavní kategorie poměrně s přehledem vyhráli Monika Doležalová a Jan Schulhof.

 • V neděli 7.4. se u Týnce nad Sázavou konal pražskostředočeský žebříček. Dorazilo přes 1000 závodníků. Na mapě Holý vrch se běželo před 2 roky a závod se mi moc nelíbil. Kopce, klouzání v dešti do hlubokých rýh a zbytek lesa pichlavě zarostlý. Vyběhl jsem tedy připravený na nehezký zážitek, ale nakonec se mi závod líbil. Asi proto, že jsem vše umapoval, ač zvláště v části s hlubokými rýhami jsem viděl kolem sebe řadu závodníků zmateně pobíhat. Mapa byla velmi dobrá, jen bych ji vytknul, že některé žluté paseky už poporostly v hustník. Tentokrát běhání proběhlo bez deště za příjemného počasí. Hlavní kategorie vyhráli Monika Doležalová a Jan Flašar.
 • V sobotu 6.4. měla Praha v kalendáři jen hovínkáč ve Vršovicích a tak jsem vyrazil na sever na ještědské závody do skal na jižním okraji Českosaského Švýcarska do okolí obce Janská. Terény tam jsou náročné, loni tam byl ve vedlejším prostoru ještědský závod, který skoro pětina účastníků nedokončila. Letos asi tato pětina vůbec na závody nevyrazila, účast byla nižší, necelých 500 závodníků. Stavitel naší trať ušetřil traversů ve strmých svazích a také seběhů, přesto jsem si to na trati užil. Počasí bylo po většinu závodu slunečné bez mráčku, až na vyhlášení a mně cestou na sběrku sprchlo. Hlavní kategorie vyhráli Kateřina Kašková a Wieland Kundisch.

 • V neděli 24.3. zahájila pražskostředočeská sezóna poblíž Terezína nadoblastním závodem spolu s ještědskými závodníky. Běželo se na mapě Travčický les. Do lesa vyrazilo přes 1300 závodníků (někteří na neměřené kategorie). V lese u Labe se čekal rychlý závod, i když les nebyl úplně placatý a taky dosti zvlněný. Našel se i kopec s vyhlídkou. Skoro všude bylo mírně pichlavo, takže někdy bylo lepší se držet cest. Hlavní kategorie vyhráli Barbora Vyhnálková a Radim Ondráček.

 • Svou 49. o-sezónu jsem zahájil v sobotu 16.3. tradičně v Českém ráji na mapě Kost, kde se běžely Jarní skály. Letos bylo docela příjemně, i když trochu foukalo a občas zapršelo. Les by mě neměl ničím překvapit, už v něm mám hodně naběháno. Bohužel nám mizí. Kousek za startem a před cílem byla velká vyholená místa a okolo ležely všude kůrovcem navrtané klády. Doufejme, že nám nějaké lesy na běhání i výlety v Česku zůstanou. Zbytek závodu se běžel už v normálním lese s kopečky a skálami. Do lesa se vydalo skoro 900 závodníků. Na nejdelších tratích zvítězili Anna Štičková a švédský závodník Martin Regborn.

 • V sobotu 9.3. proběhl už tradičně nejnavštěvovanější závod Pražské zimní ligy Praha Magica. Start a cíl byl na Starém Městě, áčková kategorie si vyšplahala až na Petřín do pískovcových skalek. Počasí bylo větrné, ale slunečné. Zatímco roznašeči procházeli prázdnou Prahou, při závodě už byly v ulicích davy turistů. Ty na Karlově mostě vytvořili neprůchodný hustník, a tak bylo výhodnější vymyslet postupy přes sousední Mánesův most. Lanovka na Petřín nejezdila, ale jeden z účastníků se rozhodl se projet po kontrolách ještě na elektrokoloběžce, které se ted po městě válejí na různých místech. Příští rok se závod asi Starému městu vyhne (nevejde se do formátu mapy) a podívá se dál na západ do starých Střešovic a Břevnova a zřejmě i do odlehlejších jihozápadních zahrad Petřína.

 • První březnový víkend jsem strávil na Křivoklátsku. V sobotu jsem mapoval mapu na žebříček na východním okraji. V neděli se běžela Pražská zimní liga jako Velká cena Líšné v centrálnější části. Terén je to pro orienťáky nepoužitý. Jen část kolem startu a cíle byla zmapovaná před 43 lety, no běžel i jeden z její autorů Cába. Nedělní mapu jsem vytvořil loni na M ČR v rogainingu. Ta se vytváří prakticky jen od stolu ze všech dostupných podkladů. Výřez byl zvětšen z měřítka 1:40000 na 1:26000, tedy přesně aby se na A4 vešla nejdelší trať. Pro proběhnutí jarním Křivoklátskem naprosto postačovala. Bylo už teplejší jarní počasí, občas vysvitlo sluníčko, takže pohoda. Ti co běželi nejdelší trať běžely ultralong a na vítěze čekala v cíli jako cena malá rybka. Hodně dlouho se čekalo na Jéňu a někteří propadali pesimismu, zda když se uskuteční příští zimní liga, kterou pořádá příští sobotu v centru Prahy pod legendárním názvem Praha Magica.

 • Víkend 26.-27.1. jsem věnoval LOBům, tentokrát po dlouhém čase a to ještě jako pořadatel. Závodilo se v okolí Cínovce v Krušných horách. Závod pořádal Krušnohorký rogainingový klub ve spolupráci s německým klubem Technické univerzity v Drážďanech (USV TU Dresden). Spolupráce měla svá specifika, která zbytečně komplikovala hladký průběh akce. Asi největším oříškem bylo Němcům vysvětlit české požadavky na startovní listiny, když se ujali výpočetního střediska. Dalším pak byl požadavek o úsporné pořádání bez zbytečného množství pořadatelů, což mělo za následek vysoké nasazení českých pořadatelů v zimních podmínkách bez možnosti se vystřídat. Sněhové podmínky byly vynikající, ale přineslo to i komplikace, kdy v sobotu přes naplánované raní projíždění stop došlo stejně k jejich zavátí. LOB po stopách se pak změnil po orientační stránce v klasický orienťák ve vánici, kdy se často místo po stopě jelo nejkratším azimutem. A problémy byly i s parkováním a tedy i včasným příjezdem závodníků. Jel se sprint na golfovém hřišti a v jeho okolí, kde převládal otevřený prostor a v něm byly roztroušené domy a remízky. Sprint vyhráli Petra Hančová a Petr Horvát. Večer se konal vložený závod - nočák s hromadným startem a volným pořadím. Noční free order vyhrála Lenka Mechlová v mužích zůstal dopolední vítěz Petr Horvát. V neděli jsme se přesunuli do biatlonového areálu za hranice v Německu. Prostor postihla týden před závody sněhová kalamita a byl tam omezený vstup do lesa. Ještě v pondělí se začala připravovat náhradní varianta v okolí sobotního shromaždiště, kde však byl zákaz vjezdu techniky do lesa mimo lyžařskou magistrálu. Přesto se podařilo závod, byť ve zkrácené variantě uspořádat v původním areálu v lese, kam se dalo dolyžovat od parkovišť v Česku nebo Německu. Z klasiky se stal zamotaný midlík. V areálu byly upravená síť širokých stop projížděných rolbou, což v českých podmínkách u nás asi málokde na LOBu najdeme. Počasí se umoudřilo, byla jen trochu mlha a celkem příjemná teplota těsně nad nulou. Nedělní závod byl Mistrovstvím na (zkrácené) klasice a v ženách ho vyhrála Helena Randáková, může opět Petr Horvát. Oba hlavní závody o víkendu (sprint a klasika) byly současně i akademickým mistrovstvím. Víkendových závodů se zúčastnilo přes 300 českých závodníků a asi stovka německých.
  Web závodů

 • Pražská zimní liga se v sobotu 12.1. konala po čase mimo Prahu a města. Proběhli jsme se krajinou Křivoklátska okolo Skryjí za krásného zimního počasí. Už cesta do Skryjí byla dobroružná, kdy příjezdové silničky v křivoklátských lesích byly pokryté kluzkým sněhem, někde se projížděli naštěstí nevelké závěje. Na tratích bylo sněhu méně, akorát na stopování. Shromaždiště bylo v hospůdce U trilobita, kde se točilo i pivo Trilobit z nedalekého pivovárku Chříč. Mapa pro závůdek byla bez vrstevnic a jen vzdáleně připomínala klíč ISOM, takže pro některé běžce bylo těžké se v ní vyznat. Zvolil jsem prostřední trať, která vynechala lesní pasáže na východě od Skryjí. Naše trať vedla na západ k Zbirožskému potoku a Berounce, kde nechyběly seběhy a výběhy do prudkých strání. Někteří potok dokonce při ústí do Berounky přebrodili. Na konci závodu se běžela exkurze po vesnici, kde kromě kontrol u křížků nechyběla ani kontrola na pomníku Joachima Barrande, který v okolí sbíral trilobity. Kdo chtěl, přidal si po závodě ještě sprintík po vesnici a kdo nechtěl mohl si dát v hospůdce dobrý oběd.
 • Pražská zimní liga po sprintu minulý týden zahájila v neděli 3.12. svou lesní část. Už tradičně (už posedmé) první prosincový víkend se scházíme v Malých Přílepech, kde v kopcovaté krajině mezi Křivoklátskem a Českým krasem se běžel Čertův zub. Čekal nás opět nově přimapovaný les tentokrát na sever od Malých Přílep. Počasí bylo důstojné pro zimní ligu. Na zemi ležel sníh, takže se dalo dostopovat ke kontrolám, ale také to pěkně klouzalo v kopcích, které tu jsou všude dokola. Kdo startoval později anebo běžel delší trat, tak se proběhl i v silném dešti. Kontroly nebyly náročné, spíše bylo nutné promyslet některé postupy, ale hlavním cílem bylo urazit pár zimních kilometrů s mapou.V cíli nás čekalo vyhřívané zázemí s bufetem, který připravili místní hasiči. Měřilo se na krabičky, razilo se kleštičkami a kdo se zdržel, dočkal se i konečných výsledky, které počtářská komise na místě spočítala. To už však byla většina závodníků pryč a na místě zůstala sparťanská část, která počítala výsledky, konzumovala dobroty a k tomu se pouštěli pro pamětníky filmy z dávných závodů, soustředění a zájezdů.

 • O víkendu 23.-25.11. proběhl v Plzni seminář rozhodčích a trenérů. K tomu řada dalších akcí, kdy pro řadu orienťáků bylo významnější akcí vyhlášení ankety Nejlepší orientační běžec roku 2018 v rámci společenského večera O-Gala. Zasedala i soutěžní komise a vedení sekce OB. Právě páteční večerní jednání soutěžní komise bylo velmi diskutovanou věcí už během noci na sobotu a mělo velmi negativní ohlasy mezi přítomnými trenéry a také rozhodčími. Na začátku semináře rozhodčích přednesl Vašek Zakouřil své vize, jak nově a jednotně přistoupit k pořádání závodů pro začátečníky a tratím pro trénink. Řada přítomných s některými nápady nesouhlasila. Jistý rozpor už způsobavalo i to, že pilotní pokusnou oblastí byla Pražsko-středočeská oblast, kde na posledním závodě před 3 týdny bylo skoro 1100 závodníků ve výsledcích a další skupina 150 až 200 závodníků na začátečnických a tréninkových tratí mimo oficiální výsledky. Takové počty ale řada oblastí ani zdaleka na závodech nedosáhuje a tedy se jim pak zdá systém tratí pro nezávodníky složitý a pořadatelsky náročný. V další části se probíral SIAC a problémy, které se letos při pořádání objevily. Velmi neobvyklým činem byl protest proti výsledkům veřejného závodu 10 dnů po závodě právě přednášejícím. Vznikl vyčtením krabiček po závodě, kdy se ukázalo, že někteří závodníci si na startu nevšimli SIAC off krabičky a vystartovali do závodu s čipem se zapnutým air módem. V pokynech závodu však závodníci měli také uvedeno, že krabičky budou naprogramovány pouze v kontaktním režimu. Jury proto protest zamítla. Nebylo ani uvedeno, kolik takových krabiček bylo nesprávně nastaveno, zřejmě ale z důvodů časového prodloužení B finále dost. Bohužel následně podal protestující a současně člen odvolací komise odvolání, a ta pak výrok jury zamítla. Současně byla pořadatelům nařízena povinnost vyčítat po závodě krabičky a prý podle nových pravidel tyto záznamy držet po dobu 1 roku! od vydání oficiálních výsledků. V sobotu následovalo seznámení s novými Praviodly OB, kdy přítomnými rozhodčími bylo kritizováno mnohde nadbytečné rozvádění některých situací, která znepřehlední nová Pravidla. Poslední den byl zajímavý blok Rady pro rozvoj inovací. Rada konstatovala pozitivní trend v nárůstu členské základny i potenciálu tréninkových center mládeže, které pak přináší úspěchy na mezinárodních akcích. Vyjádřila se i k trendům, které se prosazují v soutěžích sekce OB a dala vyjádření a doporučení, kde nabízela jiná řešení než která přijala soutěžní komise a sekce OB. Představila také své projekty, které již realizovala nebo budou realizovány. Zajímavou myšlenkou je návrh na zřizování stacionárních tréninkových kempů v zahraničí pro mládež ve 3 typech evropských terénů, které by pomohly zvýšit technickou úroveň při přípravě talentů.

 • Ve dnech 9.-11.11. proběhlo na Zderazi již tradičně školení začínajících kartografů a výjezdní zasedání mapové rady a krajských kartografů. Zúčastnilo se 26 účastníků školení a 12 lektorů/členů MR či krajských kartografů. Letos bylo na mapování příjemné počasí. Do lesa vyrazila víc jak polovina účastníků s digitální technikou a GPSkou. zbylá část mapovala klasicky s destičkou s fólií a tužkami. Nosným sw pro kreslení byl Open Orienteering Mapper, nikdo neodevzdal svou práci v OCADu. Řada účastníků už měla nějaké zkušenosti s tvorbou mapy, a jeden účastník dokonce i s vývojem OOMaperu, kam přispívá jako jeden z vývojářů. Jeho příspěvky obohatily nejen školení, ale i večerní jednání mapové rady. Na jednání mapové rady byla vyhodnocena mapová tvorba v oblastech, byla podána zpráva o mezinárodní mapové konferenci, která byla uspořádána v Praze na počátku října s ukázkou tisku v Žaketu. Video ze Žaketu obohatilo i školení. Co se nedaří, je stabilizovat Mapový portál, kdy se hledá někdo, kdo by byl schopen portál kontinuálně udržovat včetně požadavků na úpravy funkčnosti. Mapovou radu čeká v nejbližší době přijetí několika dokuemntů, kdy se očekávají nové klíče pro sprint, LOB i MTBO a také úprava ISOMu 2017. Kromě případné účasti na podobě těchto dokumentů, jde především o překlad dokumentů do českého jazyka. Diskutovalo se o některých nových rozporuplných požadavcích pro tisk map. Šlo o to, že mají být oficiálně sníženy požadavky na kvalitu tisku, protože v mnoha zemích nejsou schopni ji dosáhnout (např. přetisky). My ale nechceme snižovat výbornou úroveň tisku u nás. Zajímavostí taky je, že mapový klíč už nezná tradiční barvy pro OB mapy, tisk přímými abrvami je tedy minulostí a barvy jsou nadále definovány pro CMYK. To ale díky dokonalejším technikám tisku je logický krok.

 • Přestože je listopad, měla pražsko-středočeská oblast v neděli 4.11. své poslední závody ve Všenorech, kousek od Prahy. Teplota kolem 13 stupňů byla příjemná nejen v lese, ale i na shromaždišti, kam dorazilo přes 1000 závodníků. Čekal nás nepříjemný svah nad Dobřichovicemi s prudkými roklemi na mapě Červená hlína. Stavitel na naší trati nešetřil vrstevnicemi a na 3,4 km nás čekalo 190 metrů převýšení. Kromě prvních pár kontrol, jsme se škrabali do prudkýc svahů a následně sbíhali, někteří klouzali dolů. Snad všechny tratě utrpěly kontrolu plošinku mezi lomy, kam se dalo vlézt jen spodem nebo horem, pokud závodník vůbec pochopil kudy je to prostupné. Já jsem lom před 8 lety mapoval (jinak než současný mapař), takže jsem dobře věděl kudy se tam dá prolézt. S kopcemi si na hlavních tratí nejlépe poradili Ivana Fujáčková a Tomáš Rusý.

 • Po 4 týdnech přestávky pokračovaly v pražsko-středočeské oblasti podzimní žebříčky dvojzávodem na bývalých mapách Kozel nedaleko Velkých Popovic. Šlo o velké závody, protože v sobotu startovalo 1100 závodníků a v neděli 900, když asi 170 závodníků z oblastí dalo přednost Vodňanskému Kapru na jihu Čech. Pořádání kolem Prahy se tak stává náročnou akcí pro pořadatele, kdy v mnoha parametrech musí být závod připraven jako u velkých celostátních závodů a pořadatelský oddíl Kamenice to zvládal bez viditelných problémů. V sobotu jsme běželi skoro přímo ze shromaždiště krátkou trať. Mapa Černý mlýn zahrnovala prostor zmapovaný naposled skoro před 40 lety, i když ti co běhají pravidelně zimní ligy, ho znají. Naše trať vedla dost po cestách, ale jiné kategorie naopak cesty nevyužívaly. Kopců bylo přiměřeně, počasí nakonec slunečné, i když chladněji než v předchozích týdnech dlouhého babího léta. V neděli už jsem si vyšlápli ze shromaždiště dál na skoro 2 kilometry vzdálený start. Klasika se totiž běžela v prostoru zmapovaném v loni - mapa Gabrhele. Tam bylo více kopců, ale na klasiku se vešla i tzv. midlová pasáž. A kdo se vydrápal do mnohde prudkých kopců, užil si ještě více seběhů, protože mapový start byl 120 výškových metrů nad cílem. Počasí bylo opět nakonec slunečné, pro některé závodníky ještě na krátké rukávy. V cíli se nevyvěšovaly výsledky. Místo toho se ihned po vyčtení čipu se dalo popojít ke stánku, kde na 8 displajích rotovaly nepřetržitě výsledky, a každý hned viděl svůj aktuální právě vyčtený výsledek již v kontextu celé kategorie. Po oba dny vyhrála Barbora Vyhnálková, v mužích zvítězil v sobotu Jakub Glonek, v neděli ale před sebe pustil Šimona Navrátila.

 • Nedělní závod 23.9. se konal u Krňan na mapě Voskovka Tentokrát nás čekalo nevlídné deštivé počasí a shromaždiště na louce, kde si nebylo ani kde sednout u stánků. Zato v lese to bylo hezké, tratě zajímavé. Běžela se klasika v členitém kopcovitějším terénu, kde bylo spousta kamenů a skalek. V hlavních kategoriích vyhráli Katka Mullis a Jakub Makovský.
  Web závodu
  Příští 4 týdny se mě závodění zřejmě netýká, protože do 100 kilometrů od Prahy žádné závody nejsou s výjimkou turnovského závodu, kde je ale již vyčerpán počet účastníků.
 • V sobotu 22.9. zahájila podzimní pražskostředočeská sezóna závodem na krátké trati u Nového Knína. Čekalo nás příjemné zázemí místního sportovního klubu s orienťáckým názvem SK Oplocenka. Po nočním ochlazení bylo na běhání příjemné slunečné počasí. Les, kde se závodilo nebyl velký, ale na krátkou trať se hodil. Byl to nevelký kopeček, na kterém byl převážně čistý les s kameny a skalkami. Konec závodu pak byl po loukách, které obklopovaly zarostlé lesíky. Mapa nebyla úplně dokonalá, ale ti co běželi rychle si toho možná ani nevšimli. V hlavní ženské kategorii vyhrála Marie Pospíšilová, když na vítězství běžící Ivě Fujáčkové zřejmě selhalo ražení. V mužích vyhrál Radim Ondráček.
  Web závodu

 • Vrcholem sezóny je každoročně Mistrovství na klasice. Tentokrát se v Kladkách na Prostějovsku nedaleko Konice konala společná česko-slovenská akce - Mistrovství ČR na klasické trati, které proběhlo současně s Mistrovstvím Slovenska ve stejném prostoru, ale na jiných tratích. Pro 1400 závodníků pořadatelé připravili krásné zázemí u dolního konce místní sjezdovky. Tento prostor byl obklopen oborou, takže se oba dny na konci sbíhala sjezdovka. Počasí závodění přálo. Bylo slunečno, přitom už nepanovalo letní vedro. V lese nás po oba dny čekaly kopce a kamenité stráně, v některých místech pak zarostlejší pasáže. Porosty na sobotní mapě některé závodníky zaskočily, protože klasifikace byla pár let stará a většinou odpovídala stavu před 4 lety, jak ostatně bylo uvedeno i na mapě. Závodníci se museli poprat nikoliv s těžší dohledávkou, ale především s velkým převýšením a pak s volbou postupů: Na některých tratích však bylo voleb méně a pak závod rozhodovala fyzička. Mně se příliš nelíbila naše trať na semifinále, ale v neděli to docela šlo. Starší veterány se vzdáleného startu zase nenadchla neděle. Moje volby však ovlivnilo preferování postupů po cestách, tedy mimo kamenité stráně a pak vyhýbání se prudkým seběhům, když výběhy mi tolik nevadí. Na elitních tratích by ale taková taktika vítězství nepřinesla, a právě na těch si stavitelé nechali záležet a zvolit správnou taktiku a postupy nebylo jednoduché. Mistrovství ČR na klasické trati 2018 v Kladkách vyhráli Denisa Kosová a Miloš Nykodým.

 • Víkend 8. a 9.9. v okolí Nového Boru patřil Českému poháru, tedy elitě, áčkačřům a "západním" béčkám. Shromaždiště bylo na louce u Radvance. Závodilo se v nejklasičtějším borském terénu, například prostor pro krátkou trat byl už před 45 lety pro mistrovství štafet zmapován v desítce. A o 3 roky později výřez v 7500. Tou dobou vládly na českých o-mapách dvacítky. Ten prostor krátké trati byl členitý, s pískovcovými skalkami a mezi nimi bažinky s hlubšími potoky a rýhami. Postupy se vyhýbaly cestám a nevyhýbaly četným hustníčkům. Vyšlo i počasí, slunečno ale ne vedro. Byl to pěkný orienťácký zážitek. V neděli nás čekala klasika. Čekal jsem kopce, protože kolem zbyl už prostor s kopcemi. Co se mi nelíbilo bylo to, že hlasatel oznámil, že kontrola na vysoké skále naproti shromaždišti není kulisa, ale kontrola kam musí všechny kategorie. Naše trať ji ale měla jako předposlední a tedy bylo jasné, že odtud se půjde na rozdíl od ostatních kolmo dolů a přes hustník do cíle. Stavitel měl zřejmě při stavbě naší veteránské tratě zatmění, protože naši veteránskou trať skorošedesátníků poslal napřed cvičně z hrany kopce úplně dolů a poté nás elitním postupem donutil opět šplhat a to po čtyřech (tak to bylo kolmé) nahoru, kde ale naše trať pokračovala po krátkém traversu opět kolmo dolů a pak přes nezmapovaný hustník (naštěstí jsem vyběhl kde jem chtěl) do cíle. Kolmé klesání na této krátké části trati bylo v součtu 160 metrů! Jinak ale první půlka trati se mi líbila, teprve za ní to byly spíše obíhačky po cestách a loukách s jasnými postupy. Závěr ale dojem ze závodu pokazil. I v neděli bylo nádherné počasí na běhání a příjemně bylo i na shromaždišti. Sobotní krátkou trať vyhráli v elitě Denisa Kosová a Miloš Nykodým, nedělní klasiku opět Miloš Nykodým, v ženách se pořadí na prvních místech proti sobotě změnilo a vyhrála Jana Knapová. Web závodů

 • Ve čtvrtek 6.9. zahájila Pražská MTBOliga podzimní sérii závodů, ve Hvězdě a okolí se jela Bábíkova Hvězda. Poté se konal Bábíkův lahváč, kdy jsme si připomněli 25 let láhváčového OB. Bšhalo se nejen ve Hvězdě, ale i v sadech a parcích kolem ploché dráhy a Břevnovského kláštera. Mapa z lahváče - Plochá Markéta s hvězdou

 • Poslední prázdninový víkend se konaly již tradičně vícedenní závody v západních Čechách - West Cup. Tentokrát se závodilo přímo u Nejdku. Na úvod byl garážový sprint s proběhnutím kolem školy. Druhá etapa již byla lesní a kopcovitá. Na trati bylo několik dlouhých postupů, kde se řešil kompromis mezi délkou a převýšením. Poslední etapa byla rovněž kopcovitá, ale běžela se s volným pořadím kontrol, tedy každý si zvolil, kudy na kopce poleze a kolikrát. Počasí nakonec vyšlo a to i na vložený noční závod. Bylo to krásné a fyzicky náročnější proběhnutí v horském terénu. Mapa byla nezvyklá, mapař totiž nedodržoval mapový klíč a značky byly zmenšené (asi patnáctkové značky na desítce) a dokonce na mapě byly utajené symboly, které byly vidět jen pod lupou (kupky a prohlubně vykreslené tenkou nahnědlou čárou). Zvláštní značka, černá tenká čára, byla pro bikerské sjezdové dráhy. Závodů se zúčastnilo přes 400 běžců. Jednadvacítkové kategorie byly kvalitně obsazené, vyhráli Petra Aschermannová a Vojtěch Kettner.

 • Poslední, letos již třetí slovenské vícedenní proběhly ve dnech 24.-26.8., kdy se na Silické planině konal Slovak Karst Cup 2018. Tentokrát se běželo v zajímavých z velké části odkrytých terénech s dobrou průběžností, zvláště při srovnání s předchozímy letošními závody na planině Geravy a Pelc. Možná k dobré průběžnosti přispělo, že se odkryté pasáže proti předchozím letům více využívají na pastvu a i v lese bylo leckde uklizeno a na zemi nebyly větve. Ale pořád to byl náročný běh v terénu bez výrazných cest, místy po škrapech a s pěkným převýšením, pokud kontrola byla hlouběji v závrtu. Počasí závodům přálo až na poslední etapu, kdy na začátku silněji zapršelo. Orientačně až na jeden zásek v druhé etapě, kdy jsem se nemohl odrazit od posedu do správného závrtu, mně to nepřipadalo těžké. Přesto jsem první etapu musel ukazovat asi šesti závodníkům, kde jsou a záznamy postupů na RouteGadget napovídají, že se dost závodníků ztratilo občas docela hodně a chaoticky pak pobíhalo po planině. Kromě 3 etap na planině byl ještě odpoledne po 2. etapě srpint v zámeckém parku v Betliary. Tam už jsem sprint několikrát běžel a tak mně nepřekvapil charakter terénu, víceméně lesní závod s výběhy přes louky. Kopřivám se letos tolik nedařilo a tak trenýrkoví zvodníci jen litovali, že neměly na sprint boty se špunty. Česká účast byla tentokrát slabší, protože dost závodníků zůstalo doma na Pěkných prázdninách. Elitní kategorie vyhráli Olena Postelniak a Ondrej Piják.

 • O víkendu 11.-12.8. se konaly tradičně v okolí hradu Valečova vícedenní Rumcajsovy míle. Řada českých závodníků ale vyrazila do blízkého zahraničí, kde se na pomezí Jizerských hor a Krkonoš konaly od 10. do 12.8. tříetapové závody Grand Prix Polonia 2018. Takže, kdo má rád horské terény, mohl po minulém víkendu, kdy se v Jizerkách závodilo kolem Bedřichova opět zavítat do Jizerek. První dvě etapy se běžely v okolí Jakuszyc. Tady nás čekalo běhání v borůvčí, v bažinkách a v kopcích, tedy těžká běžecká podložka. Mapy byly trochu generalizovanější, a tak nebylo radno ztratit s mapou v lese kontakt, tedy stále vědět, kde vzdálenostně, směrově a výškově jsem. I tak se některé kontroly lehce dohledat nedaly, když stavitel pár spornějších kontrol pozašíval. Poslední etapa v Piechovicích "pod horamy" měla běhatelnější podložku. Kopce ale nechyběly a ten k mapovému stzartu se ani nepočítal do uváděného převýšení. O pořadí v hlavních kategoriích se bojovalo celé 3 etapy, v mužské elitě si vítězství pojistil Jan Šedivý díky malému náskoku v první etapě. V ženské elitě se po druhé etapě na čele objevila Barbora Zháňalová a 1. místo již v hendykepu udržela. Asi nejdramatičtější byl boj na dlouhých fáborech (do cíle i s těmi na sběrku přes 300 metrů) o druhé místo v mužské elitě, kde nakonec uspěl Otakar Hirš před Janem Petrželou. Komu se běhání v horských terénech líbí, může se těšit na příští rok, kdy by se ve stejném termínu v létě měly konat 5 denní ve Špindlerově Mlýně - Orienteering Adventure.

 • Na Slovensku se letos nabídka vícedenních letních závodů rozrostla na 3 závody, všechny ve velmi atraktivních terénech. Nejprve to byly vícedenní v Tatrách. Tam jsem v bažinách a kopcích závodil loni, a tak jsem dal přednost dalšímu víkendu, kde se v krásných terénech Slovenského ráje ve dnech 13.-15.8. konal Pohár Slovenského raja (současně jako Veľká cena Slovenska). Běhalo se na planinách ve výšce kolem 1000 metrů nad mořem. I když na planinách byly velké rovinaté louky, nejdenalo se o lehký a běhatelný terén. Na samotných loukách byl dost vysoký porost, takže se vyplatilo někde i běžet po okraji bílým lesem. Ale i v lese převládal vysoký podrost (nepichlavý) a v něm klacky, spadané klády a to vše ve svazích mnohde s kamenitou podložkou a škrapy. Cest bylo minimum a některé byly zarostlé, že splynuly s bujnou luční vegetací. Pro kontroly se využily jemně členité tvary, kameny a skalky. První etapa byla v dosud nepoužitém terénu planiny Pelc. Tam naší kategorii čekal i náročný "závěrečný pytlík" nejprve v porostově nedefinovaných bažinách, pak na pasekách s porostem po hlavu, kde bylo těžké se propracovat k místu s kontrolou. Další dvě etapy byly na Geravách, kde jsme závodili již v roce 2010. Letos byla vegetrace bujnější. Na planinu Geravy se muselo překonat přes 250 metrů převýšení, když lanovka na shromaždiště už 9 let nejezdí a pomalu splývá s vegetací. Počasí bylo chladnější, oblačně slunečné. Spadlo jen pár kapek. Závody to byly komornější, závodilo kolem 300 závodníků. Uvidíme zda alespoň Karst Cup na konci prázdnin přiláká větší počet. V elitních kategoriích vyhráli Alena Neradová a Marian Dávidík.

 • Prázdniny začaly v Suchém na Drahanské vysočině třídenními závody Cena střední Moravy 2018. Tyto tradiční závody na začátku prázdnin mám zažité jako vícedenní ve vedru a v kopcích. Letos to bylo ale jinak, teploty byly nízké, občas foukal vítr a na shromaždišti se hodilo nechodit v krátkých rukávech. A v lese to také bylo jiné, čekaly nás placaté terény s dobrou průběžností, až poslední etapu se objevila jedna stráň s delším táhlým stoupáním. První etapa se běžela jako krátká trať přímo u centra závodu u penzionu Athena, kde se střídaly hustníkové pasáže se světlinakmi, pasaže s kameny a skalkami a dobře průběžný les, takže nebylo obtížné postavit hezké tratě. V druhé etapě jsme zavítali do okolí nejvyšší hory Drahanské vysočiny Skalky s kótou 735 m. Skalek a kamenů na mapě však moc nebylo. Prostor se hodil na klasiku, a tak se tam běžela nejdelší etapa. Mapově obtížnější byly jen pasáže v hustníčcích, které vyplňovala někde nepřehledná síť melioraček. Poslední etapa nebyla na rovině, ale v mírném táhlém svahu. Převládal čistý les a delší postupy, až ke konci byla trať zpestřena pasáží se skalkami a kameny, doběh pak byl jako v první etapě na shromaždišti. V ženách byl v hlavní kategorii závod přehledný a pořadí na prvních třech místech se v etapách neměnilo. Vyhrála Zdenka Kozáková. V mužích to bylo dramatičtější. Vyhrál Roman Zbranek, který startoval těsně jako druhý a na trati doběhl polského Tomasze Jurzyka. V cíli pak vybojoval náskok 8 vteřin.

 • Vrcholem jarní domácí sezóny bylo Mistrovství ČR na krátké trati, které proběhlo 23. a 24.6. severně od Brna u Nedvědic. Běželo se za chladného počasí, ale bez deště. Na shromaždišti se hodila v neděli ráno i čepice, ale na běhání bylo příjemně. První den se běželo v nepříliš zajímavém terénu, který se na kratkou trať moc nehodil. Chyby se daly dělat jen nepozorností z nudy. Les byl mnohde s "kapustovým" podrostem, který v kamenitých pasážích ztěžoval běh a zakrýval kamenitou podložku. Pro většinu závodníků bylo tedy semifinále rutinní záležitostí, byť jako vždy nějací favorité pohořeli. V neděli již byl terén hodný krátké trati a stavba tratí mi připadala mnohem zajímavější a pestřejší a to i na mé veteránské béčkové trati. Nepříjemné kamenité pasáže nechyběly a rozhodovaly závod. Nejrychlejší byli v hlavních kategoriích a Mistry ČR se stali Jana Knapová a Miloš Nykodým. Mapař na mapě vyzkoušel z nového klíče ISOM 2017 alternativní značku 416 - Zřetelná hranice vegetace, když místo černých teček použil tmavozelené čárky. Mně čárky připadaly mnohem méně čitelné, díky tomu, že zelená byla na ofsetovém (dobrém) tisku rastrovaná. Řada závodníků si nevšimla, že tato značka byla na mapě, část, hlavně veteráni, konstatovala horší čitelnost a někteří považovali tmavozelené čárky za černé tečky, takže vlastně ani změnu nemohli postřehnout. Zřejmě se budeme setkávat s oběma variantami rozhraní, podle toho, zda bude důležitější znázornit kamenité nebo porostové pasáže. Na mapě smí být použita totiž jen jedna varianta symbolu.

 • Jarní sezóna v okolí Prahy skončila a tak v neděli 17.6. zamířili pražští závodníci na sever, kde proběhlo ještědské mistrovství v horolezeckém .-) orientačním běhu na klasické trati. Zavítali jsme do skalnatých oblastí na okraji Českosaského Švýcarska v okolí Srbské Kamenice. Za krásného počasí nás čekali velmi náročné tratě ve velmi kopcovitém terénu s prudkými svahy a také vysokými skálami. V orientačně náročném terénu stála každá chybka minuty. Kontroly nebyly ani fyzicky zadarmo, někteří veteráni kritizovali fyzickou dostupnost pro jejich věkovou kategorii a někteří zase vyběhli ze své mapy. Prostě závod na morálku a výdrž. V centru nás čekalo pěkné zázemí kempu, kde se podařilo uparkovat auta pro 800 závodníků a 1 autobus s izraelskou výpravou. Hlavní kategorie vyhráli Iva Rufferová a Baptiste Rollier.

 • V krásných lesích nad údolím řeky Střely se ve dnech 9. a 10.6. konal dvojzávod žebříčku B - Čechy - západ. Účast byla srovnatelná s pražskostředočeským žebříčkem minulý týden, což na západě Čech znamená velký závod. Prostor závodu byl z části nikdy nemapovaný, z velké části pak naposled mapovaný pro MS 1991. Nutno podotknout, že jeho delší uložení způsobilo to, že se od MS běhá v mnohem atraktivnější severní části tehdejší mapy, kde nejsou tak brutální kopce a terén je zpestřen kameny a skalkami. Tady bylo zpestření méně a bohužel dlouhé postupy na klasice neměly jinou variantu než prudký seběh k řece, běh po cestičkách podél řeky s případným broděním na druhý břeh a pak výběh nahoru. Já jsem zvolil obíhačku, ale nebyla vůbec výhodná, jen jsem to chtěl zvládnout na pohodu, což se díky obíhačce a vyhnutí 120 metrovému sešupu dolů podařilo. Ale stavba mohla obsahovat při lepším výběru kontrol volby, jak se s postupem podél řeky vypořádat. Nedělní krátká trať nebyla náročná, možná by vynecháním kopcovitých partií získala víc orientační náročnosti. Ale jako béčkový byl prostor i závod dostatečně atraktivní. Počasí bylo k závodu milosrdné, bouřky prostor obešly a první kapky spadly až na konci nedělního závodu. Zato bylo dusno a závodníci, no ti pomalejší .-) vlekli za sebou mračno much. Shromaždiště stíhalo napojit a nasytit účastníky i pořadatele. Sobotní klasiku vyhráli Monika Doležalová a Michal Horáček. Nedělní krátkou trať Ivana Fujáčková a Tomáš Rusý.
  Web závodu

 • V sobotu 2.6. skončila jarní část pražskostředočeských žebříčků závodem v okolí ondřejovské hvězdárny. Běželo se na nové mapě Cirkumzenitál v prostoru, kde jsem naposled mapoval v zimě 1986/87. Takže pro naprostou většinu závodníků to byl vlastně nový prostor. Běžela se krátká trať, kdy po startu naběhli závodníci do prostoru s náletovými hustníky na rovině. Pokračovalo se v jednodušší části, kde již nějaké vrstevnice byly a nejdelší tratě se podívaly do západní části prostoru, kde byly svahy s kameny a skalkami. Počasí závodu přálo, Ondřejovu se vyhly páteční bouřky a na závod bylo slunečno a občas zafoukal vítr, a tak nebylo ani moc vedro. Přijelo skoro 900 závodníků, protoa byl problém zaparkovat auta, když se v Ondřejově konaly i další akce. Právě kolize s jednou z nich si vyžádala přesunutí závodu oproti kalendáři z neděle na sobotu. Shromaždišti nevévodil postavený velký stan, ale obrovský radioteleskop, který se otáčel za sluncem. Závodnící a doprovod si mohli udělat exkurzi na toto zařízení, dálší exkurze byla na největší dalekohled v ČR a zajímavá byla jistě i procházka historickým areálem hvězdárny. Stihlo se vyhlášení dětských kategorií, ale i celého jarního žebříčku obou oblastí. Vlastní závod v hlavních kategorích vyhráli Petra Aschermannová a Vojtěch Kettner.

 • V neděli 13.5. pokračovaly žebříčkové závody Pražskostředočeské oblasti o pár kilometrů vedle než minulý týden v Brdech u Kytína. Slunečný den přilákal skoro tisícovku startujících. Od Kytína nejsou Brdy moc do kopce a také mapa měla přízmnačný název Na Rovinách, takže převýšení bylo malé. Kopce si užily jen delší kategorie, které také měly zvládnutější stavbu tratí. V lese převládal čistý rychlý les, občas s kamenitou podložkou, takže to bylo rychlé. Hlavní kategorie vyhráli Ivana Fujáčková a Boris Navrátil.
  Web závodu

 • O víkendu 5.-6.5. se v Brdech u Hostomic konal celostátní dvojzávod. Proti minulým letem přijela jen půlka českých béček, a kdo jezdil na áčka, tomu zase chyběla účast elity. Pořadatelé z Pragovky ale nakonec přivítali 1600 závodníků, a tak si na změnu systému nemohli stěžovat. Připravili pro nás hezké počasí, pěknou louku, trochu poddimenzované občerstvení s prodejem nápojů pro někoho až po závodě. Závody se uskutečnily v krásných hlubokých brdských lesích, ale podle mne mají Brdy i zajímavější partie. Tady to byl docela obyčejný jehličnatý les, kde byly mapově náročnější jen malé oblasti s jámami po těžbě a také pasáže s hustníky. Běžecky pak byly náročnější kamenité stráně a v některých oblastech podmáčený les s bažinkami. V rychlém lese běhali ti nejrychlejší pod 6 minut na kilometr. V mužích o víkendu kralovali Vojta Kettner a Radek Nožka, kteří se vystřídali na prvních dvou místech. Vojta Kettner vyhrál krátkou a Radek Nožka klasiku. V ženách si pro vítězství na krátké trati doběhly hned 2 závodnice Karolína Teplá a Kamila Gregorová. V neděli pak bednu obsadily ženy Žabovřesk, vyhrála Barbora Zháňalová.
  Web závodů

 • Co se stane, když se organizátorem účasti (není aktuálně žádná na pořadu dne, ale přece) dětí na Olympiádě dětí a mládeže stane úřad, si můžete přečíst v Usnesení Rady HMP č.962/2018. Zajímavé je odůvodnění: Účelem zpracování osobních údajů Subjektů údajů Zpracovatelem dle této smlouvy je umožnění účastníkům = Subjektům údajů účast na ODM. Děje se tak formou akreditace, neboli vložením údajů o účastnících do centrálního informačního systému ODM (dále jen CIS), jejich přiřazením ke sportu, disciplíně a závodu a ověřením způsobilosti pro účast na jednotlivém ročníku ODM. Vzato do důsledků, pomalu ani nebudete moci zpracovat jako pořadatel přihlášky na závody bez podělaných kalhot z jakéhosi strašáka zvaného džídípíár (GDPR). Budete muset respektovat právo závodníka na výmaz a to i z výsledků .-) - ano co když mu pojišťovna řekne, že už ho nepojistí, protože kontrolou výsledká v ORISu zjišťujě jeho podezřele se zhoršující kondici. Ale třeba něco vymyslíme, na zimních ligách a podobných závodech startujeme často pod nickem (přezdívkou), tak třeba tak. Jen ta soutěžní komise si pohrávala s tím, že zavede i do závodní registrace rodná čísla, teď už snad pochopí, že raději čím méně tím lépe. A nezapomeňte jako pořadatel nebo zpracovatel výsledky z internetu pro jistotu zavčas mazat :-(

 • Mariánské Lázně uspořádaly ve dnech 27.-29.4. tradiční Jarní trojúhelník Začalo se v pátek odpoledne sprintovou etapou v parku a přilehlém lese kousek od ploché dráhy. Neřešily se tentokrát rébusy v zástavbě, místo toho se řada závodníků nesrovnala s podrobným měřítkem v lese či parku, kde se ztrácely cenné vteřiny. V dalších dvou etapách u Jedlové nás čekal už lesní terén blízko Mariánek, kde jsme se proběhli už loni. Převažoval bílý les, který zas tak průchodný nebyl, protože v něm bylo dost klacků a bořivých bažinek. Počasí bylo převážně slunečné, jen v druhé etapě na mě spadlo pár kapek. Zato se na nás oba dva dny v lese valila mračna žlutého pylu a v cíli převažovala žlutá barva bot. Závody byly proti pražským žebříčkům komornější, ale na zdejší oblast je účast pod 500 závodníků slušná. V hlavních kategoriích vyhráli Bára Baldriánová a Michal Bořánek.
 • V neděli 22.4. se konaly v Chyňavě 2 závody. Dopoledne s menší účastí to byl sprint v areálu bývalých kasáren a v přilehlém lese.Díky tomu žebříčkový závod, kam dorazilo přes 800 závodníků, startoval až ve 14 hodin a někteří se dotali do lesa až v 17 hodin. Běželo se na mapě Pelechovka. Byl zmapován nový prostor s malým překryvem do starší mapy Žlábek. Převládal plochý terén, čistý les a tedy závod byl velmi rychlý a vítěz H21L se přiblížil rychlosti 5 minutám na kilometr. V plochém terénu vyčnívalo na mapě několik kopečků a podle jednoho byla pojmenována i mapa. Ty kopečky byly pokryté kameny a skalkami a kameny byly také rozesety v blízkém okolí kopečků na rovině. První půlka závodu byla vedená přes tento zajímavý terén, zbytek lesa byl orientačně méně náročný, ale hodně závodníků ulítavalo v plochém terénu díky nepřesnému azimutu. Krátkou trať vyhráli v hlavních kategoriích Ivana Fujáčková a Radek Nožka. Dopolední sprint Marie Pospíšilová a Michal Bořánek.

 • V sobotu 21.4. proběhlo Mistrovství Prahy a Středočeské oblasti na krátké trati. Běželo se na okraji města Slaný. Část mapy tvořily lesíky, ale těžiště závodu bylo při volbě postupů ke kontrolám v oplocených areálech (nemocnice, školy), kdy bylo nutné pozorně vyčíst průchody v plotech a naplánovat optimální postup. Počasí závodu přálo. Účast na sprintech bývá o něco nižší, než na lesních závodech, řada závodníků si na ně zajela do sousedních oblastí, nejvíce na SAXBO. Běželo proto jen necelých 700 závodníků. Hlavní kategorie vyhráli Silva Slavíková a Michal Bořánek.

 • V sobotu 14.4. se konal další závod pražskostředočeské oblasti v prostoru bývalé mapy Propast. Prostor mezi mapami Propast a Aldašín nyní nese název Liščí díry. Já si tento prostor pamatuji jako ošklivý svah plný zarostlých pasek, ale po víc jak 30 letech, byl na svahu les celkem přijatelný. Naše trať nebyla náročná, jen jsem v jednom místě narazil na cestě na polomy. Na nich jsem si při překonávání jednoho vysokého kmenu, který nešel podlézt, krásně protáhl záda a na zbytek závodu jsem z poklusu přešel do běhu .-) Počasí bylo slunečné. Účast na závodě se opět přiblížila tisícovce, a tak na shromaždišti bylo trochu těsněji. Závody v hlavních kategoriích vyhráli a mistry Prahy na krátké trati se stali Barbora Baldriánová a Radim Ondráček.

 • V neděli 8.4. pokračovaly pražskostředočeské žebříčky závody v Malíkovicích u Kladna. Běželo se na mapě Humniště, jejíž kvalitu jsme poznali už loni. Naštěstí letos to bylo přijatelněji postaveno a tak převažovaly pozitivní zážitky ze závodu. A protože les byl o malinko blíže k Praze než minulý týden, překročila účast už číslo 1000. Počasí nás zaskočilo, protože předpověď slibovala teplo, ale nakonec se na shromaždištzi snesla i čepice. Pořadatel ale zajistil i kryté shromaždiště a hospodu. Část lesa byla placatá a rychlá, část byla ve svazích, které na Kladensku a Slánsku končí často velmi strmým svahem až skálou. I tak byly časy poměrně rychlé. Hlavní kategorie vyhráli Barbora Baldriánová a Jakub Landovský.
  Web závodů

 • O víkendu 24.-25.3. měla Západočeská oblast v kalendáři 3 závody v Rakovníku a okolí. V sobotu jsme za pěkného počasí zahájily krátkou tratí na již dříve použité mapě Na Kokrdech. Placatý prostor zval více než 3 stovky závodníků k rychlému mapově nenáročnému proběhnutí. Hlavní kategorie vyhráli Katka Mullis a Tomáš Dlabaja. Odpoledne nás čekal sprint v centru Rakovníka. Závodu jsem se zúčastnil jen jako divák. Ale někteří přijeli právě až na odpolední závod. Na mapě byly 2 zajímavější oblasti a to sídliště a okolí náměstí, kde se dalo diskutovat nad některými postupy a také ztratit sekundy hledáním průchodů. Vyhrála Jitka Svobodová a v mužích opět Tomáš Dlabaja.
  V neděli dorazila i Pražská a Středočeská oblast (i když někdojiž závodil i v sobotu) a běžela se opět krátká trať. Účast se tak vyhoupla k tisícovce. Čekal nás zajímavý a nikdy pro orienťák nepoužitý prostor mapy Hlavačov. Kdo závodil v sobotu, šel v neděli ze stejného shromaždiště u Červeného Mlýna do úplně jiného lesa, kde ve svahu byl velmi členitý terén a malé lomy jako pozůstatky po těžbě. Les byl čistý, někde však byly i mírně zarostlejší části. Řada závodníků se tak po zimě seznámila se svou špatnou mapařskou kondicí, ale mapa byla dobrá a kdo pečlivě mapoval nemě důvod se ztratit. Nedělní závod vyhráli Barbora Vyhnálková a Radim Vondráček.

 • Jarní sezóna byla zahájena 17.3. tradičně ve skalách závodem Jarní skály, tradičně pod hradem Kost. Letos bylo přihlášeno skoro 1000 závodníků, ale mrazivé počasí a sníh řadu z nich odradilo. Nakonec byl mráz jen kolem 3 stupňů, příliš nefoukalo, takže to tak hrozné nebylo. Jen to někde v prudších svazích, kterým se ale v pískovci nevyhnete, klouzalo a později startující měli v lese výhybkářskou volbu postupů. Nejdelší tratě vyhráli Iva Rufferová a Wieland Kundisch.

 • Pražská zimní liga měla o víkendu 10.-11.3. dokonce dvoje proběhnutí. V sobotu to byla Praga magica v centru Prahy. Prostor byl tentokrát ze 3 stran omezen embargovanými prostory pro podzimní světový pohár. Nevybíhal se tedy Petřín, stále nedošlo na Vyšehrad a na severu se končilo v Letenských sadech a ne ve Stromovce. Po raním deštíku bylo ve městě příjemně. Některé závodníky zaskočily čerstvě rozkopaná ulička u Týna a jeden neotevřený průchod. Neotevřené/otevřené průchody prakticky zachytit nelze, protože se otvírají postupně a rozhodně si podle pravidelného otvírání nemůžete seřídít hodinky. Letos bylo na shromaždišti i bufetové zázemí. Po špatných zkušenostech z loňska, kdy selhala SI technika, se letos neponechalo nic náhodě a razilo se jako na klasickém orienťáku. Jen na kontrolách byly jen kleštičky a v cíli se kromě vyčtení čipu i odevzdala průkazka. Bonusem pak bylo průběžné vyvěšování časů. Dorazil i tradiční nejstarší účastník Ríša Samohýl, který tak zahájil běhání v kategorii H90 (na závodě ale věkové kategorie nejsou vypsané). Mezi víc jak 300 startujícími byla i řada cizinců např. z Angile, Pobaltí, Německa či USA.
 • V neděli 11.3. nás uvítalo nádherné jarní počasí a více jak 100 běžců se přijela proběhnout na Kozla tentokrát z Pyšel, kde Chlebák pořádal tradiční PZL Opět na Kozla Po roce a kousek jsme se vrátili na jižní stranu, která byla tentokrát přemapována. Část tvořila nová mapa Kamenice Gabrhele, nejdelší kategorie okusila retro mapu z dávných ročníků a nejbližší část u Pyšel byla vygenerovaná z laserových dat programem QGIS. Nebyl tedy použit ani OCAD ani OO Mapper! Trochu oříškem bylo poznat, kde končí klasická ob mapa a kde začíná ta vygenerovaná. Vrstevnice byly stejné, ale barva porostů se řídila něčím jiným než průběžností, k tomu musím dodat, že skenování bylo nalétáno před 6 lety. Kdo si toto uvědomil, neměl s mapou problém, protože kontroly nebyly obtížné. I tentokrát byla použita SI technika, i když jenom k vyčtení v cíli a tak mohlo dojít i k postupnému vyhlašování vítězů jednotlivých dělkových kategorií. A pochválit je nutné i zázemí s hospodou a jídlem.

 • Na česko-slovenském pomezí v Leskovém u Velkých Karlovic proběhl o víkendu 9.-11.2. Workshop o-kartografů na téma Příprava mapových podkladů. Navázal na úspěšný workshop před 3 roky. Od té doby se mnohé změnilo. Stále více mapařů pracuje v terénu s tabletem s GPSkou. A také se stále víc vyplatí příprava mapování do lesa doma, na rozdíl od dob, kdy se do lesa vyráželo s buzolou, tužkami a fólií na destičce s "bílým" papírem jako podklad .-) Poloha u hranic se Slovenskem přitáhla i kolegy ze Slovenska, kteří ale nechyběli ani na předchozích setkáních před 3 a 5 lety. Školilo se na nejnovějších softwarech OCAD 12 a OOmapper, k tomu na přípravu podkladů QGIS 2.18 a OLaser. Shodou okolností byla během semináře publikována nová verze OOmaperu 0.8.0 (školit jsem se ale na ní nestihli). Stačili jsme se podívat i do terénu. A to nejen na odpolední proběhnutí nebo lyžovačku, ale i na ukázku nalítávání leteckého snímkování pomocí dronů, kteří si někteří účastnící přivezli. Tomáš Leštínský nám předvedl nejen samotné nalétání prostoru, ale stručně nás i seznámil s možnostmi zpracování takto pořízených snímků a předvedl i zpracování nalétaných dat. Podmínky nebyly nejlepší, protože nesvítilo sluníčko a na korunách smrků byl sníh. Přesto vzniklý výsledek přidal vyhodnocení některých objektů oproti zveřejňovaným ortofotům na geoportále ĆÚZK či komerčních webech mapy.cz a Google maps. Při tom bylo poukázáno, že využití dronů zatím nebude reálné pro většinu mapových projektů. Jedná se o malou výkonnost dronu, který má jen omezenou kapacitu baterií a pro bezpečný návrat se nesmí ani vzdálit z přímé dohlednosti. Běžně dostupný není ani sw pro další zpracování s tím, že zpracování větších prostor by bylo časově značně náročné. Půjde tedy zatím spíše o doplňkovou možnost po některé prostory. Program byl nabitý a tak se v sobotu školilo i přes půlnoc do půl druhé v noci. Neopomněl se připomenout ani nový mapový klíč ISOM 2017, včetně možností, jak starší mapy převést do nového klíče. S novým klíčem přišla na pořad i problematika dodržování mapového klíče, kde nový klíč v OCADu obsahuje i tzv. minimální rozměry symbolů a OCAD umí vyhodnotit chyby v kresbě jako je podlimitní velikost symbolu a nedodržení odstupu symbolů stejné barvy. Krtek pak navázal tím, že světové závody budou automaticky (tedy softwarově!) kontrolovány na koreknost použitých symbolů a správnou generalizaci. Předpokládá se postupné rozšíření na nižší soutěže. Pro kresliče to tedy bude znamenat pouštět si nad svým finálním dílem kontrolu kresby a symbolů a pro mapaře v lese pak delší přemýšlení, co a jak do mapy nakreslit, aby mapa byla správně čitelná a generalizovaná.
 • Tradiční společné foto účastníků workshopu mělo tentokrát netradiční podobu. Ano ty tečky uporostřed snímku na parkovišti to jsme my.

  Úprava pořízených snímků, aby šly následně použít jako georeferncovaný podklad je však ještě dlouhá. Je to práce na několik hodin.

  Odkaz na fotky a videa nejen z nalítávání - https://photos.app.goo.gl/0tdvv0awEPLEw5IC3


 • 27.1. pokračovala Pražská zimní liga Tréninkem na Jasoně Drsoně. Sešli jsme se za deštivého počasí na severním konci Prahy, odkud se běželo i před dvěma roky. Terén tvoří hluboká údolí na břehu Vltavy. Delší kategorie pak řešily rébus, jak prokličkovat ke kontrolám přes rozsáhlé privátní prostory chatových osad a zahrádek. Kdo vběhl do privátu, byl potrestán vypuštěním psů. Cesty byly pěkně rozbahněné, protože po nich trénují místní koně. Lesa moc na mapě nebylo, a pokud byl, tak se jednalo často o zarostlé strmé stráně. Název tréninku rozhodně seděl. Účast přes 100 lidí byla vzhledem k polnímu shromaždišti na cestě tak akorát. Na nejdelší trati vítěz pobyl přes 130 minut.

 • Pražská zimní liga zahájila v novém roce v neděli 7.1. dalším lesním proběhnutím Nad údolím Kocáby, tentokrát na 24 let staré mapě Papoušek. Mapu jsem oprášil ze svého archivu, což vzhledem OCADovskému pravěku, kdy jsem ji kreslil, byla delší procedura, kdy soubor bylo nutné prohnat postupně několika verzemi OCAdu. Jako bonus byly na sever mapy, kam se mapaři před lety nechtělo, naroubovány vrstevnice, aby se závodníci cestou ze shromaždiště na mapu nenudili. A právě tato přimapovaná část, tedy údolí Kocáby, bylo místo, kde si závodníci hrábli na dno sil. Po startu byl totiž seběh kamenitou strání na lávku, kde byla kontrola, ale také kde pár závodníků uklouzlo. Pak následoval výběh do prudké stráně, kde se dalo ulehčit stoupání kluzkým potokem. Teprve potom jsme vběhli na starou mapu. A závod končil Nad údolím Kocáby, kde ze skalních vyhlídek bylo vidět pod námi shromaždiště, ale ještě mnohem níž Kocába. Seběh to byl opravdu výživný a pro následující závěrečné stoupání jsem si raději opět vybrakl rokli pro změnu s akáty. V údolí také bylo v jednom místě nakresleno varovní Pozor psi obkroužené starou značkou Nepřístupný ptrostor. Kdo na áčkové trati zvolil postup údolím narazil opravdu na psy a jeden závodník byl i pokousán. Ale pokud závodníci překonali nástrahy cesty mezi mapou a shromaždištěm, čekal je už rovinatější les. Trochu oříškem bylo vyčít ze staré mapy, kde jsem. Já narazil na postupu na prohlubeň uprostřed bílého lesa. Že bych ji nemapoval jsem vyloučil, ale v blízkosti byla jen jedna prohlubeň u cesty na pasece. Nebýt blízké bažinky, tak bych nevěřil, kde jsem. Tedy cesta, kterou jsem zkušeně trefil byla jiná cesta, co nebyla v mapě a cesta v mapě už neexistuje. Tak snad budou sedět alespoň vrstevnice a ty cesty co se zatím proměnily v asfaltky. Většina z nás se ale s rébusem pochopení staré mapy vyrovnala a dorazila do cíle. Přesto si to někteří v lese užili a časy vysoko nad 200 minut dosáhla spousta z 200 účastníků. Komu se les líbil, tak ho zklamu, protože se v nejbližší době mapování nechystá. Myslivci, co nás hostili v bufetu na hřišti nám k tomu sdělili, že prostor má být oplocen a má tam být obora. Tak snad se tam ještě proběhnem. Příští týden si v Kralupech lesa moc neužijeme. Ale o to víc se můžeme těšit na konec měsíce na trénink na Jasoně Drsoně, kde nějaký les je, a hlavně na kamenité a skalnaté stráně, doplněné místy nepropustným křovím, kde se může orienťák zocelit na letní závody.

 • V sobotu 9.12. pokračovala Pražská zimní liga atraktivním proběhnutím Tour de Prague na megamapě Šárky - Megašárka. Les to byl pro mě víc než známý, protože jsem v něm před mnoha desítkami let skoro denně kroutil kilometry, ale i teď do něj často zavítám a také jsem většinu lesního prostoru sám mapoval. Lesní část mapy na západním konci byla mapovaná pro žebříčky, ale čím více na východ tím více byla promapovaná s menšími detaily s určením na zimní ligy. PZL jsem ze stejného shromaždiště pořádal v roce 2013. Mrazák při svém putování Tour de Prague, které začal před lety na jihu Prahy, rutině pospojuje různé podklady dostupných o-map zamýšleného prostoru. Tam kde ob mapa chyběla, byly podklady jen z normální mapy od mapy.cz překlopené do orienťáckého klíče. Mapa je pak žádaným suvenýrem a hodí se pro naplánování různých variant pro spestření dálkového běhání po Praze. Účást byla opět hojná, přes 200 běžců. Počasí slunečné a teploty kolem nuly. Kontrol nebylo na tratích moc, ale postupy bylo občas dobré rozmyslet, i když kopce se vynechat nedaly. Uctihodná byla délka nejdelší kategorie 15 kilometrů, nejkratší trať pak měla jen něco přes 3 kilometry. Zimní liga pokračuje dalším nočákem ve středu v Malé Chuchli.

 • Po sobotní přípravě v Luhačovicích, kdy jsem se proběhl za mrazu 8 stupňů pod nulou po zasněženém lese (10cm), jsem se v neděli 3.12. vydal na první závod zimní ligy ke Kavkovým do Malých Přílep nazvaný Cesta do Pekel. Čekal nás opět neoběhaný les a byl přidán další kousek prostoru, kde mapa ob nikdy nebyla. Na tom novém konci to bylo kopcovatější a v listnatém lese mimo cesty, takže i fyzicky náročné. Počasí nebylo úplně zimní, i když teploty byly jen kolem nuly. Občas vykouklo sluníčko a občas byla pěkná vyhlídka na okolní kopečky. Už na trati nás čekal dobře zásobený bufet a v cílové hasičárně si každý mohl něco drobného koupit. Už zítra se běží další zimní liga ve Hvězdě a pozítří v Krčáku, oboje ve všední a tedy noční. V sobotu pak královské proběhnutí po Mrazákově velkomapě Tour de prague. Tentokrát bude oběhány příkré stráně v celém Šáreckém údolí a okolí.
 • Tak nám v sobotu po obědě spadla lávka v Tróji. Tam, kde letos přibyl kus ob-mapy od Jaromíra, na Císařském ostrově, kde ještě ob-mapa nikdy nebyla. Trojský závod se konal na konci května jako Pražský pohár žactva. Stavitel tratí odmítl vést tratě na ostrov, protože se obával, že by lávka mohla pod závodníky spadnout. Město bylo jiného názoru, a tak až do soboty tam mohli Pražané chodit. Lávka, která se sesunula jak domeček z karet, byla hojně probíhána orienťáky, kterým byla Stromovka malá nebo se naopak běželi z opačné strany proběhnout do Stromovky. Lávka byla pověstná houpáním, takže slabší povahy přecházeli do chůze. Teď už se na lávce nikdy nepohoupáme.

 • Již tradičně po skončení sezóny se konalo školení začínajících kartografů na Zderazi. Tentokrát to vyšlo na prodloužený víkend 17.-19.11.2017. Jako obvykle byla přednášecí místnost zaplněna účastníky, takže bylo těžké se někam upíchnout s vlastní technikou. Co bylo letos nového, bylo to, že nosným a tedy školeným programem pro kreslení už nebyl OCAD, ale OpenOrienteering mapper. Důvodů bylo hned několik. Jednak je všem dostupný, jednak je ho možné na rozdíl od OCADu možné použít do většího počtu mobilní techniky, se kterou většina účastníků vyrážela do terénu. Některé nově implementované vlastnosti už vlastně předehnaly OCAD. Bude tedy zajímavé sledovat, jak se bude vyvíjet další vývoj na poli softwaru pro tvrobu map. Počasí bylo sice podzimní, ale nepršelo, nesněžilo a v neděli vysvitlo i sluníčko, a tak všichni odevzdali svá dílka v žádoucí kvalitě. Používal a školil již nový klíč ISOM 2017. Konalo se i tradiční zasedání mapové rady a krajských kartografů. Bylo konstatováno, že jsou jisté problémy s evidencí map, kdy se některé mapy neevidují a dále, že jsou nějaké problémy s evidencí na mapovém portálu. Pro kartografy je tu zajímavá informace, že se v zimě buď v půlce ledna nebo na začátku února uskuteční po letech opět seminář na téma příprava digitálních podkladů pro mapování, pravděpodobně stejně jako minule v Kunčicích u Starého Města pod Sněžníkem.

 • V pátek 10.11. se běžely tradiční noční štafety Hulk Cup v Motole pod Bílou horou. Tentokrát to bylo pro mne blízko a tak v trochu domácím prostředí, protože ze stejného místa jsem pořádal před 2 roky lahváč a na mapu občas zavítal i potom. Proto mě "les" nepřekvapil. Mimo cesty tu moc raději neběhám a nosné části závodu s nakroucenou motokrosovou bahnitou stopou mezi křovinatými hustníky jsem se vyhýbal úplně. Počasí překvapilo, po deštivém dni nakonec nepršelo ani nebyla velká zima, jako některé roky. Vítězem mužských štafet se stala Pragovka, která na bednu nikoho dalšího nepustila. V ženách ale na Pragovku zbylo až třetí místo, když první dvě místa vybojovala Kotlářka. Ta ale neměla kvalitní muže a tak celkové vítězství získala Pragovka. Web závodu
  Na webu je tabulka vítězů, kde ale chybí vyplnění prvních 7 ročníků, kdy putovní pohár neputoval, protože pořád ležel na Stavárně, která vždy obhájila. Až konečně měl začít na 8. ročníku putovat, už se nenašel.

 • Pozdní závěr pražskostředočeské sezóny proběhl v neděli 5.11. za podzimního počasí ve Velké Černoci na Rakovnicku na mapě Liščí rokle. Přivítal nás příjemný les s nevelkým převýšením a dobrou průběžností. Na svazích se našly údolíčka, rýhy a poměrně přehledně uspořádané porosty. Tratě byly zajímavě postavené (až na podivné překřížení v hlavních kategoriích HD21L), nebylo to těžké, ale dalo se to zvorat. Ač se dalo běžet ještě v krátkých rukávech a zima mi v lese nebyla, tak na shromaždišti už to tak příjemně nebylo a závodníci rychle odjížděli domů. Běžela se jen krátká, takže to nebylo dlouhé proběhnutí. Hlavní kategorie vyhráli Ivana Fujáčková a Jan Flašar.

 • Po měsíční pauze v závodění, díky děravému pražskostředočeskému kalendáři, jsem se konečně dostal na podzimní žebříčky. První žebříček na Jílovišti 30.9. jsem totiž pořádal jako stavitel tratí. A další den byl hovínkáč, tedy sprint mezi paneláky, a to já nemusím a odjel na dovolenou. Tedy až 21. a 22.10. jsem zahájil podzimní závodění dvojzávodem, který pořádala Kamenice. Původně měl být sobotní závod v režii Pragovy jinde. Shromaždiště bylo na louce, ale za mokrého počasí, zvláště v neděli, se zvládlo parkování i pobyt ma shromaždišti, kde nás čekaly sladké i slané pochoutky a první den i pivo z lodi na Vltavě. Na závod přijela v sobotu rovná tisícovka závodníků, druhý den za mokřejšího počasí to bylo o něco méně. Čekaly nás docela krátké tratě a kromě deště v lese občas i to sluníčko. V sobotu to bylo na již známé mapě Valnovka, kde je prostor sice malý, ale díky jemnější členitosti a rozesetým kamenům, docela zajímavý. Naše trať až tak zajímavá nebyla, ale to bylo asi tím, že na 2.5 km bylo naseto 16 kontrol a to je opravdu moc. V neděli nás čekal neoběhaný prostor na mapě Gabrhele, který byl naposled mapován v ropce 1980 s dotiskem ještě také o 2 roky později (Kozel 2). Ale úplně neznámý prostor to pro mne nebyl. Jednak jsem tu před více jak 33 lety vyhrál H21 na žebříčku a jednak se tu loni v prosinci běžela na té prastaré mapě zimní liga. Prostor už není tak členitý, ale o to více kopcovatý. Kameny, ale i hlubší lomy tam nechyběly, a byl tam opět smrkový a bukový les, tedy to zase nebylo charakterem odlišné od soboty. Delší postupy v neděli už udělali naší trať méně nudnou. V těch hlavních kategoriích se ale stavba povedla mnohem lépe. V sobotu vyhráli Dominika Plochová a stejně jako na Jíloviši v mužích zvítězil Jan Procházka - Bet. V neděli zvítězili Katka Mullis a Jan Mrázek, kterého mimo soutěž porazil stavitel tratí Vojta Kettner skoro 4 minuty - zajímavý test znalosti své trati.-)
  Web závodů

 • Nejcennější domácí tituly pro rok 2017 získali Vendula Horčičková a Miloš Nykodým, kteří zvítězili na Mistrovství ČR na klasické trati. Běželo se za uplakaného počasí na úpatí Jizerských hor u Raspenavy, kde ve vyšších partiích prostoru byl kamenitý terén se skalkami. Převažoval les s tvrdší podložkou, ale nepřijemné byly pasáže s hustníčky, podmáčené bažinky a také podmáčené některé cesty. Naše veteránská kategorie měla v semifinále nenáročný běžák. Ale druhý den jsme se pak v třetině trati dostali do zajímavějších partií, kde byly i nějaké volby postupů. Čekal jsem ale náročnější terén Jizerských hor, jako na ŽB Čechy v roce 2014, a obával se náročného terénu, kamenů a kopců. Nakonec to bylo pro mou trať méně náročné a nevadil ani déšť a chladnější počasí. Chladno a déšť naopak vadilo na shormaždišti, kde pro nás bylo připraveno dobré zázemí, ale většina závodníků zalezla do stanů. Přitom jsme na závodech mohli potkat po letech některé legendy, které v témže prostoru bojovali o tituly před 30 lety.
  Web závodu

 • O víkendu 9. a 10.9. proběhl v Píseckých horách poslední béčkový víkend ŽB-Čechy s účastí přes 1000 závodníků. Příští rok už se béčkaři na tak velké akci nesejdou, protože B-závody se rozdělí na 2 oblasti, aby se omezila účast. Závody to byly vydařené, počasí běžecké, v neděli déšť ustal před závody. V lese nebyla nuda, na klasice v běžecky příjemném lese bylo na postupech co řešit a současně si dávat pozor, zda jsem se v pestrém terénu plném hustníčků, skalek a kamenů nespletl a neběžím jinam. Na krátké trati jsem vlastně nesundal lupu s mapy (díky šeru ve světlých hustníčkách byla potřeba), protože jsem pro jistotu každou chvíli kontroloval mapu, zda běžím kam chci. Nebylo moc úseků, kde bych mohl jen bezstarostně běžet. Jak jsem po sobotě odhadoval, tratě byly natočené kolem hlavního kopce, který byl posetý kameny, které po oba dny na naší trati tvořily nejčastější objekty pro kontroly. Na česká béčka zavítali i závodníci z Brna a ženy Žabovřesk obsadily po oba dny všechny stupně vítezů v D21A. V sobotu byla nejlepší Magdalena Tužilová, v neděli si prohodila místo s Janou Hlavovou. V mužích ale jen v sobotu dosáhli na všechny stupně závodníci Pragy Praha. Oba dny vyhrál Jan Šedivý.
  Web závodu

 • Na úplný závěr prázdnin jsem zavítal letos již potřetí do atraktivních západních Čech na třídenní závody West Cup. Čekal nás klasický západočeský terén s borůvčím, náletovým podrostem, klacky a kameny, nechyběly ani bažinky. Kopce nebyly extrémní, ale také se našly. Před závodem několik dní v lese pršelo, vydatně pršelo i v den závodu, a to ještě hodinu dvě před prvními starty. Pak už ale během závodů spadlo jen pár kapek a bylo chladněji. Ale na chladnější počasí jsme na West cupu zvyklí. Díky počasí byl les plný různý hub, a tak houby všech možných druhů tvořily zajímavou kulisu při závodě. Na první etapu připravili pořadatelé krátkou trať, kde se nedalo moc obíhat. A tak jsme si užili běh v borůvčí a hledání zašitých kontrol, kdy se navíc stavitel nevyhýbal méně srozumitelným místům na mapě. Druhá etapa, klasika, se mi stavbou líbila více, volba postupů umožňovala se vyhnout zarostlejším pasážím, kde kromě borůvčí byly i oblasti s hustým náletem, které mapař zachytil podivnou nelogickou značkou a to plochou vyplněnou světle zelenými tečkami - není ani v ISOM2010 ani v ISOM2017 a byla navíc málo čitelná. Po druhé etapě se odvážlivci vydali do lesa v noci, kde to bylo v borůvčí hodně náročné jak na běh tak na dohledávky. Nočák vyhrál Michal Horáček, ale zajímavé je i třetí místo lyžaře Lukáše Bauera. Poslední etapa byla s volným pořadím, ale naše kategorie měla dost jednoznačnou volbu a dost podobné postupy jako minulý den. Na závěrečné vyhlášení už vysvitlo sluníčko. Závody vyhráli v hlavních kategoriích v ženách s obrovským náskokem Lenka Mechlová a mužích se slušným náskokem Michal Horáček.

 • Tak tomu říkám trénink na orienťácký duatlon.
  Celá mapa


 • Ve dnech 6.-9.7. jsem zavítal na Slovensko, kde se konaly na úpatí Tater 4 denní závody Tatra - orienteering. Závody to byly tak trochu české, protože většina závodníku včetně těch na bedně byla z Česka, stejně jako část pomáhajících pořadatelů. Ružomberský klub sliboval nevšední závodní zážitky, a kdo za nimi přijel, nelitoval. Ale bylo nutné se vyrovnat s drsnějším lesem plným záludných bažin a nepřehledných porostů, dámy pak musely překonat strach z medvědů a oříškem byla i negeneralizovaná mapa v měřítku 1:7500, kde se však nepodařilo zachytit všechny porostové tvary. To by bylo nad síly i těch nejzkušenějších českých mapařů. Já jsem si s mapou celkem rozumněl, ale přece jen některé kontroly byly v diskutabilních místech a trochu na náhodu. První etapa proběhla za příjemného počasí v mírně nakloněném lese, kde se dalo ztratit u kontrol, které byly dál od cest a bylo nutné držet směr, odhadnout vzdálenost a dočíst se k nim. Drsnější byla druhá etapa, kdy se přesně v čase 00 spustil lijavec a dotvořil tak náročnost etapy, kde se už běhalo v náročném podmáčeném terénu ve svahu s popadanými stromy. Tam jsem mapu vlastně vůbec nečetl a běžel tam kam nohy dovolily přes bludiště popadaných kmenů a bažin po kolena se snahou držet směr a povědomí jak jsem daleko. Nakonec jsem se objevil u své kontroly, ale tvary porostů mi neseděly, a tak jsem udělal průzkumnou kličku. Chtěl jsem si rozbalit mapu, ale za přehybem už mapa končila. A tak se jen se zasmál davům běhajícím mimo mapu a už s jistotou seběhl ke své kontrole. Nutno ale podotknout, že některé tratě měly v těchto místech kontrolu až na samém okraji mapy, kde už část kolečka byla mimo zmapovaný prostor. Zbytek etapy byl v placaté části, kde se podmáčený les plný bažin střídal s otevřeným povrchem. Třetí etapa byl největší zážitek, včetně toho, že část závodníků se potkala s medvědy. Počasí nezlobilo, ale převážná část mapy tvořila bažina na rovině, kde jen málokdo udržel kontakt s mapou. Občas se vyplatilo nabíhat oklikou přes nepodmáčené zarostlé louky. Poslední etapa pak byl odpočinkový běžák, z půlky na loukách a z půlky v bílém lese, kde bylo i dost cest. Přesto se i tam našla pěkná místa, kde bylo nutné dát pozor na mapu. Tato etapa byla příjemným zakončením náročných čtyřdenních závodů. Web závodu

 • České akademické hry 2017 hostila letos pražská Zemědělská univerzita za spolupráce s ČVUT. A nechyběl ani orientační běh, který měl na programu 2 disciplíny a to sprint a krátkou trať. Pro sprint se nabízelo využít přímo areál univerzitního městečka v Suchdole, kde vytvořili mapu v roce 2012 Tomáš Dlabaja a Alena Neradová. Já k tomu ještě přidal vesnickou zástavbu v Lysolajích, tedy v údolí pod univerzitou. Nedostalo se již na zajímavě členitý sad v údolí Housle, kde v tomto ročním období je vysoká tráva. Ale v Lysolajích to bylo atraktivní, kde kromě úzkých uliček byly i udržované parčíky. V Lysolajích působí sochaři, a tak bylo všude plno sochařských výtvorů, které ale díky jejich nedávnému workshopu nebyly všechny v mapě, protože na pár místech přibyly teprve minulý týden. Po úvodní pasáži v Lysolajích vystoupali závodnící delším přeběhem do univerzitního městečka, kde se odehrála závěrečná část sprintu s doběhem do "tělovýchovné" části areálu. Při sprintu bylo vedro, část závodníků díky indispozici po pardubických závodech nenastoupila. Naštěstí, nevelký pořadatelský kolektiv to zasáhlo jen částečně a o den dříve. Já v neděli v cíli naštěstí vodu vynechal a šel rovnou na pivo. Úterní sprint nakonec vyhráli Denisa Kosová a Daniel Hájek. Obsazený byl i veřejný závod, který startoval bezprostředně po odstartování akademiků na téže trati. Jan Mrázek zaostal jen o 11 sekund za akademickým vítězem a Kamila Gregorová dokonce nejlepší akademičku porazila. Ve středu se závodníci přemístili na druhý konec Suchdola do areálu dělnické ubytovny Palpost, kde se na mapě Vrabec běžela krátká trať. Prostor závodu byl z poloviny nový, protože mapa tam byla naposled z roku 1988. Teplota proti včerejšku byla malinko nižší, ale o to náročnější byly tratě, když ta mužská měla na 5,7 km 330 metrů převýšení. Hodně kontrol bylo v prudkých skalnatých svazích, na začátku se našla i rychlejší pasáž, když se párkrát přebíhala náhorní plošina. Pak ale následoval přeběh skalnatým otevřeným terénem, kde bylo saharské teplo. A konec byl opět skalní, kde pod Kozími hřbety bylo spousta kontrol na kamenech, když nakonec se vybíhalo i na hřeben, kde už to bylo kousek do cíle. Vyhrál opět Daniel Hájek, v ženách pak Vendula Horčičková. Po oba dny museli mít závodníci trpělivost s mírně opožděnými starty. Ale ve všední den jsme měli pořadatelský tým opravdu minimální, mimo počtáře výsledků muselo vše "v lese" stihnout 5 lidí a to se nějaká pětiminutovka zpoždění proti napjatému scénáři vždycky najde.
  Mapa sprint H21 Mapa sprint D21 Mapa krátká H21 Mapa krátká D21

 • O víkendu 17.-18.6. proběhl dvojzávod českých béček nedaleko Přelouče ve výběžku Železných hor. Kopce a hory tam ale moc nebyly. V sobotu na klasice se běžel velmi rychlý a mapově nudný závod na téměř bílé mapě na placce. Jen ty azimuty se musely hlídat, ale v přehledném lese to nebylo těžké i bez koukání na buzolu. V neděli se našlo pár oblastí ve svahu, kde se muselo mapovat. Mně se to ani tam těžké nezdálo. Ale soupeři, co mi to běžecky dávali, si tam na několika kontrolách na mne počkali a dokonce to hlásili dopředu, že je tam znovu doběhnu, když mně předbíhali na placce už po pár kontrolách. I v oblasti před cílem se v mírně členitějším terénu dalo ztratit a například hlavní kategorie žen a možná i mužů, kde se bojovalo opravdu o sekundy, se rozhodla právě tam. Počasí bylo na běhání příjemné a béčka jsou považovány za závody na pohodu, takže víkend lze hodnotit jako příjemné proběhnutí a zazávodění. V hlavních kategorii žen vyhrála v sobotu na klasice Daniela Čepová, v neděli na krátké Petra Aschermannová, v mužích oba dny František Kolovský.
  Web závodu

 • Pro zajímavost ještě z Řitky: Srovnání mapování téhož v roce 2010 a 2017 již s podklady DMR5G. Co je srozumitelnější?
  A ještě mapa z roku 1990, kresleno ještě tuší.


 • V atraktivním terénu u Lipnice nad Sázavou se konalo ve dnech 10.-11.6. Mistrovství ČR na krátké trati. Mnozí veteráni závody v tomto lese pamatují, ale pro mladší generaci to je nepoznaný terén, kde se dalo bloudit v kamenných pasážích s lomy nebo v nezřetelně ohraničených porostech s bažinami a kameny. Závod bude mít zřejmě letošní rekordní účast, kdy o stovku překonal poslední "velká" áčka minulý týden u Prahy. Myslím, že na závodech vše klapalo, snad jen občerstvení mohlo být lépe dimenzované na počet účastníků. První den se běželo v trochu rychlejší a lehčí čáati, ale i tak se přicházelo o postupy do finále díky mapovým chybám. Záludná byla sběrka, kde na postupu byl v mapě nezakreslený "kamionový hustník", kde se připravovala na finálový přenos Česká televize. Neděle zavedla závodníky startující ze startu 1 do kamenité části, ti ze startu 2 si spíše užívali zelené části mapy, což úplně na middlu nemiluji. Ale mapově to tentokrát klapalo, s mapou jsem si tam rozumněl. Jen snad některé plošky zelené byly čitelné jen s lupou a podle mne by se daly v mapě vynechat. Ti co usilovali vítězství v áčkovém finále, se museli soustředit na mapu po celý závod, kdy se dali udělat desetisekundové chyby, které ale v součtu, pokud jich bylo víc, znamenaly vyřazení z bojů o medaile. Mistrovské tituly si odvezli Vendula Horčičkoví a Miloš Nykodým.
  Web závodu

 • O víkendu 3.-4.6. se konaly v Řitce asi poslední "velké" celostátní žebříčky, kdy se sešli áčkaři a béčkaři Čechy. Od příštího roku se Čechy na soutěže rozdělí a tedy áčka budou jen s jednou částí. Závody proběhly na mapě Hvíždinec, tentokrát pojmenované jako mapa z roku 1990 - Červená hlína. Většina prostoru byla mapovaná nedávno pro poslední mistrovství na dlouhé trati před 7 lety. Na východním okraji prostoru a v pásu severně od Řitky se ale mapovalo naposled v roce 1990. V sobotu při krátké trati se teploty přibližovaly ke třicítce. Ale to asi na krátké tolik nevadilo, závodníci měli spíše problémy s mapou, kdy řada z nich neprošla čistě hustníkovými pasážemi, nebo netrefila přesně kontroly v oblasti bývalých lomů. Neděle byla za chladnějčího počasí, kdy jak první tak i poslední závodníky stihl alespoň po část závodu poměrně silný déšť. Ale sprchování na trati při běhání v kopcích nebylo nepříjemné. Sobotní krátkou trať vyhráli v hlavní kategorii Lenka Mechlová a Adam Hájek, nedělní klasiku Kamila Gregorová a Baptiste Rollier.

 • V sobotu 27.5. proběhlo Mistrovství pražské a středočeské oblasti na klasice poblíž Dobříše na mapě Kazatelna. Vrch Kazatelna jsem mapoval před více jak čvrtstoletím a pamatuji si ho jako kopec, kde je jen čistý les. Nějak tak je to i dnes. A tak nás čekal závod v bílém lese a většinou z dálky viditelné kontroly. Tratě nebyly cestovky, a bylo i nutné vymyslet, jak oběhnout protáhlý kopec uprostřed prostoru. Hlavní tratě vyhráli Petra Aschermannová a "přespolní" Jakub Glonek. Web závodu
 • V neděli 28.5. vyjeli pražští a středočeští orienťáci kousek za Kladno, kde se běželo na mapě Svídná. Mapa slibovala bílý les, ale mnohde to byly regulérní hustníky, když navíc na mapě od mladých mapařů nebylo jednoduché rozpoznat, který je který. Stejně jako v sobotu převládalo slunečné počasí, ale teplota zase o něco stoupla. Takže i když to byla krátká trať, bylo to spolu s mapou o morálce donutit se běžet a mapovat. Hlavní kategorie vyhráli Martina Matějů a opět "přespolní" Martin Smelík. Web závodu

 • 20.-21.5. se konaly celostátní štafety a sprint kdesi za horami, kam se dokonce z Prahy a okolí nejlépe dojelo polskou zemí. Praha ale v kalendáři nic dalšího neměla, a tak několik pražských a středočeských orienťáků vyrazilo již podruhé tento měsíc do oblasti západočeských lázní. Tentokrát nás hostily Karlovy Vary a terén poblíž letiště. Byly to příjemné komorní závody, s příjemným počasím bez horka a deště. V lese to nebylo těžké, ale docela pestré. Našla se rovina i kopce, čistý les i hustníčky a také občas nějaké bažinky a kameny či skalky. Zázemí bylo také vydařené pod střechou s občerstvením a taoletami s možností mytí. První den byla na pořadu klasika a také seznámení s mapou. Tam nás nachytala klasifikace prostů, kdy i žluté plochy, byť zeleně vytečkované, byly ve skutečnosti hustníkem. Někde také nebyly úplně ideálně zakreslené tvary pasek a hustníčků. To jsem ale vstřebal během postupu na jednu z kontrol, a pak už si s mapou rozumněl a to i v neděli na krátké trati, postavené převážně ve stejném prostoru. Krátkou trať vyhráli v hlavních kategoriích Věra Chvalová a Tomáš Kamaryt. Nedělní krátkou Kateřina Mullis a Michal Uhlík.

 • O víkendu 13.-14.5. proběhl první dvojzávod žebříčku B-Čechy v krásném prostředí v Podještědí. Sobotní klasika zahájila předstartovní silnou přeháňkou a vypadalo to, že se naplní předpověď a závod proprší. Ale další přeháňky se shromaždišti i lesu již vyhnuly. Problém byl jen se sobotním výjezdem aut z louky, kdy pořadatele zaskočilo blátíčko. V neděli už byli vybaveni i na to. Les pro klasiku nebyl náročný, naše veteránská trať měla opět několik zbytečných cestovek bez volby. Takže to bylo občas až nudné proběhnutí, když někde běh stěžovalo borůvčí nebo kopeček. Zato nedělní krátká trať patřila určitě k zážitkovým závodům. Veškeré stoupání bylo na začátku tratí, kdy jsme se dostali až na skalnatý hřbítek, kde se rozhodoval závod. Pak byl již jen seběh dolů, pokud ale některé delší tratě ještě neměly smyčku. Alespoň v začátku seběhu bylo nutné pozorně číst mapu a lovit kontroly v méně prostupném lese. Až úplný konec byl stejně jako den předtím v letecké části lesa. Klasickou trať vyhráli v nejdelší A kategorii Lenka Mechlová a Pavel Hradec, krátkou Martina Zvěřinová a Marek Prášil. Web závodu

 • V pondělí 8.5. pokračoval Pražský a Středočeský žebříček první klasikou na mapě Skalka. Běželo se na Brdech, kde se využil prostor posledního mistrovství na dlouhé trati 2010. Počasí se příliš nevyvedlo, protože celou dobu, co jsem byl v lese pršelo nebo alespoň kapalo. Některé tratě včetně mé se nepodařilo postavit bez cestových a asfaltových běhů, ale ty nejdelší tratě mužů a žen na tom byly lépe. Ale i v dešti jsme se krásně proběhli. Hlavní kategorie HD21 vyhrávali tentokrát veteráni, nejlepší byli Kamila Gregorová a Tomáš Fibír. Web závodu

 • Ve dnech 29.4.-1.5. proběhly tradiční vícedenní závody Jarní trojúhelník v okolí Mariánských Lázní. Začalo se dopoledním sprintem v okolí ploché dráhy a školy, kde se spává. Bylo to docela zajímavé, až na dlouhý přeběh dlouhé ploché dráhy, kvůli kterému se mi hodily i boty se špuntíky. Odpoledne už to bylo na krátké trati náročnější. V lese sice nebylo moc velké převýšení, ale zápaodočeský terén je i v bílém lese náročný a tady se občas objevily pasáže se zelenou a bažinkami. Mapa nebyla špatná, ale občas se muselo trochu domyslet, kde dohledat kontrolu. V neděli byla už jen jedna etapa v jiné části lesa a opět kus mapy byl v zeleném a bažinatém lese. A protože šlo o klasiku, i veteráni dostali stejně jako na poslední etapu mapu patnáctku. Závěrečná etapa se běžela jako hendykep. Konečně se oteplilo, mapa dokonalá z nedávných áček a tak byla radost hledat roztroušené malé kameny (nic jiného jsme vlastně na trati neměli) ve stráni a na hřebeni kopce. Zatímco v ženské kategorii kralovala Kamila Gregorová, v mužské kategorii se o pořadí rozhodovalo skoro do posledních metrů. Vítězství si odnesl dorostenec Michal Bořánek startující o víc jak dvě minuty druhý, když ho na trati dotáhl ze 4. pozice o 4 minuty VoiToi. Na atletický finiš ale Voitoi neměl.

 • Další závod Pražského a Středočeského žebříčku se konal 22.4. u Týnce nad Sázavou. Prostor závodu byl mapován naposled před 30 lety, a tak si většina závodníků nepříjemný prostor nepamatuje. A prostor nezklamal. Bylo nevlídné studené počasí s deštěm, naštěstí bylo možné se na shromaždišti schovat do školní tělocvičny. Na nevlídnou zimu navázal v závodě v jeho úvodu nepříjemný traverz v rýhách, kde to na bahýnku pěkně klouzalo. Stavitelé tratí se inspirovali v Bulharsku, kde se školí, že správný middle má všechny kontroly schované v zeleném. Naštěstí pichlavých porostů tam moc nebylo, zřejmě i proto, že teprve začíná jaro. A tak z toho byl krásný závod na morálku, kdy dost lidí po nějakých chybkách a bojem s přírodou se rozhodlo závod nedokončit. Vyhráli ti odolní, v hlavních kategoriích mladí závodníci z Kamenice Kristýna Hlubučková a Vojtěch Kettner. Pořadatelé bojovali s technikou, když zřejmě jejich o-sofware si nerozumněl s firmwarem v krabičkách a nevyčítal korektně mezičasy u čipů SI6. Nakonec budou výsledky dokompletovány vyčtením krabiček všech kontrol.

 • Druhý dubnový víkend měla Praha v kalendáři jen jeden závod. Byla to zkrácená trať na starší mapě Hartošice nedaleko dálnice u Sázavy. Počasí bylo chladnější, ale proběhnutí v mapově jednoduchém lese bylo příjemné, kopce přiměřené. V hlavních kategoriích vyhráli Iveta Šístková a Jakub Makovský.

 • Až první dubnový víkend ukončila Praha sezónu zimních lig a začala jarní závodní sezóna. A to hned třemi závody. V pátek, tedy ještě v březnu, se běžel nočák v oběhaném Krčáku, tedy to byl spíše trénink než závod. Běželo se na mapě z roku 2015, délky tratí klasické. Přeborníky se staly Simona Karochová a Jan Mrázek. V neděli se vyjelo na okraj Prahy, kde se závodilo v nevelkém lese Juliána na zkrácené trati. Pořadatelé tentokrát použily opačnou půlku lesa než minule, kterou mapoval Petr Uher. Chyběla tam tedy rovina, zato bylo více pichlavého podrostu. Za velmi teplého počasí vyhráli v hlavních kategoriích Vladěna Hrstková a Ondřej Kazda. V neděli jsme sice vyrazily do CHKO Kokořínsko, jenže nikoliv do skal, ale na městský sprint do Mšena. Ten alespoň v naší kategorii nebyl příliš nápaditě postavený, ale jinak bylo pěkné počasí a hlavní kategorie přilákaly řadu kvalitních o-běžců. Přeborníkem se stal Jan Procházka - Bet. V ženách zvítězila Klára Procházková z Pardubic.

 • V pražské oblasti se zatím nezávodí a tak v neděli 19.3. pokračovala Pražská zimní liga závodem Velká cena Líšné. Účast byla skromnější, nepřesáhla sto účastníků. Tratě byly dlouhé, nejdelší měřila přes 21 kilometrů. Dostali jsme se do lesů Křivoklátska, kam se orienťák moc často nepodívá. Naposled se tu mělo běžet mistrovství v horském ob, ale nebylo nakonec povoleno. V lese tekly potoky vody, ale během závodu už tolik nepršelo. Na turistické mapě nás naváděly i turistické značky, ale některé kontroly byly dál od cest a dohledat je nebylo jednoduché. Vitěz Hynek Urban na nejdelší trati o pár sekund překročil 200 minut.

 • Už tradičně zahajuje orienťácká sezóna závodem u hradu Kost. Letos se tam sjela skoro tisícovka závodníků, aby se proběhli za předjarního počasí ve skalním terénu Českého ráje. Nejdelší trať měřila přes 11 kilometrů a nejrychlejší na ní byl Tomáš Dlabaja. Na ženské nejdelší trati byla nejrychlejší Kamila Gregorová. Web závodu

 • Víkend 18.-19.2. patřil LOBům v Jizerských horách. Centrum závodu bylo v hotelu Maxov nad Josefovým Dolem. Závody měly slušnou účast, možná už několik let u nás nevídanou - v sobotu oba závody přes 400 závodníků ve výsledcích. V neděli část závodníků odjela na Jizerskou padesátku. Sobota zahájila Mistrovstvím ČR LOB ve sprintu, který byl i polským šampionátem a německým žebříčkem. Tratě byly bohatě vysněžené, i když sníh ideální nebyl. Po stoupání za startem jsme se dostali do placatější části, kde bylo dostatečné množství stop na zabloudění. Do cíle to bylo zase s kopce. Mistry se stali Petra Hančová a Michal Drobník. Odpoledne jsme sjeli na start krátké trati do Josefova Dolu a tak nebylo překvapením, že po krátké úvodní pasáži na loukách následovalo 150 metrové stoupání do dopoledního prostoru, ketrý byl nastaven pro delší kategorie za silnici směrem ke Slovance. Podle mne to byl opět vydařený závod, který vyhráli Helena Randáková a Radek Laciga. V neděli se přes noc ochladilo, a tak na mokrém sněhu se vytvořila ledová krusta. Jela se klasika. Hned po startu se klesalo po zledovatělých cestách na louky, kde jen málokdo dojel ke kontrolám bez pádů a kotrmelců. Odtud vyráželi závodníci s jistými obavami, jak vůbec náročnou klasiku zvládnou, ale dál už byly stopy o něco sjízdnější a objevila se i široká upravená magistrála. Terén už ale tak pěkný pro LOB nebyl. Jelo se totiž v osídlené části Jizerek, takže se často překonávaly silnice a cesty, a osídlené oblasti nedávaly moc možností pro stavbu tratí. O to náročnější to bylo na mnohde zledovatělém sněhu fyzicky, když nechyběly ani kopce. Klasiku vyhráli Johanka Šimková a Michal Drobník.
  Web jabloneckých závodů

 • V sobotu 11.2. jsem se opět vydal na Pražskou zimní ligu, kdy se běželo pod hřebeny Hřebenů - Brd u Voznice. Mapy tu jsou už trochu starší, byla vybrána Ježovka z roku 1991, kde část má podklad z mapy Aglaia z roku 1981. Nejdelší tratě A, B ale běžely na vrstevnicovce na sestavené mapě z různých podkladů, kde kromě vrstevnic byly rybníky, vykreslená vesnice a pár největších cest. Já šel trať C, protože na 15 ani 11 kilometrů jsem se necítil. Na první kontrolu jsme ale na mapě nic kromě vrstevnic neměli, jen jsem si troufl na zkratku přes rybník. Dál to byla obíhačka po cestě, kde ze začátku (než se vběhlo do prostoru Aglaia) neseděly na asfaltce žádné křížovatky, protože každá tam byla dvakrát (cesta zleva se na mapě připojila jinde než ta zprava). Já jsem toto zjistil při stavbě závodu před 25 lety, takže jsem se nemusel na křižovatkách zbytečně zastavovat a kroutit hlavou. Cesty byly zledovatělé a stejně jako před týdnem se hodily boty s hřeby. Sběrka byla na druhém rybníce u okraje a někteří si to opět zkrátili, když pěšinka kolem rybníka byla bez hřebů neběhatelná. V cíli nás čekalo sice shromaždiště na otevřené terase pod střechou, ale také zahulený sálek malé hospůdky, který nenalákal nikoho k pobytu. Na nejdelší trati si nejlepší pobyli těsně pod 100 minut.

  Raritou mapy Ježovka z roku 1991 je, že se na některých křižovatkách octnete najednou na dvou relativně odlišných místech v mapě - vyznačeno fialovými tečkami. V roce 92 vedl přes tyto křižovatky azimutový postup na akademickém oblastním přeboru a závodníci se tam ztráceli. A nejinak tomu bylo letos na trati céček z aprvní kontrolou .-)

  Web tréninkového závodu

 • Po několika týdnech proběhla Pražská zimní liga opět v lese mimo Prahu, a tak jsem vyrazil do Berouna na Dědův HROB. Ten se běžel na víc jak 18 let staré mapě Děd a HROB je zkratkou horského OB, a tak nepřekvapilo, že na druhé nejdelší trati se na necelých 9 kilometrech našlo přes 700 metrů převýšení a také 700 metrů seběhů v zasněženém a na cestách i zledovatělém terénu. Nejdelší trať měla přes 15 kilometrů a časy pod dvě a půl hodiny připomínaly zašlou slávu ob disciplíny ultra long. Počasí vypadalo slibně, začalo se klubat sluníčko, polevil mráz, ale na vrcholové prémii na rozhledně se mezitím udělala mlha, že nebylo vidět ani na zem pod rozhlednou. Tak se snad rozhlédneme zase někdy příště. Web tréninkového závodu

 • Rok 2017 jsme v rámci Pražské zimní ligy zahájili tradičně ve Velkých Popovicích v prostoru map Kozel. Tuto zimu jsme již v prostoru Kozla podruhé, ale jen nejdelší trať se překrývala. Navíc byla postavena stejně jako před 9 lety, když mapa zase o něco zestárla. Tedy pokud může takto stará mapa ještě zestárnout. Ani nevím,zda někdo běžel po 9 letech opět áčko. Já si díky mrazivému počasí a sněhu dal dokonce až céčko. Sněhu nakonec nebylo tolik, tak na stopování a mráz na závod trochu polevil. Takže to nakonec bylo příjemné běhání se zázemím v hospůdce, kde pro nás i něco navařili. Příští PZL bude možná na bruslích.
 • Pražská zimní liga pokračovala v neděli 4.12. u Kavků, a to již tradičně v Malých Přílepech. Tentokrát se závodilo na sever od Přílep a čekala nás dokonce nová mapa. Nebyla možná všude úplně dokonalá, vrstevnice však přesné z laserseknu. Zatímco minule jsme v tomto prostoru museli běžet na mapě z roku 1974, kde nás čekala řada překvapení v průchodnosti, letos šlo z mapy porosty krásně vyčíst a tedy nepříjemnější pasáže oběhnout. Ráno jsme přijížděli za mrazu, ale od startu se vybíhalo k osadě s nadějným názvem Teplá stráň. A skutečně jižní svahy slunce ohřálo, na severních ve stínu stále mrzlo. Rukavice nebyly potřeba, čepice nebo čelenka se hodila. Z pasáží, kde se přebíhalo po loukách, byly krásné výhledy na prosluněnou a současně jinovatkou ozdobenou krajinu. V cíli ná čekalo kryté shromaždiště s bufetem. Start a cíl byl na krabičku, na kontrolách se razilo kleštičkami do průkazek. Nejrychlejší na nejdelší trati byl tentokrát Ctibor Sysel s časem těsně pod 80 minut.
 • Je po sezóně a tak 26.11. zahájila Pražská zimní liga prvním závodem v Pyšelích, kde je opačný konec map Kozel. Běželo se na klasice tedy na mapě Kozel 2 z roku 1981 (mapováno 1980) a nejdelší trať i Kozel 1 z roku 1977. Byly to kopce, a dost závodníkům dělalo problém se sžít s tím, že mapa ukazovala bezmála 40 let starou situaci. Přesto mně seděla a špatně čitelné vrstevnice tam byly už tehdy. To kvalitní kopie nespravila, ale na rozdíl od tehdejší doby nebylo použito retroměřítko 1:20000, ale byla to klasická 15,tedy vlastně se zvětšenými symboly. Za mlhavého chladnějšího počasí to bylo díky převýšení náročné, ale pěkné proběhnutí, kde bylo co vymýšlet během postupů a odhadnout aktuální porostovou situaci u kontrol. Vítěz nejdelší kategorie Boris Navrátil z Opavy si tam pobyl 102 minut. Shromaždiště bylo kryté se zázemím v blízké hospůdce. Na Kozla se vydáme opět v lednu, kdy se poběží z opačné strany, tedy více na té mapě z roku 1977.
 • O víkendu také zasedali bafíci a nadělili nám rozdělení Béček od roku 2018. No uvidíme jak bude lukrativní pořádat pro 600 lidí a zda se přitom případně zaplatí i větší mapa v odlehlejších oblastech.

 • O víkendu 5.-6.11. se konalo M ČR v horském OB. Letos se běželo v Krušných horách s centrem u hotelu Emeran - lyžařský areál Klíny, kam se sjelo kolem 400 závodníků. Čekali je dlouhé tratě s pobytem vítězných dvojic kolem 4 hodin, ti slabší pak bojovali s limitem, kterým byla po 6 až 7 hodinách tma případně už sebrané kontroly - to se pak ve tmě špatně hledá. První den byla první půlka závodu formou volného pořadí kontrol (free order), kde nebylo vzhledem k převýšení úplně triviální určit nejoptimálnější variantu. V druhé půlce se již běželo s pevným pořadím kontrol. Po úterních 15 nad nulou, každý den teplota klesala, ve čtvrtek už v prostoru pár centimetrů nasněžilo, i když bylo občas stále slunečno. V sobotu však vládlo syrové pro horské závody v tomto termínu typické mlhavé počasí, kdy teploměr na Emeranu ukazoval hodnoty mezi 0 a 0.9°C. V neděli už bylo o něco tepleji a navíc se začínalo pod horami na Hornojiřetínské výsypce, kterou si oblíbilo pro tréninky i o-repre. Nevím jak se tam všem líbilo, někomu ne zvlášť když tam zapadl do bláta, někdo to považoval za hezký "middle", někdo se ztratil, někdo to viděl mapově primitivní - to asi po hromadném startu. Všechny čekalo poté proběhnutí obydlenou litvínovskou civilizací a nakonec stoupání do hor pro mnoho tratí se závěrečným vyběhnutím či alespoň vypochodováním sjezdovky. Kategorií bylo spousta, obsazené početně byly i ty do 20 let. Ty hlavní vyhráli v mužích dvojice Pavel Hradec Martin Luštický, vženách Magdaléna Tužilová a Barbora Hrušková, mixy Matrasovi.

 • O prodlouženém víkendu na konci října jsem zavítal na 2 moravské oblastní závody. V pátek 28.10. se běžela krátká trať za pěkného počasí na mapě Paprč v rychlém málo kopcovitém terénu s převahou bílého lesa, kde občas podmáčený les a tráva přece jen běh zpomalily. Zázemí už bylo kryté, ale stále se dalo běžet v krátkých rukávech. Takže to bylo pěkné podzimní proběhnutí stejně jako další den. Hlavní kategorie vyhráli Lada Jemelíková a Martin Poklop. Pořadatel se v sobotu alepsoň formálně změnil, přestěhovali jsem se o 4 kilometry vedle, kde v rekreačním zařízení Athéna už někteří spali v rámci soustředění hanácké mládeže. Na mapě Plavební kanál bylo proběhnutí o něco delší, tedy klasika. Opět to bylo rychlé, hodně v bílém lese, jen část byla ve světle zeleném a kopce opět nebyly velké. Počasí malinko chladnější ale pro běhání přívětivé. Hlavní tratě vyhráli Kristýna Skyvová a Martin Poklop.

 • O víkendu 22. a 23.10.2016 pořádala Kamenice 2 poslední pražskostředočeské oblastní žebříčky. V sobotu se běžela na mapě Lipovka klasická trať u Psár. Jednalo se o rozšíření prostoru nedávno po letech přemapované mapy Záhoř, kde se léta neběhalo pro nepříliš vábný zarostlý terén. Tentokrát ale přimapovaná část obsahovala prostor mapy z roku 2004 a ta část lesa byla poměrně čistá a i orientačně zajímavější. Nedělní trať byla na mapě Ládví, kde je orienťácky hezký terén s kupkami s kameny. Byla tam natočena krátká trať s extrémně mnoha kontrolami, alespoň v naší kategorii. Oba dva dny to byly rychlé závody. Obě shromaždiště přivítala oba dny vždy skoro 1000 účastníků a to už některé oddíly měly oddílová zakončení. Bylo pěkné počasí, takže se dalo pobývat na louce. Klasiku v sobotu vyhrála Ivana Fujáčková a Martin Janata, krátkou v neděli Martina Matějů a Jan Mrázek. Web závodů

 • Vrcholem podzimní sezóny bylo Mistrovství ČR na klasické trati, které se konalo 1.-2.10. v okolí Pusté Rybné ve Žďárských vrších. Vysočinský terén mám zažitý jako rychlý, mapově nenáročný anebo rychlejší, kdy ale běh stěžuje tráva, borůvčí a klacky. V sobotu to byla velká orienťácká nuda právě v tom nenáročném terénu, kde ale ti nejlepší běželi 5 minut na kilometr. V neděli už to zadarmo nebylo a tak jsme si to užili až skoro do cíle. Počasí bylo v sobotu ještě pozdně letní, v neděli spadlo pár kapek, ale na říjen bylo ještě docela teplo. I když nejrychleji proběhla trať Denisa Kosová, díky zmeškanému startu se z titulu radovala Jana Knapová, v mužích získal mistrovský titul Miloš Nykodým.

 • V sobotu 24.9. se pražští a středočeští závodníci proběhli přímo v Praze nad Malou Chuchlí na mapě Klobouk. Účast byla o něco menší, část závodníků vyrazila raději na sever, kde se konaly závody v okolí Bezdězu. Běžela se krátká trať v listnatém lese, na okraji mapy s prudkými svahy, na opačném konci jsme navštívili i několik krasových závrtů. Proběhnutí to bylo nakonec příjemné až na zarostlý prostor nad cílem. Mapa měla nějaké rezervy. Přestože je docela nová, bílá místa byla často zarostlá špatně běhatelným podrostem nebo tenkými stromky. A ani tvary některých závrtů mi moc neseděly. Ale zkušený závodník takové maličkosti zavčas odhalil, i když v jednom závrtu jsem orazil kontrolu navíc. Shromaždiště měla véeška "doma" v loděnici a kromě občerstvení poskytovalo i možnost vykoupání v řece Vltavě. Hlavní kategorie vyhráli Kateřina Neumannová a Kamil Arnošt. Web závodu
 • V neděli 26.9. už byla účast kvalitnější. Čekala nás klasika na mapě Ostrov u Mšece. Terén patří ke kladenskoslánským, tedy náhorní rovina zakončená prudkým svahem na okraji i skalním srázem. V dolní části svahů je pak často jemně členitý terén. Závod byl tedy rychlý, zpestřený sešupem po zadku do svahu a lezením po čtyřech zpět na plošinu. Hlavní kategorie vyhráli Barbora Vyhnálková a Ctibor Sysel. Web závodu

 • Áčkové žebříčky měly o víkendu 10.-11.9. závěrečnou sérii závodů v Jizerských Horách v Hraběticích v okolních stráních nad říčkou Kamenicí u Josefova Dolu a na hřebeni kolem rozhledny Slovanka. Terény to byly neoběhané, pro OB použité naposled už dost dávno a ne na celostátní závody. Já jsem si tam občas ale také už dost dávno zaběhal bez mapy. Čekal nás pravý jizerskohorský terén, tedy stráně s kameny a skalkami s podrostem borůvčí, nějaké bažinky a občas normální rychlý les. Zejména na sobotní klasice bylo někdy těžké učíst mapu až ke kontrole. V neděli byly dohledávky o něco jednodušší, ale krátká trať se běhá větší rychlostí a kontrol bylo víc, takže bylo opět nutné se skoro celý závod koncentrovat na čtení mapy. Pěkné závody, které se navíc podařilo umístit na povedené shromaždiště. Jen toho sluníčka bylo na září moc a v sobotu bylo odpoledne na klasiku dusno. Klasiku vyhráli Kamila Gregorová a Jan Petržela, krátkou trať Denisa Kosová a Miloš Nykodým.

 • O víkendu 3.-4.9. bylo několik lákavých závodů v sousedních oblastech. Určitě stálo zato se vydat do Jizerských hor, kde se závodilo oba dny u Liberce, ale také o 20 km východněji v Polsku u Jakuszyc. Do třetice se závodilo v horském terénu o dalších 20 kilometrů dál u Vrchlabí, kde se běhalo v horském lese v masivu hory Žalý. Nám i díky konci prázdnin se na pražské a středočeské závody přihlásilo o třetinu až polovinu méně závodníků než je běžné. V sobotu se běžel přebor oblastí na klasice v Libušíně u Kladna. Les na mapě Mrákavy jsme znali z loňska, já navíc z období před 30 lety, kdy jsem si tam chodil tu a tam zastřílet ze škorpionu. Placka na jejímž okraji je hrana jako prudký svah někde i se skalkou. Vše se točilo kolem volby postupů, tedy zda po placce horem, napříč údolími, či spodem, kde se částečně údolí spojovala, a tedy se nějaká vrstevnice ušetřila. Samotný les moc hezký nebyl a stavitel se nás s ním ani nesnažil moc seznámit na rozdíl od loňska. Start a cíl byly u jezírka, kde se dalo i vykoupat, shromaždiště pak v obci, kde se konalo i vyhlášení přeborníků. V ženách na nejdelší tratě vyhrála Jana Kožinová, která si bude moci vybrat zda na mistrovství bude startovat na mistrovské trati nebo jako veteránka v D50, kam rovněž postoupila. V mužích vyhrál Jan Procházka (Japro).
 • I v neděli bylo asi lepší vyrazit za atraktivními závody do hor, než závodit mezi hovínky v Praze na Červeném vrchu. Ale sprintík se běžel na sídlišti a lesíku, kde jsem snad nikdy nebyl, ale po okraji mapky běhám alespoň jednou týdně a z domova sledoval jak šla desetiletí a do zarostlé louky se stále hlouběji zakusovala nová zástavba, takže jsem si tam konečně zaběhnul. Závod se ale pořadatelům příliš nepovedl. Vlastně to byl spíše měřený trénink, když nám po 45 minut odloženém startu rozdávali papírové průkazky. V cíli se sice dobíhalo na čip, ale ke sprintu se ražení na kleště vůbec nehodilo. Navíc 2 kontroly byly u domů, právě těch nejpozději postavených na té zarostlé louce, a zřejmě po nějakém konfliktu je pořadatel musel přemístit jinam. Vlastní sprint byl poměrně příjemný. Proběhnutí sídlištěm bylo nezáludné, vše jsem spíše obíhal jasnými postupy. V lesíku jsem naopak chodil většinou přímo, včetně traverzovek. Výsledky nejsou, i když předběžné bez vyhodnocených vpichů na shromaždšti visely. K špatně naprogramovaným krabičkám - I po více jak 15 letech používání SI techniky platí - přemýšlej, kontroluj a dávej si pozor, i když jsi to dělal už mockrát.

 • Velkým zážitkem na konci prázdnin bylo orienťácké proběhnutí v Tiských stěnách - Skalní OB v Tisé. Zdejší skalní města nejsou tak kopcovitá jako ve známých pískovcových terénech, takže se především musíte naplno věnovat rychlému řešené skalních rébusů nejlépe s lupou. Mapa vynikající kvality proto měla měřítko 1:3000, jen 3. etapa byla 1:4000 a také formát A3. Kdo nepochopil a nezvolil optimální postup, pak často narazil na nepřekonatelnou skálu nebo skalní průchod. A i mimo skály, kam jsme se také podívali, to bylo zajímavé. Čekalo nás tam vysoké borůvčí a kapradí v březovém lese, kde výhled zakrývaly nízké smrčky. Z okrajů skal pak byly nádherné vyhlídky, kde se stálo za to alespoň na pár vteřin rozhlédnout, zvlášť když tam často byla i naše kontrola. Celkem se běžely 4 sprinty ve dvou dnech. Každý v jiné oblasti skal. V sobotu bylo poměrně teplo, v neděli nás trochu chladil větřík, naštěstí tratě byly přiměřeně krátké. Závodníci neběželi v tradičních kategoriích, ale každý si mohl vybrat z 5 tratí a volitelný byl i čas startu. Trochu nevýhodou pak bylo, že vlastně závodníky či závodnice, které jsem potkal v lese měli s velkou pravděpodobností stejnou trať. Ale řešení skalních rébusů nás často znovu roztrhalo. Nejdelší černou trať vyhrál Jan Flašar, i když vyhrál jen jednu etapu. Zbylé 3 vyhrál Tomáš Dlabaja. Dámy se začaly ve výsledkové listině objevovat od 12. místa a nejlepší byla Kamila Gregorová. odkaz ORIS


 • Chcete si zaběhat na vrstevnicovce někde, kde není mapa? Na Portálu farmáře (eagri.cz) je publikovaná služba WMS
  http://eagri.cz/public/app/wms/plpis.fcgi?VERSION=1.1.1&
  kde kromě výskytu modrásků nebo hnízdišť bahňáka či chřástala najdete i vrstevnice z laserskenu po 2m nebo 5m. Tedy kdekoliv na území ČR máte k dispozici mapku kvalitních vrstevnic.
  Malé ukázky z prostorů map Sedm chlebů, Kost, Rybáře (Šimonka). A nakonec se to hodí i na mapování, pokud vám bude třeba chybět cíp mapy a nechcete kupovat data pro celý mapový list.

 • Největší letošní české pětidenní závody proběhly ve dnech 10.-14.8. pod názvem Česká Kanada. Byly to pohodové prázdninové závody v dobře běhatelném terénu s nenáročnou mapařinkou a za optimálního počasí, kdy nebylo vedro. Hluboké lesy a turisticky zajímavé okolí nabízely po závodech dostatečně pestrý doporovodný program. Hlavní kategorie vyhráli Kamila Gregorová a Patrik Horák.

 • Ve dnech 29.7.-31.7. se konaly další (již tyto prázdniny druhé) vícedenní v Krušných horách na Eduardu. Účast byla nižší, ale atraktivní terén (nejen ten závodní) přilákal i vzdálenější orienťáky než na západ od Prahy. Povedlo se počasí, kdy na přelomu července a srpna vůbec nebylo vedro. Jen před poslední etapou pršelo. Ve výšce nad 900 metrů to ale nebylo neočekávané. Kulisu závodů tak tvořila opravdová horská příroda a občas i pěkné vyhlídky na okolí. Terén byl rozvrtaný po hornické činnosti, která zde probíhala od středověku, takže většina kontrol byla v prohlubních a jámách. Převládal bílý les s borůvčím a borůvkami, který občas přerušil nějaký hustníkový proužek. Na shromaždišti čekalo závodníky obvyklé zázemí, pro 400 lidí vše bez front. Ti, co tam i kempovali, mohli v noci spatřit noční oblohu plnou hvězd, kterou už na většině území ČR neuvidíte. Ale tady byla skutečně v noci tma. Závody v hlavních kategoriích vyhráli Hana Hlavová a Ondřej Semík. Web závodu.

 • Ani letos jsem si nenechal ujít závody na Slovensku. Ve Slovenském krasu se 21.-24.7. běžel Slovak Karst Cup. Letos proběhl na Silické a Plešivecké planině za pěkného počasí, kdy nepršelo ani nebylo velké vedro či dusno. První 2 etapy nás zavedly do polootevřeného prostoru kolem Silice, kde se mezi závrty dobře běhalo po žlutém. Horší to bylo, pokud jsem se měli ponořit hlouběji do porostu, kde to místy ani mapař moc nepromapoval, ale podle vrstevnic nebyl problém se doorientovat. Další 2 etapy byly na Plešivecké planině v lese. Převládal bílý les s nevýranými cestami a občas nepřijemným i když nepichlavým podrostem. Nepříjemné byly i škrapy v okolí závrtů a nejhorší varianta kombinace škrapů a podrostu. Ale pořád to byl rychlý běhatelný les. Kontroly měly skoro jednotný popis skalní sráz. Já ve 3. etapě kromě sběrky nic jiného neměl. V lese se mi běželo díky podrostu hůř než u Silice, v 3. etapě nám navíc stavitel dal kontroly moc blízko k sobě, a tak se nedalo orientačně nic skazit. 4.etapa ale už měla postupy delší s volbou a možností ulítnout. Závodů se zúčastnilo něco málo pod 500 závodníků, což je sice na Slovensku dost, přesto by pořadatelé rádi uvátali větší počet startujících. Na shromaždišti byl obvyklý komfort, tedy pohoda. Díky účasti tří českých mládežnických výběrů se ve většině kategorií dostali na stupně čeští závodníci. A nechyběli ani v elitních kategoriích, které vyhráli slovenská závodnice Tereza Šmelíková a plzešký závodník František Kolovský.

 • První prázdninový víkend se konalo několik o-akcí. Tou největší asi bylo Mistrovství ČR v rogainingu v Orlických horách. K tomu se konaly troje vícedenní. Nejobsazenější Cena Střední Moravy ještě probíhá. Další závody se konaly kolem Vamberka. Asi nejzajímavější byly na západě Čech 3 dny OB na Šindelové. Účast přesáhla dvě stovky, a tak to byly komornější závody s plným servisem pořadatele. Kousek na start, cíl na shromaždišti a k tomu pořadatelský bufet, kde se neustále něco připravovalo a taky hned všechno vyjedlo. Na zapití se nabízelo pivo Permon z nedalekého sokolovského minipivovaru. I v lese to bylo pěkné, dobře generalizovaná mapa, málo přehledný terén se špatně běhatelným porostem borůvčí, houpavých mechovišť, bažinek a klacků. Kontroly byly poschovávané tak, že by některé nenašel ani autor mapy .-) Počasí usoudilo, že na etapy nás nechá napokoji. Déšť se spustil s koncem 2. etapy nebo v noci a kromě krátké 1. etapy bylo chladněji. První den si mohli závodníci kategorie H21 porovnat svůj výkon s lyžařem Lukášem Bauerem. Celkovými vítězi se stali Lenka Mechlová a Robert Heczko. Web závodu.

 • Přesně po roce jsem se vrátil do Novohradských hor, kde 25.-26.6. proběhlo Mistrovství ČR na krátké trati v Hojné Vodě. Byl vybrán zajímavý terén, kde velké části lesa měly špatně běhatelnou podložku a byla zde i velmi těžká orientace, kdy bylo v nepřehledném terénu nutné dobře určit, který kámen či skála patří do generalizované mapy. Pro veterány to bylo ještě náročnější, i když mně vadilo spíše sobotní běhání v podrostu a klackách než nedělní hopsání z kamene na kámen. Přesto se mi sobota líbila víc, když v neděli závod degradovalo velké množství lidí u kontrol. To se pochopitelně netýkalo odděleně startujících a-finalistů. Počasí bylo letní, ale nepršelo. Jen nám večer v restauraci u večeře málem odlítly sklenice s pitím, když se otevřely dveře na terasu. A vítr řádil i na nedalekém shromaždišti, a tak pořadatelé museli neplánovaně nastoupit v 5 hodin ráno na jeho znovu vybudování. Nakonec bylo v neděli příjemně. Na mapově těžkých tratích se závodníci museli vyvarovat chyb, kdy jakákoliv chyba v těžkém terénu nesla obvykle značnou časovou ztrátu. Já se ztratil a nebyl jsem sám na rozcestí turistických cest na Kuní hoře. No vždyť jsem tam loni chodil s tabletem, GPSkou na vrstevnicovém podkladu z DMR5g. Jenže najednou jsem nechápal, kam se mám do skal spustit. A samozřejmě se netrefil. Sice jsem se hned vrátil, ale minuty ve skalách utekly rychle. Vyhrávali bezchybní, a mistry ČR se stali Jindra Hlavová a Pavel Kubát.

 • O víkendu 18.-19.6. se běžely závěrečné závody jarní části B-žebříčku nedaleko Žihle. Byly to příjemné závody, za příjemného počasí, kdy spadlo jen pár kapek. V lese se běželo semifinále na prvním mistrovství na krátké trati v ČR (tehdy ČSSR) v roce 1991, tedy přesně před čvrtstoletím. Od té doby jsem snad v lese nebyl. Pamatuji si, že to bylo velmi rychlé, a že jsem o 6 vteřin nepostoupil, což jsem považoval za úspěch. Letos mě ale už les potrápil, protože běh po mechu a borůvčím už v běžeckém rytmu nezvládám. To se týkalo hlavně soboty, tedy klasiky, kdy muži běželi v hlavní kategorii 17 kilometrů a vítěz se dostal těsně pod 100 minut. Druhý den se mi zdál les zajímavější, asi proto, že jsem se občas proběhl i světle zeleným, kde chybělo borůvčí a mech. Mapově se ztratit moc nedalo, ale kdo si nedal pozor a šel moc rychle, mohl chybu udělat. Klasickou trať vyhráli Jiří Valeš a Ivana Bochenková, nedělní krátkou Jiří Bouchal a Krtistýna Kolínová. Web závodu.

 • Ve středu 15.6. Pražský pohár žactva opět dosáhl na šestistovkovou účast, tentokrát v Krčském lese. Den předtím se běhalo v Šárce, kde se tréninku EPO zúčastnilo přes 160 účastníků. Ve čtvrtek se zase bikeři chystají na mtboligu na Točnou. A tak se poslední týdny v Praze tiskne na o-aktivity během pracovního týdne kolem 1000 map! O víkendu se musí za závody jinam do jiných oblastí. I když tentokrát to z Prahy budu mít k Západočechům jen 80 km a ještě Z půlky po dálnici.

 • Další víkend po sobě vyrážíme z Prahy k Písku, tentokrát do Píseckých hor, kde v sobotu 11.6. proběhl jihočeský přebor na klasice. Účast opět komorní, tentokrát se přehoupla přes 200. V prostoru jsem naposled běžel před 39 lety (mapa tehdy Jarník, dnes Havírky ). Tehdy se tam běžel Československý pohár a terén mi připadal zajímavý, až na občasné plantáže kopřiv. Těm se letos naše trať vyhnula, jiným ale ne. Pro klasiku členitý a kopcovitý terén nabízel řadu pěkných postupů a ani dohledávky nebyly zadarmo. Občas byly v lese skalky a kameny, postupy pak stěžovaly četné hustníky. Snad se pěkné terény dočkají někdy i důstojnějších počtů závodníků. Počasí bylo chladnější, tedy závodní. Zázemí bylo v avangardní úřadovně píseckých lesů, kde byl i pořadatelský bufet. Závody vyhráli v hlavních kategoriích věkem zástupci hodně veteránských kategorií Jana Chumová a Petr Přikryl. Ještě maličkost - mapy byly vytištěny na pretexu
  Web závodu.

 • Pražský pohár žactva má za sebou další rekord. Ve středu 8.6. se běželo v Bohnicích v léčebně a okolí a ve výsledkové listině je 655 závodníků. Tedy rekord. Současně probíhalo celostátní finále Přeboru škol, kde běželo dalších 381 závodníků, Takže celkový počet závodníků v parku a přilehlém lese v ten den překročil 1000.
  Web závodu PPŽ a Web přeboru škol

 • Pražskou jarní sezónu uzavřenou nezvykle už v dubnu zachraňují červnové závody na Písecku. První v režii Strakonic se konal v neděli 5.6. na mapě Trubný vrch. V prostoru závodu dosud žádná mapa nebyla, a tak mnozí nevěděli, co mohou od lesa čekat. Nakonec to bylo krátké proběhnutí v typickém jihočeském lese. Zvlněné kopečky, občas čistý les, někde kopřivy a ostružiny. Kontroly naskakovaly, počasí bylo trochu předbouřkově zadušené, ale na krátké trati to nevadilo. V cíli nás čekalo občerstvení jen ze zdravých potravin, takže jediné, co bylo chutné, bylo pivko.-) Byly to moje první letošní závody s komorní účastí asi 200 závodníků, přesto asi nikdo neměl šanci porazit vítěze hlavní kategorie Honzu Šedivého, v ženách byla nejrychlejší Lenka Míková.
  Mapa u Bestíka

 • První červnový den se na Pražský pohár žactva jelo opět kousek za Prahu do orienťákem dosud nedotčeného lesa na novou mapu Hostivický prales. Terén byl jako stvořený pro romantický lesní sprint, kde nechyběl kopřivový podrost, bažinky, močály, mokřad, špatně průhledné porosty, komáři. Tedy všechno po čem touží opravdový běžec-orienťák. Chyběly snad jen kopce. Počasí se drželo na uzdě a tak se nekonala přívalová bouřka jako předchozí den a spadlo jen pár kapek. Účast opět přesáhla 450 závodníků, kteří našli dobré zázemí na místním stadionu, kde bylo i nějaké občerstvení. Komu se nelíbil prales, může si zlepšit náladu a přijet příští týden do blázince do Bohnic.
  Mapa u Bestíka
 • Ve středu 25.5. pokračoval Pražský pohár žactva za Prahou v Roztokách na nově přemapované (zatím jen kousku) mapě Vrabec. I za Prahou běželo velké množství závodníků, kdy počet 448 byl o více jak stovku vyšší než v Roztokách loni. Zmapovaný prostor zahrnoval nejvhodnější část mapy, tedy kryl se s loňským. Ale příští rok určitě přibudou opět i přilehlé kopcovité stráně, jejichž mapování nebylo pro závod žactva prioritou. Počasí bylo rozumné, tedy nepršelo, což závodníci po předchozích dnech s bouřkami jistě uvátali. Do Roztok to bylo dál, ale shromaždiště tam má lepší zázemí, než v lesa na kraji Suchdola, odkud se pořádalo dříve. Tam by se tolik lidí vměstnalo stěží a pro takové počty už by musela být zajištěna i nějaká hygiena. I další týden se poběží kousek za Prahou a na nové mapě u Hostivických rybníků.
  Mapa u Bestíka

 • O víkendu 21.-22.5. byl v Čechách výběr mezi závody u Mariánských Lázní nebo zavítat kousek za hranice do Oybinu na SAXBO. Vybral jsem po letech skalní závody a byl to opravdu náročný terén. V sobotu nás čekalo nejen velké převýšení, ale ještě o 100 metrů hlubší seběh do cíle. Prakticky to vypadalo tak, že po vystoupání na hřeben, kde jsem se marně domníval, že se tam bude běhat jakž tak po rovině, čekal na závodníky 200 metrový sešup, kde začátek byl průchod mezi velkými skalami, kde jsem uplatnil i ruce. Možná to bylo lepší oběhnout, ale ani tam bych se sešupu nevyhnul. V neděli bylo více kontrol, seběh dolů nebyl tak příkrý, ale kopce to byly skoro stejné. Počasí bylo nádherné, nebylo úplné vedro. Shromaždiště pojmulo v sobotu přes 1000 závodníků, stíhal i bufet, kdy v Německu měli příhodnější ceny než týden před tím na béčkách u Prahy. Nedělního závodu se zúčastnilo méně závodníků z Čech, závod již nebyl oblastním žebříčkem, i když někteří zase přijeli až na neděli. Oba závody vyhrála v ženách Marie Procházková, v mužích vyhrál v sobotu Jakub Škoda a v neděli Ondřej Semík.

 • Tak s rekordy na středečním Pražském poháru žactva se zřejmě roztrhl pytel. Minulý týden obsahovala výsledková listina rekordních 564 závodníků, aby hned další týden ve středu 18.5. opět za pěkného počasí se rekord posunul na 634 závodníků. Tedy už se zdaleka nejedná o závod, který zvládl kdejaký malý oddíl, co si chtěl poprvé vyzkoušet pořádání. Sportident se stal normou, protože spočítat rychle výslekdy už snad dnes klasicky pro takové množství ani nikdo neumí. Běželo se v placatém a trochu zarostlejším lese. Já jsem do zarostlé části nezavítal, ale protože jsem prostor mapoval, tak jsem se probíhal jen tím pěknějším lesem. Tréninkové tratě navštívily také místní raritu - haldu zarostlou exotickým rostlinstvem na jejichž svazích žiji v hustém porostu kočovní lidé. K haldě se někteří snažili dostat přes nehezkou bažinu. Já to mapoval při minus deseti, takže jsem se po bažině pohyboval suchou nohou. Ale i v zimě jsem ji zašrafoval podrostem. Další dva týdny se poběží za Prahou na nově zmapovaných mapách. Uvidíme, zda i za Prahou se budou lámat rekrordy v účasti. Web závodu.

 • Ve dnech 14.-15.5. proběhly závody béčkového žebříčku poblíž Prahy na Brdech nad Řevnicí. Terén si mohli pražští závodníci vyzkoušet už na podzim, kdy se poblíž běžely 2 pražské žebříčky nebo při zimní lize, kdy se běželo až k prostoru závodů. Takže nepřekvapily kopce, v nejkopcovatější části hodně kamenitý terén, někde bažinky a hustníčky. První den byla místy nepříjemná neodsejpající klasika u nás často s volbou kamením nebo po cestě okolo, druhý den pak docela rychlý a krátký závod, kde kamení bylo jen v malé části tratě. Bylo chladnější počasí, zejména v neděli. Trochu podceněné bylo občerstvení, tedy podceněné kapacitou a velmi nadceněné cenou. Ten, kdo si toho nevšiml, a nechal si naložit do misky větší porci, nechal u stánku hnedle skoro 2 stovky. Sobotní klasiku vyhráli Michaela Omová a Jiří Valeš, nedělní krátkou pak Vojtěch Kettner a Ivana Bochenková. Web závodu.

 • Ve středu 11.5. zahájil v Karlíně a na vrchu Vítkově Pražský pohár žactva závodem s dosud zřejmě rekordní účastí. Běželo přes 560 účastníků a závod se přidal k akci World orienteering day. Část závodu proběhla na rovině v Karlíně, delší tratě se vyšplhaly po schodech nebo prudkým svahen na vrch Vítkov. Elitní tréninková trať dokonce využila tunel pod Vítkovem. Já jsem terén na Vítkově znal dobře, protože jsem tu skoro denně běhal. Ale v současné době už ho nepoznávám, protože celý severní svah byl prokácen a zprůhledněn. Tedy ani mapař neměl tolik práce, jako by měl, kdyby se to mapovalo třeba před 2 lety. Další závody PPŽ už budou v lese, příští v placatém Miličáku na Jižáku a další na kopcovatějším Vrabci u Roztok. Web závodu.

 • V úterý 3.5. proběhl první letošní lahváč na mapě Kulatý Chodovec. Nevelkou mapku zmapoval Mrazák v zimě na zimní ligu. Na Lahváč pak místo sebe nominoval Romču. V zimě jsem mapoval a nehovínkoval a tak jsem nemohl znát záludnosti džungle obklopující osamělé paneláky na někdejším poli. Asi to moc nevadilo, protože totožné kontroly neznal nikdo z účastníků, a já si své vypil. Avizované zakrytí dolních končetin bych spíše vyměnil za zakrytí hlavy a rukou, alespoň u některých dohledávek. V podstatě to byl pro mě poklidný lahváč, kde jsem si do prvního kola naplánoval 2 kontroly a vytrval a našel, i když s dopomocí Příby a Romči. V druhém kole už v úplně poklidném tempu osaměle našel další 2. To mi stačilo na průměrné umístění. Do závěrečného kola jsem už vystartoval jen symbolicky. Se slabým světlem a pomalým během na jasných místech bych byl bez šance. Účast 8 účastníků není vysoká, ale o akci se asi nedověděla mladá generace, která loni na Petříně nebyla bez šancí na čelní umístění. Ocenit musím i shromaždiště závodu na zahrádce restaurace v hotelu Chodov, kde byl velký sortiment piv z malých a menších pivovarů.

 • 30.4. - 1.5. proběhl v okolí Trutnova první víkend celostátních žebříčků. Byl vybrán prostor, kde se běželo Mistrovství Československa na dlouhé trati v roce 1988. Od té doby byl prostor ještě přemapován v roce 1994, kdy se zde běžela jedna etapa Jičínských pětidenních. Já jsem v tom roce 88 dlouhou trať běžel. Stejně tak jičínský závod, kde dokonce bylo použito části mnou nakresklené mapy z roku 92, což byla moje první mapa nakreslená na počítači. Tedy jsem charakter prostoru znal. Mladší, tedy ta vrcholově závodící generace tento prostor neznala. Les je tam podle mne docela běhatelný, leč jsou v něm kopce, často neběhatelné. Do toho občas nějaké skály. Podle mne pro áčkový závod to byl atraktivní prostor. A protože bylo pěkné počasí, pohoda na shromaždišti a také dobře postavené tratě v lese, tak se závody zařadily k těm vydařeným. Na sobotní klasice se vedlo nejlépe Kamile Gregorové a Pavlovi Kubátovi, kteří také svedli rovnocený boj s nedělními vítězi na krátké trati. Těmi se stali Dana Šafka Brožková a Jan Šedivý. Oba dorazili až na nedělní závod ze světového poháru, který se konal kousek odsud v Polsku. Web závodu

 • O víkendu 23.-24.4. jsem se Stavárnou pořádal 2 pražské - středočeské závody v okolí Jíloviště. Tentokrát nás nepovzbudily sousední oblasti, dokonce část závodníků z oblasti zamířila na jiné závody, ale blízkost Prahy přilákala každý den kolem 800 závodníků. V sobotu byl závod i oblastními mistrovstvími na krátké trati. Kromě slušného zázemí v školícím středisku celníků, bylo v sobotu i příjemné počasí a zajímavý byl i les. Prostor závodu byl totiž prostorem mého prvního závodu před 45 lety a desítek mapových tréninků, kdy tento prostor byl u Prahy první po ruce, když se jezdilo s mládeží autobusy na mapové tréninky za město. Dnes už ale prostor skoro nikdo nezná, protože od posledního mapování a vydání mapy uplynulo 25 let a i nejmladší veteráni vzpomínali, že tam kdysi běželi jen fáborky. Já jsem shodou okolností tento prostor tehdy právě mapoval. Vzledem tomu, že silnice z Jíloviště do Všenor je dnes už dost frekventovaná, mapovala se jen jižní část prostoru a není zatím zmapován prostor navazující až na nedělní mapu Cukrák. Tehdy jsem krokoval, měřil azimuty a opíral se o starou nepřesnou mapu jako podklad a v lese kreslil mikrotužkami na fólii. Letos jsem měl podklady z různých ortofot, terén vytvaroval nově lasersken, takže dálnice byla tam,kde má být a ne tam, kde ji někdo bez podkladů načrtl do mapy v roce 1970. Práci v lese jsem zaznamenával do tabletu. Je to pomalejší než tužka, ale člověk hned vidí, co nakresil a může přepínat mezi různordými podklady, což při kreslení na fólii nešlo. A nezanedbatelnou práci odvedla i GPSka, pokud si dal člověk pozor na ta místa, kde nefungovala spolehlivě (např. na svazích v údolích). Sobotní tratě byly rychlé, tratě se vyhnuly nejkopcovatějším částem mapy. Charakter terénu byl různorodý, občas i nějaký podrost a hodně cest. Přeborníky se stali Martina Tichovská a Ctibor Sysel.

  V neděli nás přivítalo chladné počasí, sluníčko se střídalo s poletujícím sněhem. Běželo se na mapě Cukrák z nočního mistrovství ČR v roce 2012. Převažoval čistý les, ale také svah, kde nejdelší tratě se dostaly až o 200 metrů níže k Berounce do hlubokých roklí. I tak to bylo rychlé a i přes několikéré křížení tratí se vešel vítězný čas jen do "zkrácené" klasiky. Vyhrála opět Martina Tichovská, v mužích se pole závodníků obmněnilo a vyhrál Jan Procházka - ten co není místní.-)
  Výsledky v ORIS
  mapa Jíloviště 2016
  mapa Jíloviště 1991


 • V sobotu 9.4. se konaly pro Prahu a Středočechy 2 přebory oblastí. Dopoledne to byl sprint v Benátkách nad Jizerou, večer pak noční mistrovství u Dobříše. Já byl jen na dopoledním závodě a myslím si, že Benátky byly vybrány docela dobře. Chyběla tu hovínková sídliště a závod se konal v z části v zalesněném svahu a nad ním na kopci v historické části městečka, kde nebyl velký pouliční ruch. Vítězi se stali závodníci s úplně jiných oblastí Anna Štičková a Jan Mrázek.
 • V neděli 10.4.se konal u Dobříše ještě závod na krátké trati. Les nebyl neznámý, jen se mi zdá stále zarostlejší. Nebylo lehké na placce ohlídat směr a současně vykličkovat zarostlé ostrůvky, které mapa ani nemohla všechny zachytit. Výsledky uvázly na tom, že nový sw nebyl kompatibilní s SI vyčítáním a tak se vyčtené čipy zpracovávají. Podle předběžných výsledků vyhráli Martina Bochenková a Radim Vondráček.
 • O víkendu 2.-3.4. se Praha se Středočechy tentokrát sešly na okraji Rakovníka na společném závodě se Západočeskou oblastí. Les nebyl velký a v něm opět skoro žádné kopce. Byl více na pohodu, i když některé části byly neproniknutelně zarostlé hlohem či šípkem. Ale podrost většinou nebyl a převládal čistý les. Prostor nazvaný Na kokrdech nebyl velký, ale byl zmapován poprvé a tak se čekalo, čím překvapí. V některých částech byly v lese pozůstatky činnosti vojáků, ale polootevřený prostor na jih je dnes rezervace s příznačným názvem Tankodrom a tam jsme se už nedostali. Sobotní krátkou vyhráli v hlavních kategoriích Věra Chvalová a Lukáš Kettner, nedělní klasiku Dominika Plochová a Jan Flašar.
 • V neděli 20.3. se sešly v Chodounech u Roudnice 3 velké oblasti - Pražská, Středočeská a Ještědská na prvním jarním žebříčkovém závodě na mapě Vyšecko. Počasí připomínalo zimní ligu. Díky účasti 3 oblastí se počet přihlášených závodníků přiblížil tisícovce. V lese se mi to moc nelíbilo, skoro všude byl ostružinavý podrost, který v mapě nebyl vyznačen. Ani akátové hustníčky nelákaly k proběhnutí. Někde byl naopak průchodnější zelený les než bílý. A k tomu moje trať byla postavena na rozdíl od těch delších bez možnosti cestovek. V nevelkém lese se podařilo namotat i 15 kilometrovou klasickou trať H21L a vítězný čas pod 80 minut dával rychlost těsně nad 5 minut na kilometr. Hlavní kategorie vyhráli Martina Tichovská a Jan Procházka (82). Web závodu

 • Svou 46. sezónu jsem zahájil letos opět na Kosti, kde se 12.3. konal závod Jarní skály. Přihlášeno bylo přes 800 závodníků. Počasí na březen docela příjemné. Tratě pěkné, snad jen stavitel mohl doladit některé popisy - sedlo není mezi údolíčkem a kupkou vypadá jako sedlo jen na mapě.-) Takže nějaké chybičky, kdy jsem se zavčas nedovtípil, jsem udělal. Hlavní kategorie vyhráli Martin Luštický a Ivana Bochenková.

 • V sobotu 5.3. jsem zavítal na další závod Pražské zimní ligy 2015/2016. Tradičně jako pořadatel startér. I letos bylo teplo a slunečno, takže byla i hojná účast. Běželo se směrem na Karlov, tedy ze Starého Města přes Karlovo a Václavské náměstí. Kontroly se běžely ve volném piořadí a podle barev koleček se rozlišily 3 tratě - nejdelší sbírala všechno. Vítězné časy kolem 70 minut ukazují, že se nejednalo o sprint. Vyhrál Ondra Poséíšil, první žena Dominika Plochová byla třetí.
 • V sobotu 20.2. pokračovala Pražská zimní liga 2015/2016 závodem v Řevnicích. Shromaždiště bylo stejné jako na podzimním dvojžebříčku. Mapa vlastně také. Jenže byla upravná pro nejdelší kategorie bez cest a na úplně nejdelší trati dostali závodníci mapu bez podrostů. Stavitel se snažil použít mapu z podzimu s mojí aktualizací. Trochu jsem mu to ale zkomplikoval tím, že jsem mapu ustřihl silnicí a pootočil k magnetickému severu k roku 2015. Zatímco mapa z roku 2010 měla sever (možná) tam, kde ho mělo první vydání mapy v roce 1973 (deklinace se dnes liší skoro o 4 stupně). A silnici jsem navíc vytvaroval podle laserskenu. Odkazy na mapy (a výsledky) najdete na webu KAM Jinak to bylo krásné proběhnutí v trochu víc kamenitém terénu. Dráhy nám zkomplikovaly příjezd, když přerušily dopravu. Já zvolil variantu s 3 kilometrovým rozcvičovacím během z Jíloviště do Všenor. Ostatní náhradní sardinkovou dopravu autobusem a někdo start vzdal. Jedna parta si dala pochoďák z Mníšku a stihla to jako my vlakem. Vítězem proběhnutí na nejdelšítrati se stal Štěpán Skripnik,který odstartoval letmo přímo z domova.

 • Přečetl jsem si u Bédi, podivné doporučení, které odkazovalo na stránku ČSOS a nestačil valit oči nad podivnými konstrukcemi Honzy Fialy.
  Je váš SI čip připraven na novou sezonu stejně dobře, jako vy?
  V podstatě doporučuje skoro všem závodníkům zakoupit před sezónou nový čip! Stačí se kouknout třeba do startovky posledního MČR, kde jsou čísla čipů.

  A teď fakta - ano závodník ručí za funkčnost čipu. Ale nepravdivě je uvedeno, že záruka je dána výrobcem od data výroby, nikoliv data zakoupení! (www.sportident.de - SI-Cards we guarantee the functionality for 5 years from the date of purchase.) Trochu nechápu, co se může v čipu, který je pasivní tak pokazit. Ale určitě stárne plast a tedy může dojít i k jisté korozi. Ale, že by hromadně selhávaly starší čipy a SI6 zvláště, to tedy v žádném případě nepozorujeme. Spíše Sportident často bojuje s některými nekompatibilami hw i sw (navíc u sw nemusí jít o produkt Sportidentu). Ano bylo by ideální mít jednotný nebo alespoň typově omezený hw, ale takové omezování vítá jednoznačně jen výrobce (navíc v tomto případě výlučný) tohoto hw, který rád vydá takové doporučení. Nicméně i tak bylo docela ostudou zrušení závodu světového poháru v nedávné minulosti, kvůli nekompatibilitě.

  A nakonec. Nemohou za to krabičky? Ty totiž mají pípnout a bliknout jen když je vše OK. A opravdu těm postiženým píplo a bliklo - kdo ví? Co se týká krabiček, tak tam máme všichni podle výrobce máslo na hlavě! Výrobce totiž uvádá - We guarantee the functionality of SPORTident stations, SI-SmartCards and SI, ActiveCards (SIAC) for 2 years from the date of purchase.
  Nemělo by tedy napřed jít doporučení za pořadateli? Kdo má alespon většinu krabiček v lese se zárukou od Sportidentu?

  Moje čipy SI 5, které jsme kdysi doma zakoupili už bych si opravdu do lesa nevzal. Ale také podle toho vypadají, jsou různě poslepované. Ale zatím vždy spolehlivě zafungovali, občas je ještě někomu půjčím, pokud svůj zapomene.

  Stránky výrobce žádné takové upozornění neobsahují!

  V článku na webu ČSOS nejsou žádné konkrétní údaje, statistiky ani technický popis problému. Takže buď je to něčí domněnka nebo se jedná o záměrnou manipulaci o-veřejnosti.


 • Po dlouhých 2 měsících se konečně objevil závod Pražské zimní ligy, který nebyl moc po hovínkách (i když občas pěkné skládky) a taky jsem byl fit. V sobotu 6.2. již spíše za jarního než zimního počasí se běžel Trénink na Jasoně Drsoně v Dolních Chabrech. Bylo to proběhnutí na severu Prahy ve stráních na pravém břehu Vltavy, kde zatím mapa pro OB nevznikla a já v tomto prostoru nikdy nebyl, i když jsem ho z druhé strany Vltavy mockrát obhlížel. Běželo se na mapě vzniklé spojením dvou map pro MTBO ligu a domapováním prostoru mezi také s klíčem MTBO. (základ mapy z geopodkladů na internetu). Někomu dělalo potíže vidět průchody v zahrádkách po bajkersku či se vůbec vyznat v cestičkách v chatových osadách, ale jinak nebyl důvod na mapce moc bloudit. Asi do poloviny tratě jsme si užili kopce nad Vltavou a vyhlídky a také slušné převýšení, návrat byl polní přes menší lesíky. Hlavní kategorii vyhrál Honza Obuškevič, ale ani on nešel úplně čistě, musel jsem mu dokonce ukázat kontrolu. Prostor by možná stálo zmapovat i pro OB, tedy uvidíme, zda se sem někdy vrátíme.
 • Tento týden se také kolem Prahy trénovalo v noci. Ve středu 3.2. se běželo na skalní mapě Sedm chlebů 2016. Prostor byl naposled mapován v roce 2000 a šéf tréninku Flaška chtěl proto mapu jen s černou a hnědou. Dopadlo to trochu jinak. Z různých podkladů jsem poskládal 2 metrové vrstevnice (laser) a na ně posadil georeferencovaně skály s nahlížením do té 16 let staré mapy. Docela jsem se divil, jak v tom stínování byly zřetelné právě ty skály, ketré jsem tehdy zmapoval. Jen skalní věže chyběly, ty někdo vyhodnotil jako úmělé objekty a musel jsem si je domyslet a doplnit. Ze stínování nebo starých i novějších ortofot přibyly všechny zřetelné cesty. Do takto zgeoreferncované mapy jsem se pokusil dát porosty z ortofot. To byl už trochu problém, protože na internetu bylo poměrně staré ortofoto. Teprve týden před tréninkem se objevilo nové ortofoto na mapy.cz a koncem týdne i ngeoportále ČÚZK - to už se zapracovat nepodařilo. Klasifikaci porostů upřesnil alespoň někde stavitel při stavbě. A jak taková mapa vypadá si můžete prohlédnout na Mapovém portále ČSOS. mapa Sedm chlebů 2016

 • Rozběhla se Pražská zimní liga 2015/2016. V pátek navečer se běžel v Krčáku zřejmě nejstarší Pražský závod - Mikulášův kufr (minimálně popětačtyřicáté). Tam jsem tentokrát nezavítal. Ale už o den později nás čekal krásný výběh u Kavků v Malých Přílepech - Čertovy rohy. Letos nás čekala nová mapka s přesnými vrstevnicemi (lasersken) s lehce domapovanými porosty a cestami. Takže se neběželo na staré mapě, nebylo tam pro mne tolik kopců jako na zbylé Blýskavě a dokonce jsme zavítali do lesa, kde ještě o-mapa nikdy nebyla. Počasí bylo nemikulášské jarní, start/cíl s vytápěným sálkem s občerstvením. Hlavní kategorii vyhrál Ctibor Sysel, kterému za odměnu někdo vyměnil boty na cestu domů.

 • I po sezóně se mi zatím i tréninkové závody vyhýbají, až jsem jeden oddílový uspořádal. Na mapě Jíloviště, kterou po sobě přemapovávám po 25 letech. Nestačím se divit, co jsem řešil s destičkou a pastelkami tehdy, a co řeším s komjůtrem v lese, s gpskou a leteckými podklady dnes. Závůdek, scorelauf na 90 minut, jsem dal z části na již přemapované oblasti, kus nepřemapované oblasti (stará mapa z roku 85 bez cest, jinde jen vrstevnice a některé cesty) a na okrajích dokonce do nově přimapovávané části se skálami. A právě tam jsem objevil velmi hezký prostor pro mikroorienťák. A tak jsem jej zařadil do závodu. Během scorelaufu se každý musel v daném rozmezí dostavit na start závodu a odběhnout 850 metrů dlouhou trať s 11 minikontrolami v čistém lese s kamenitým podkladem. Těm nejlepším se to povedlo zaběhnout pod 8 minut, ostatní si limit na scorealuf zkrátili o něco víc. Mapka byla zmapována s tím, že vrstevnice zůstaly syrové z laserskenu, ale po 1 metru. Jako zpestření závodu to mělo kladný ohlas.


 • Závěr pražské a středočeské sezóny proběhl letos už 25.10., kdy se na okraji Křivoklátska u Horního Bezděkova běžela krátká trať na mapě Brdce. Letos se mi tam líbilo, zřejmě stavitel vybral ty správné partie lesa, i když dohledávky mohly být náročnější. Počasí ještě teplé, zázemí si poradilo s 800 závodníky jen tat tak. Chyběly toiky k velké nelibosti personálu restaurace, který byl nucen nakonec své wc zavřít. Hlavní kategorie vyhráli Dominika Plochová a Ctibor Sysel.

 • Pražská a středočeská podzimní sezóna není v říjnu moc bohatá na závody. A pokud jsem na jeden víkend mapoval a revidoval mapu v Řevnici, zbyl mi k závodění jen 1 závod. A tak jsem se v sobotu vypravil na dvojzávod do Ještědské oblasti do Krupky na mapu Vrchoslav. Ti co bydlí v městě pod Ještědem, to ovšem na závod měli dál než Pražáci, kteří navíc dojeli po dálnici nebo Eurocity expresem. Ještě blíž to měli závodníci z Německa. Oba závody se běžely na úpatí Krušných hor, kde návštěva litvínovských nebo teplických závodů milovníky zajímavých terénů nezklame. Dopoledne se běžel za sychravého počasí sprintík na "placaté" části svahu. Bylo to natočeno v poměrně čistém lese mezi kupkami, kde jsem se v křížení nechal nachytat a už jsem běžel sice na svou kontrolu, ale mimo pořadí. Odpoledne na krátké trati už to byl typičtější krušnohorský terén, občas i trochu s podrostem, ale jinde naopak čistý. Naštěstí v dešti nebyly hustníčky moc husté. A taky už se vyskytly kopce. Mapa byla díky podkladům dobrá, ale porosty či vývraty by chtělo ještě dopřesnit. Takto jsem občas kroutil hlavou nad umístěním kontrol, které bych jako stavitel nepostavil. Oba závody měly stejné vítěze - německou závodnici Anne Heinemann a Miloše Nykodýma.

 • Ve dnech 26. a 27.9. proběhlo Mistrovství na klasice na Skřítku v překrásném prostředí Jeseníků. Počasí bylo chladnější, ale na čepice to ještě nebylo. Vše bylo pěkně připravené, jen si myslím, že tratě, i když v jednodušším horském terénu, měly na víc. Běžet pro veterány jasný postup tam a zase zpátky po té samé cestě moc variant neumožňovalo, a mapově zvládne běh po cestě každej. Naopak traversovat podrostem ve svahu jako za mlada skoro nikdo. Mistrovské tartě ale byly postavené vhodněji a měly parametry hodnotné klasiky. Mistry na klasice se pro rok 2015 stali Denisa Kosová a Švýcar Baptiste Rollier, který nakonec zasáhl významně i do pořadí Českého poháru. Web závodu

 • V sobotu 19.9. se sešla Pražská a Středočeská oblast kousek od Kladna v Libušíně, kde se po 20 letech přemapovala mapa Mrákavy. Já jsem tento prostor měl po 365 dní jako domací tréninkový. Chodil jsem tam nejen běhat, ale i k jezírku, kde byl start a cíl, se koupat, po odložení samopalů po návštěvě nedaleké střelnice. Tentokrát sice byla dobrá teplota, ale jezírko pod haldou dolu ke koupání nelákalo. Na střelnici se tentokrát během závodu nestřílelo, já tam jednou vystřelil za samopalu až někam do lesa k Rozdělovu .-) Les to tehdy byl dost nepříjemný, jen s několika hezkými pasážemi. I ty ale za ta léta prorostly ostružiním, a tak byl závod v pichlavém na hrubší mapě (byť srované podle ortofot a laserskenu) trošku dobrodružný. Protože nezvedám jednu nohu, tak jsem se v ostružinách moc nerozeběhl. Hlavní kategorie klasiky vyhráli Barobora Vyhnálková a Luboš Matějů. Web závodu
 • V neděli 20.9. se pokračovalo krátkou tratí na jih od Prahy v Krňanech na mapě Voskovka. Pro krátkou trať byla vybrána nejlepší čás lesa bez velkých kopců, členitá s kameny a skalkami. Po sobotě to bylo příjemné proběhnutí, kdy se ani nemuselo nic přeskakovat a tak to i mně odsejpalo a nevadil ani deštík, který postihl ty nejpozději startující. Hlavní kategorie vyhráli Barbora Vyhnálková a Jakub Makovský. Web závodu

 • Skončily prázdniny a začala podzimní sezóna, kde úvod patřil dvojzávodu Českému poháru, který proběhl v západočeských terénech poblíž Tachova. Terén to byl ještě neoběhaný, i když tu proběhlo bezprostředně před závody ME v ROB a já jsem do lesa zavítal před 12 lety na horský OB. Na webu s dmp a dmr modelem a ortofotem ČR jsem si našel, že na vrcholcích kopců je občas nějaká skalka a zřejmě i kameny a porostově tam jsou občas pásy či ostrovy nových či odrostlejších pasek. Nepříjemnou podložku jsem si trochu pamatoval z toho roku 2003, ale tehdy šel vzhledem k charakteru závodu takový les vetšinou oběhnout. Terén nezklamal, šlo o vydařené závody. Nezklamalo ani trochu rozlehlejší shromaždiště se zázemím, kde se za chladnějšího a větrného počasí dokonce dalo schovat v hospůdce. Ale většina závodníků zastanovala poblíž cíle. Sobotní klasiku vyhráli Denisa Kosová a Švýcar Baptiste Rollier, v nedělní krátké vystřídal Švýcara Jan Petržela. Web závodu

 • Prázdniny jsem letos nezakončil ani west ani east vícedenními, ale odjel jsem na Karst Cup do Slovenského krasu. I přes pozdní termín bylo klasické vedro. Zřejmě díky termínu a kolizi se závody v ČR byla účast tentokrát skromnější, ale kvalita závodů neklesla. První dvě etapy se měly původně uskutečnit u Smolníka, ale pro sesuvy půdy byly přemístěny přímo k Rožňavě na mapu Rudná, kde v květnu proběhlo slovenské mistrovství na KT. Čekala nás tam exkurze do historie dolování rud. V kopcích bylo rozeseto velké množství hlubokých jam, jámovišť, které pro řadu závodníků tvořily nepřehledná bludiště. Ale já jsem počítal a nepřepočítal jsem se. Poslední 2 etapy nás čekal samotný střed Silické planiny, kam se dojelo asi 8 kilometrů po lesní cestě. Trochu mne tam překvapily oblasti s bodláčím a kopřivami, ale zbytek byla klasická Silica, kde bylo i dost polootevřeného terénu a málo cest. Poslední etapu tam natáhly i delší postupy, kdy jsem skoro nespouštěl oči z mapy neb jsem si vybral postup při samém okraji mapy. Při ztrátě kontaktu s mapou bych se pravděpodobně nenašel. Na tom jednom nejhezčím postupu jsem taky třikrát ukazoval jiným závodníkům, kde jsou. Ale rychle se mi v tom běžet nedařilo, zvláště ne v těch kopřivách a bodlácích. Elitní kategorie vyhráli v málo početné konkurenci skoro domácí závodnice z nedalekého Miškolce Luca Szurom a kaunasský závodník Jonas Vytautas Gvildys. Web závodu

 • Prázdninové vícedenní v Českém Ráji nakonec umožnily přihlásit se i opozdilcům, aniž by byl překročen limit startujících a tak jsme se nakonec přihlásili. Jen ty první závody Rumcajsovy míle nám pro vedro a následné sucho zrušili. Ty druhé Pěkné prázdniny se nejen konaly, ale počasí bylo ideální. Spíše chladněji a přitom se sluncem. Za dva víkendové dny jsme museli zvládnout 3 etapy, s tím, že ani krátká ani sprint neodpovídaly svému názvu. Ale vlastně kopce a skály jsem očekával, takže překvapení to nebylo. Jen mi nesedělo měřítko map, srozumitelnější mi byla nedělní desítka, která asi víc odpovídala na co se v těch skalách mapovalo. Zázemí závodu se pořadatelům také povedlo, žádné velké fronty a slušný výběr. Jen to nealko pivo už na mne před zpáteční cestou nevyšlo. Závody vyhráli v hlavních kategoriích Monika Doležalová a Miloš Nykodým. Web závodu

 • Pražští mapaři pozor.Přibyla nově geodata pro Prahu - mimovegetační ortofoto 2015. Kvalita je nejlepší, co tam Praha kdy měla. Je to z konce zimy, a jediný co jde vytknout, že to někde už trochu kvete.-) Na Novodvorské už i zelená :-(

 • V prázdninové atmosféře za vedra proběhly první prázdninové vícedenní Cena Střední Moravy. Začalo se sprintem v Jevíčku. 2. a 4. etapa byla v místě shromaždiště v nedalekých Biskupicích. Les tam byl kopcovitý, často dobře průběžný a tratě postavené spíše na volbu postupů než na těžkou mapařinku. 3. etapa byla ve vzdálenějších Drválovicích, kde se našel pěkný les občas s pískovcovými skálami s borůvkovým podrostem plným borůvek. Ani tam nechyběly kopce a tratě byly postaveny tak, že si závodníci i zamapovali. Všude se pořadatelům podařilo zajistit dobré zázemí s občerstvením, shromaždiště nebyla jen někde na louce, což bylo ve vedru příjemné. Po čtyřech etapách si odnesli celkové vítězství Věra Müllerová a polský závodník Bartosz Pawlak.

 • V překrásném prostředí Novohradských hor proběhlo 12. Mistrovství Evropy v rogainingu. Závod byl současně Mistrovstvím České republiky. Přihlášeno bylo přes 250 týmů, převážná většina na 24 hodinový závod, ostatní na 12 hodin a jen málo závodníků zvolilo 6 hodinový závod. Hned na začátku závodu zmokli všichni, protože lilo skoro celou dobu, kdy probíhal 6 hodinový závod, který končil se setměním. Řada týmů proto zvolila noční návrat do centra, ač původně plánovaly absolvovat závod bez přestávky. Na loukách vyrostla za poslední měsíc vysoká tráva, případně bodláčí, a tak většina týmů se držela raději lesa, který byl většinou velmi dobře prostupný s hustou sítí komunikací, i když místy podmáčený. Závod probíhal i na území Rakouska, kde však kontroly byly hned u hranice a případné postupy vedly rovněž těsně u hranice, protože nebylo lehké dojednat prostor se stovkami majitelů. Zajímavostí je, že hranice je opět mnohde neprostupná a byl na ní vysoký plot, který chyběl v mapě. Majitelé lesa se bojí přeběhlíků z Česka, kteří tam poškozují les a shazují paroží. Přesto na území Rakouska došlo k vyčerpání jedné australské závodnice, která nakonec díky znalosti němčiny zůstala v péči rakouských zdravotníků. Většina závodníků se s drsným počasím (jak už na rogainingu často bývá) vyrovnala a řada týmů využila čas skoro do poslední minuty. Přes limit nebyl prakrticky nikdo,jeden tým změškal o 34 sekund, tedy stejně jako na MS v Přebuzi, kde se ale vytvořila poslední čvrthodinku za cílem velká fronta. Poklidné vyčítání narušily drobné problémy se Sportidentem. Jedna závodnice měla v čipu zaznamenáno jméno s cizím znakem, které znemožňovalo dál s daty pracovat (muselo se změnit přes SI Personal) a překvapivě nastal problém s půlnocí ze sobotu na neděli, protože nový firmware čísluje dny nikoliv od pondělka do neděle, ale po anglicku od neděle do soboty. Pěkné počasí nastalo s ukončením závodu a odpoledne bylo na sbírání kontrol nádherně, kdy večer bylo možné pozorovat neobvyklé souhvězdí Venuše s Jupiterem. Ale místo hvězd a srpku měsíce osvětlovaly závodní prostor závodníkům v noci blesky ze vzdálené bouřky. Vítězství patřilo Estoncům. Vyhráli Rosse Riivo a Mirme Sander. I druhý tým byl z Estonska a až třetí byl český tým Radovan Čech a Václav Král.

  Na webu play-map.com si můžete prohlédnout postupy všech týmů (zatím bez gps). Tady červeně vítězové, žlutě druzí a filaově je Radovan Čech a Václav Král.

  Ženy vyhrály Lotyšky Jakoleva Aiva a Brazune Alda a Lotyši vyhráli i mix - Kaminskis Valter a Liepina Anita. Ještě k mapě. Byla zvolena žlutobílá barva, tedy tak jak známě z klasického OB. Lépe se četla a lépe se do ní dala zakreslovat plánovaná trasa. Kromě lesa byly na mapě jen cesty, vodní toky, vrstevnice a skály. Budovy byly poměrně malé a tedy špatně čitelné, plochy vesnic proto zvýraznil žlutozelený private. Mapa měla přes 360 kilometrů čtverečních (pro OB má běžně 4 až 8) a někteří závodníci měli pocit, že byla zmapovaná chozením v terénu. Tudy cesta nevede, až stovky hodin práce se odbyly u stolu. Do terénu se jde až zpřesňovat tam, kde je to pro závod důležité, zpravidla okolo kontrol. Plachta široká 48 cm a dlouhá přes 50 cm, byla vytištěna ofsetem na pretexu (CMYKB). Pretex se osvědčil a vydržel lijáky, i když ho někteří závodníci nebalili a během cesty mockrát různě mapu překládali.
  Mapa

  Web ERC 2015


 • Ve středu 24.6. byl zakončen letošní Pražský pohár žactva štafetami Klacky Open 2015. Závody to byly vlastně 3. Žákovské štafety, frremní open štafety a konečně tréninková trať pro ostatní. Každý závod měl jiný systém ražení. Žákovské štafety klasické SI, dospělácké štafety si vyzkoušely airident (možná poprvé u nás na klasickém OB) a trénink razil do papírových průkazek. Já běžel s airidentem a několikrát se mi podařilo razit u stojanu s dalšími 2 závodníky najednou. Jeden razil u kleštiček, druhý u sportidentu a já mezi ně máchl rukou a běžel dál. Byly použity klasické krabičky z pražské sady, jen se musely přeprogramovat s tím, že už další den byly v prostoru ERC 2015 a tedy se musely urychleně přeprogramovat nazpět. Dosah krabiček byl jen orienťácký asi do 60 cm a tedy by se takové krabičky nehodily na LOB a MTBO. V lese to bylo na placce bez vrstevnic rychlé, kontroly jednoduché a pro mne byla dobře známá i mapa, kterou jsem před pár lety mapoval. Úsek lehce přes 4 kilometry zaběhl Mrazák pod 20 minut. Závůdku se zúčastnilo přes 100 štafet a tréninku pak přes 100 dalších závodníků.
  Web pořadatele LME

 • O víkendu 20.-21.6. proběhlo v okolí sportovního areálu Eduard Mistrovství ČR a Veteraniáda na krátké trati. Prostor byl dosud znám jen lyžařům, kdy zde v roce 1997 vznikla mapa pro LOB. Ze sněhové stopy ale nebylo možné rozpoznat, co skrývá les, pokrytý navíc přes metr vysokou pokrývkou sněhu, která v nadmořské výšce přes 900 metrů nad mořem nebyla vzácností. Pod sněhem se totiž skrývaly kupky a jámy jako pozůstatek po dávné těžbě rud. Znalce ale nepřekvapilo studenější počasí, kdy v sobotu každou chvíli zapršelo, na neděli prosvitlo občas i sluníčko, ale chladno zůstalo. Sobotní semifinále bylo v trochu jednodušším terénu, s většími kopci. Mně na mapě chyběla jedna maličkost, a to pěšinka, po které jsem skoro celou dobu běžel. Moc mi nepomohla a v neděli jsem šel skoro první do lesa odpajdat si svoji béčkovou trať. Ta byla mnohem zajímavější než v sobotu, nebyla tak kopcovitá. Pod nohami místo trávy bylo mnohde vysoké borůvčí. I když by se našel někde jinde náročnější terén, určitě patřil k těm mistrovským a ani zázemí lyžařského areálu nezklamalo. Mistry na krátké trati pro rok 2015 se stali Dana Šafka Brožková a Vojtěch Král.
 • A jak dopadlo porovnání DMR5G a DMP podkladů s výslednou mapou (podle tiráže dělané jen do DMR4G)? Zdá se že velmi dobře. Občas sice nějaká jamka je malinko jinde, třeba u K15 o 1mm, no až o tolik .-) Nechtěl bych možná vidět, jak by dopadlo srovnání některých jiných našich map na celostátních závodech. Porosty jsou trošku hůře porovnatelné a navíc je vidět jak nám rychle stárnou, ale sednou. Takže mapa si s podkladem DMR5/DMP1G krásně porozuměla.


 • Kdo neumí s Quantum GISem či jiným GISem (za peníze), může si nově data DMR4G, DMR5G a DMP1G prohlídnout v prohlížeči dmr/p dat (ags.cuzk.cz/dmr), kde ČÚZK připravil webovou prohlížečku sám i s některými kombinacemi zobrazení (stínování, barevnost atd.) Data nejde přímo georeferencovaně exportovat, ale lepiči templatu to zvládnout i tak dobře adjustovat. Navíc si každý může prohlédnout svůj les a podle toho se rozhodne data objednat či neobjednat. Chybí už jen zpracovaný rozdíl dmp1g a dmr5g, tak jak ho umí například OCAD11.

  A nezapomeňte si prostudovat na internetu prostor víkendového MČR na KT - klikni na obrázek pro větší zvětšení.


  ukázka 2 - strmost jam a ukázka 3 - porost

 • Opendata v Praze pokračují. Poslední novinka je pro mapy na Pražskou zimní ligu a Pražskou mtbo ligu velmi vynikající pomůcka volně ke stažení. Je k dispozici mapa celé Prahy s vyznačeným nepřístupným územím. Tedy kde jste za plotem, za zdí, v nepřístupném vnitrobloku.
  Bariéry v Praze (vektorové PDF libovolně zvětšitelné)
  Sice tam něco chybí, ale co tam je, to tam zase je. I když pochopit při mapování v Praze, co je a co není za plotem není, často ani jasné. V Šárce jsem zažil, že kus stejné parcely je privát s luxusní vilou, kus je veřejně přístupný les s turistickou cestou a kus je tábořiště bezdomovců. Plot je jen z ulice.

 • O víkendu 13.-14.6. proběhl v Pražské a Středočeské oblasti přebor na klasice na mírně revidované mapě Rumpál a Radečské hradiště z roku 2006. V neděli pak víkend doplnila krátká trať. Na sobotní klasice bylo vedro, v dálce po celý závod hřmělo. V lese to nebylo mapově náročné, pokud někoho nezmátly nepřesně klasifikované porosty. V neděli bylo příjemné počasí, v lese větší mapařinka a pokud si člověk srovnal či lépe moc nevšímal těch porostů, tak nebyl důvod tam něco nechat. V sobotu odvrátily pořadatelé potíže se Sportidentem použitím Oorgu 12 beta. To se nedělním pořadatelům nechtělo, závod zpracovávali po upgradu firmwaru krabiček v nekompatibilním oorgu 11 a tak majitelé nových čipů měli vyčítání trochu komplikovanější. Ale nebylo to tak dramatické jako minulý týden na světovém poháru ve Švédsku s air čipy, kde nakonec výsledky nebyly. Nepříliš početně obsazenou klasiku (část závodníků dala přednost SAXBu) vyhráli v hlavních kategoriích Dominika plochová a Jan Šedivý. Nedělní krátkou vyhráli Vendula Ryšavá a Luboš Matějů.

 • Geodata v Česku se dále otvírají - nově je možné stáhnout na geoportálu ČÚZK přes WMS služby stínovaný reliéf DMR4G, DMR5G a DMP1G. Tedy lze získat pro vaše mapování georeferencované mapové podklady. Vidíte tak např. melioračky v lese nebo také obrysy pasek (nevýhodou je postupné stárnutí dat) a domů.
  Ukázka z mapy Juliána na okraji Prahy ke stažení - DMP1G a DMR5G a letos vydaná mapa Juliána


 • Ve čtvrtek 11.6. jsem se zúčastnil jako pořadatel (obsluha výpočetní techniky a SI) akce MTBO - Bábíkova Ladronka. Závod je zařazen do Pražské MTBO ligy. Bajkeři tentokrát vyjížděli ze strahovské zkušebny přímo kolem svazového sekratariátu do stráně pod Ladronkou a dojeli až do mnou na lahváč přimapovaného Údolí plesnivých chlebníků. Tam byly minulý týden překvapivě všude plesnivé kopřivy, to jsem ještě neviděl. Čekala tam na ně také motolská halda, kde si někteří neporadili s kontrolou v prostoru, tedy mimo stopu cesty. Prý musel mít KLádin nějakou navigaci, kroutili někteří nechápavě hlavou. Ale les se od lahváče také změnil, zazelenal se a závodníkům některé pěšinky zarostly nebo se z nic vraceli poškrábaní víc než o-běžci z víkendové Peklovsi. K akci už tradčně patřil koncert kapel a bufet s únětickým pivem.
 • V úterý 9.6. proběhl letošní druhý lahváč na Petříně. Prostor Petřína s výhledy na Hradčany a centrum Prahy patří k lahváčové klasice. Popisy kontrol zase navozovaly dojem, že se běží někde v Českém ráji. Nechyběly skalní věž nahoře, skalní sráz pata, kámen. Lahváč zaznamenal po letech slušnou účast 12 lidí a tak se bylo nutné snažit, aby na kontrolách něco zbylo. Já jsem hendikep pomalosti vyrovnal znalostí terénu, když jsem se pohyboval v prostoru, který jsem loni mapoval. Tentokrát jsem nenašel žádnou vypitou kontrolu, což potěšilo, i když k poslední kontrole jsem se nedostal. Musel bych skočit 2 metry dolů do Květnice a nevím jak bych se pak dostal nahoru. Nakonec tam úspěšněji našel sestup soupeř a mne tedy nepomohlo, že jsem mu cestou na kontrolu utekl, protože jsem popojel noční lanovkou. Snad po jisté stagnaci lahváčový orienťák trochu ožije, když na závody začínají jezdit i mladí nadějní závodníci.

 • Ve dnech 6. a 7.6. jsem se zúčastnil dvojzávodu béček v Peklovsi u Jičína v prostoru vrchu Tábor. Opravdu jen zúčastnil a nezávodil, protože jsem prostor mapoval. Ale když jsem si udělal v neděli výklus na vrch Tábor ze shromaždiště musel jsem konstatovat, že mapař svůj les na mnoha místech vůbec nepoznal. A to doknce ani tam, kde jsem byl před 14 dny dělat drobné doladění u kontrol. A ani to tam nevypadalo jako v loni v červenci a v srpnu, kdy jsem všede možně mlsal sladké maliny. Nicméně se to, že závodní idylku naruší bujný prodrost, tak nějak předpokládalo a zelené šrafy přes bílý les v jemně členitých partiích na mapě nechyběly. Prostor byl naposled mapován a využit před 25 lety na pětidenních a mapovali ho rusští mapaři mizerné kvality (o poznání lépe tehdy byla zmapována mapa za silnicí Jičíňáky, kam se dostaly jen tratě H21 v sobotu) Samozřejmě se závody více líbily později startujícím závodníkům a více se líbila neděle v tom členitém než klasika v sobotu, která se členitějším pasážím úmyslně vyhýbala. V sobotu navíc bylo velké vedro a dusno. Stavitelé s vedrem trochu počítali a oba dny se běželo spíše s kopce dolů a start byl o 220 metrů výše než cíl. Já po oba dny vše pozoroval ze shromaždiště, kde mi ale chyběl párek či klobása a přebývalo pivo (potřeboval jsem odjet autem). S klasikou v sobotu si nejlépe poradili Barbora Bladriánová a Martin Baier, s nedělní krátkou Zuzana Jedličková a Pavel Hradec.

 • Po 37 letech se dočkal zbylý prostor mapy Aldašín přemapování a závodu Pražské a Středočeské oblasti. Kdysi hojně oběhaný les u Jevan ztratil tehdy rychle na atraktivitě vybudováním obory uprostřed prostoru. Ale po letech to bylo pěkné proběhnutí pro mne v již pozapomenutém prostoru, kde se dala natočit i klasická trať. Zatímco v odlehlejších částech na východě a severu převládal čistý les, v další části to již bylo zarostlejší a vyplatilo se obýhat po cestách. Závěr byl v zajínmavějších i když nevelkých prostorech s kameny a skálami, kde jsme si zaběhali již loni a předloni. Hlavní kategorie vyhráli Dominika Plochová a Jan Procházka.

 • Na Šumavě poblíž Sušice proběhl první dvojzávod Českého poháru v prostoru kopců Sedlo a Žlíbek Na programu byla v sobotu krátká a v neděli klasická trať. Krátká trať se běžela v horském kamenitém a skalnatém terénu, kde se vyplatilo občas zpomalit a přesně domapovat. Nechyběly kopce, i když se běželo převážně dolů. Klasika byla už i v zarostlejších pasážích s hustníky, které tak zasáhly do volby postupů. Počasí vyšlo, i když v neděli bylo na shromaždišti trochu chladněji a foukalo. Ale na běhání to bylo ideální. Novinkou bylo, zejména pro vybrané závodníky mladších kategorií, absolvování závodu s on-line GPSkou, takže někteří možná podlehli nervozitě, když občas mohli zaslechnout negativní hodnocení svého výkonu už v lese. Ale na druhé straně nebylo možné vysílat naplno záznamy z lesa divákům na shormaždišti, protože by to pro regulérnost vyžadovalo karanténu startujících závodníků. V sobotu vyhrálo elitu mládí, tedy závodníci, které jsem si donedávna ještě zcela nezvykl vídat na celostátních závodech v hlavních kategoriích - Vendula Horčičková a Marek Minář. V neděli na klasice už dominovali na prvních místech v elitě zkušenější závodníci - vyhráli Míša Omová a Milš Nykodým. Web závodu

 • Pražský pohár žactva zahájil 13.5. v Říčanech na nově přemapované mapě Jureček megazávodem (z pohledu PPŽ) s účastí skoro 500 závodníků. Ty musel pořadatel (pořádal samostatně poprvé) zvládnout bez sportidentu, a vzhledem k tomu, že druhý den ráno byly předběžné výsledky na webu, tak se mu davy závodníků podařilo zvádnout. Běželo se za příjemného jarního počasí, zazemí u koupaliště s bufetem a restaurací, kde se dokonce někdo z místních už koupal. V lese to vypadalo jako v lese, tedy to nebyl žádný městský parkáč, ale díky husté síti cest se podařilo postavit i zajímavou lini. Pořadatel se zaměřil na výsleky a vyhlášení soutěžních žákovských a dětských tratí. Web závodu
 • V Údolí poblitých chlebníků jsou od víkendu všechny pěšinky omlíkované. Nevím, zda by to mlíko nakonec při lahváči závodníky nemátlo. Pojede se tam o víkendu pohár MTB. Nyní se na tratích trénuje, a tak je tam možné slyšet dětské výkřiky - Já se zabiju.

 • O víkendu 2.-3.5. se závodilo o první body do žebříčku B Čechy u Nasavrk na mapě Vranov a Oběšinka. Běželo se v plochém a rychlém terénu, kde ale bylo nutné se neustále věnovat mapě a k tomu se pokud možno vyhnout zeleným hustníkům. Někde se dokonce vyplatilo oběhnout po cestě i bílý les. A v zeleném byly i obtížnější kontroly na kamenech a melioračkách. Mapě by snad šlo vytknout některé hůře promapované hustníky a ne úplně srozumitelně vykreslenou situaci v lůmcích, kde například chyběla dost důležitá spádnice. Přesto tam stavitel dal kontrolu. Stejně jako o kousek dál byla kontrola za hřbítkem, který v mapě ale končil o něco dříve. Celkově však byla mapa dobrá a alespoň hlavní tratě dobře a mapařsky zajímavě postavené (ne již tolik moje nedělní H50, kde byly cestovky po asfaltě). Sobotní krátkou trať vyhráli Zuzana Jedličková a Davic Procházka, nedělní klasiku Martina Matějů a Wojciech Dwojak. Web Závodu.
 • Po repre OB se v sobotu 2.5. vypravili trénovat na mistrovství světa do prostoru Hornojiřetínské výsypky u Litvínova i příznivci rogainingu. Dokonce si někteří nechali ujít sobotní závod u Nasavrk.

 • 29.4. proběhl první letošní lahváč na mapě Údolí poblitých chlebníků a Pochod masek a tak byla zahájen 23. ročník lahváčové sezóny. Lahváč = paměťák, nočák, scorelauf, místo kleští vypiješ pivo, tedy pokud zbyde. Účast byla komorní - 5 závodníků. Úvodní sprintík byl na mapě 1:1000 s ekvidistancí 2 metry a pískovcové skalky se podařilo vypít až po třetím namapování.
  web závodu

 • V sobotu 18.4. proběhl pražský a středočeský přebor ve sprintu v městečku Buštěhrad u Kladna. Sprint nepatří k mé oblíbené disciplíně, pokud není v lese nabo velkém parku. Tady se alespoň podařilo uspořádat závod ve staré zástavbě, tedy žádné vilkové čtvrti s pravoůhlými ulicemi nebo tupé vymyšlení průběhů skrz dlouhé paneláky po hovínkách. Počasí bylo chladné, ale zazemí bylo ve škole na start i cíl pár set metrů, takže těch 15 či 20 minut se dalo běžet i v trenkách či krátkých rukávech. V hlavních kategoriích vyhráli Marie Dlouhá a Tomáš Dlabaje.

 • O víkendu 11.-12.4. měla Pražská a Středočeská oblast na programu 2 závody. V sobotu to byl přebor štafet na mapě Klobouk, která byla zmapovaná před tím naposled v roce 90. V kopcovitém terénu za jarního počasí to nebylo dlouhé. Štafety vyhrály v hlavních kategoriích H a D21 běžci z PGP.
 • V neděli se pak běžel u Rakovníka Přebor na krátké trati na mapě Liščí rokle z předloňských béček
 • . Bylo opět teplé počasí a tak závod porběhkl v příjemné atmosféře. V lese byly nachystány mapově obtížnější pasáže v roklých a hustníčkách, kus lesa byl naopak rychlý a čístý. Hlavní kategorie vyhráli Barbora Vyhnálková a Jan Šedivý.
 • Apríl! - 1.4.2015 pražská open geodata jsou tady!. Kdo chce dnes začít v Praze s mapou parku či lesa má k dispozici překrásné podklady převoditelné rovnou do OCADu. Vrstevnice vzhledem k dokonalosti laserskenu nejsou moc důležité - ale kdo je nemá, ví kde nějaké najde. Nejdůležitější asi pro orienťáka bude Liniová kresba účelové mapy povrchové situace. Ke stažení je shapefile o velikosti 360 MB, který na svém počítači rozbalíte na 2GB (je tam opravdu celá Praha). Všechno to přechroupe Quantum GIS, hlavně omezí rozsah dat na požadovaný výřez. A pak už tím nakrmíte OCAD (těmi 2GB to na OCAD nezkoušejte, nezkolabuje, ale po hodině toho vyplyvne třetinu).


  Ukázka dat Petřína

  A tady je výsledek jako soubor OCADu - Petřín má skoro 4MB dat, ale je tam opravdu každý schůdek, záliv pro lavičku.
  OCAD soubor - Petřín (zip 1MB - licenční podmínky využití jsou níže)

 • Potkali se u Kolína - ne medvídci, ale 2 největší oblasti, vlastně 3 a uspořádali společně své oblastní žebříčky. A vznikl z toho megazávod, kam přijelo něco kolem 1300 závodníků. Běželo se u Středočechů, ale pořádali Hradečáci. Protože to bylo blízko Prahy, tak Praha kývla na společný žebříček a až potom si uvědomila, že to bude velmi obsazený závod (ne jako s Plzeňáky) v nevelkém snad hezkém lesíku mezi železnicí a silnicí, kde se kdysi vlaky a možná dnes i auta prohání přes 200 km/hod. My jsme byli o dost pomalejší, ale 6 a půl kilometru v lese za 31 minut pro vítěze hlavní kategorie zařadí závod mezi nejrychlejší v roce. Louku nám naštěstí nerozbahnil déšť, ale jen rozryla prasata, a tak se tam dalo najít vše, co je standardem na velkých závodech. V lese to bylo hlavně o rychlosti a přesném azimutu. V malé části lesa se zvedal sem tam nějaký hrb. Tu část si pořadatel oblíbil, a tak nás tam prohnal kvůli tomu 2x. Jednou tam a jednou v protisměru nazpět. No nevím, jestli se tak staví ideální závod. Nás kdysi učili, že ne, ale dnešním trendům stavby už nerozumím. A tak jsem takticky registroval kódy kontrol, které na sebe závodníci pořvávali a zpátky už to byla jen taková paměťová ťukačka. Jen ta rychlost mi chyběla. Ale ze závodu jsem i tak odjížděl spokojen. Hlavní kategorie vyhráli Martina Tichovská a Ondra Semík. Web závodu

 • Na začátek pražské a středočeské sezóny proběhl na okraji Prahy, o vesnici dál než loni, kdy se běžel noční a krátká v Šárce, první dvojzávod na nově přemapované mapě Juliana. V sobotu 21.3. se běžel noční přebor, v neděli 22.3. krátká trať. Na závody se ochladilo, ale teploty zůstaly nad nulou. V části prostoru je rovina, v časti kopce. V tomto období převládal ještě dobře průběžný les. Já se závodů zúčastnil jen pasivně jako spoluautor mapy. Noční přebor vyhráli Magdalena Ryšavá a Petr Bašus. Nedělní krátkou vyhráli Kamila Gregorová a Matouš Fürst.

 • Praha otevírá svá geografická data!. Od 1.4.2015 budou geografická data, které spravuje Institut plánování a rozvoje - IPR (dříve Útvar rozvoje města) poskytována na geoportálu Prahy (www.geoportalpraha.cz) podle nových licenčních podmínek a sice s licencí CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/), a k tomu jsou dány tyto podmínky:
  - Odběratel může dílo kopírovat a dále distribuovat na jakémkoli médiu a v jakémkoli formátu.
  - Odběratel smí dílo upravovat, transformovat či začlenit do vlastního díla pro jakýkoli účel, a to včetně komerčního využití.
  - Povinností odběratele je uvést autorství, poskytnout s dílem odkaz na licenci a vyznačit provedené změny. Toho může odběratel docílit jakýmkoli rozumným způsobem, nicméně nikdy ne způsobem naznačujícím, že by poskytovatel licence schvaloval nebo podporoval odběratele nebo způsob užití díla odběratelem.
  - Pokud dílo či jeho odvozeniny šíří odběratel dále, musí zachovat licenci.
  - Data získává odběratel zdarma, proto je zapovězen jejich přímý přeprodej
  - Díla vzniklá s využitím dat a výstupů z datového skladu GIS hl. m. Prahy opatří žadatel a odběratel kromě odkazu na licenci v bode 7. těchto podmínek také doložkou: „datový podklad . IPR Praha“ nebo logem IPR Praha a adresou www.geoportalpraha.cz.
  - V případě, že odebraná data slouží jako podklad pro vytvoření tištěného kartografického díla, předá žadatel a odběratel dodavateli autorský výtisk.

  Otevřená data budou publikována na www.geoportalpraha.cz ve formátech shapefile (SHP), geoJSON, GML, DXF a rastrových formátech TIF a JPG s výjimkou rastrových dat budou otevřená data publikována v souřadnicových systémech S-JTSK a WGS-84.

  Tedy v Praze budeme mít docela šikovná data rovnou importovatelná do OCADu, tedy už nejen rastrová dostupná přes WMS (web map services). Doufejme, že časem se přidají i další poskytovatelé dat, a třeba data ČÚZK půjdou získat jednodušší formou, než přes složité smlouvy s ČSOS. Ostatně množství složitých licenčních smluv s problematickou kontrolou dodržování licenčních podmínek a nevelkým finančním přínosem bylo rovněž důvodem pro přechod na model otevřených dat.


 • Svou 45. letní o-sezónu jsem zahájil, jak už je poslední roky zvykem, pod hradem Kost, kde se pořádají Jarní skály. Počasí nebylo ani studené ani teplé. A tak to bylo krásné proběhnutí, když nám stavitel na rozběh sezóny nabídl ve skalách mapařsky nezáludnou trať bez velkého převýšení. Za zmínku stojí zážitek z lesa. kdy mi 5 metrů nad hlavou skákaly 3 srnky. Tedy kdybych takhle uměl skákat ve skalách... Na závod bylo přihlášeno přes 900 závodníků. Hlavní kategorie vyhráli Kamila Gregorová a Miloš Nykodým.
 • 8.3. proběhl již posedmé závod Pražské zimní ligy v centru Prahy Praha Magica Běželo se klasicky po Starém Městě, Malé Straně, kousek po Novém Městě a nechyběl ani výběh na Petřín a Hradčany. Počasí mapovací (takže jsem si po chvilce pořádání odskočil za Prahu do lesa). Trošku váznou výsledky, i když prvotní problém byl jednoduchý a brzy překonán. Pro zvládnutí rychlého startu (po cca 15 s), byl použit Sportident a start a cíl z krabičky. Nevyčítaly se čipy, ale krabičky. Šly však vyčíst jen na ntb, na kterém se programovaly a ne na jiném hw. Mapa s tratí od P.Švadleny na worldofo.

 • O víkendu 21.-22.2. se jela závěrečná série závodů LOB v Abertamech v Krušných horách. Na programu byl skoro klasický scénář. Sobota dopoledne krátká trať, odpoledne sprint a na neděli zbyla klasika neboli long. Sněhu bylo ve výšce nad 900 metrů dost. V sobotu jsme si užili sluníčka, v neděli už jen trochu. Myslím, že i mapově to bylo povedené. Podívali jsme se do prostor, kde mapa až na malý kousek ještě nebyla. Ten kousek byla mapa LOB Bludná z roku 2002, nyní bude mapa se stejným jménem jen o trochu jinde jako Bludná 2015. Závody byly vypsány i pro německé závodníky, a tak nepřekvapilo, že byly použity i čipy air od Sportidentu, což zvýšilo komfort závodníků. K tomu připravili pořadatelé zázemí s bufetem, parkoviště tentokrát dostatečně rozlehlé a mimo ruch lyžařského městečka. Pro titul na krátké trati si dojeli Johanka Šimková a Jakub Škoda. Odpolední sprint vyhráli Helena Randáková a Radek Laciga. Nedělní long pak opět Helena Randáková a Petr Horvát. Web závodů

 • Už i repre si v Česku zatrénovala na mapě vygenerované jen z laserskenových podkladů, doplněné vyhodnocením ortofota. Mapař v lese nebyl. O tréninku píše Olaf - Jiný svět u Litvínova a odkaz na mapy je v mapovém archivu u Bestíka. Jde o terén Hornojiřetínské výsypky za chemičkou v Litvínově, který kdysi před více jak 15 lety objevil Tomáš Prokeš. V lednu jsem ukazoval Olafovi vystínovanou mapku s tím že si tam už párkrát zaběhal a koukám, že Olaf neváhal a vytipoval mapu pro nejbližší soustředění repre. Pro zajímavost přikládám jak tento nevšední terén zobrazí prohlížeč geoportálu ČÚZK - stínovaný reliéf.

  a odkaz na vystínovaný reliéf z laserskenu. z OL-laseru
  Na geoportalu ČÚZK je nyní vystínován kvalitně reliéf již podle dmr5g podkladů bez východu (na Moravě zatím mají smůlu) a je tedy možné vytipovat co zajímavého pro orienťák je ukryto v lese. Například Pragovka se kdysi podivila, že terén, který považovala za nudný objevila Sparta a v něm členitý terén s lomy.

 • Po skoro dvou letech se jel LOB na území ČR, když loni se uskutečnil jen žákovský závod na minimapce a na umělém sněhu. Pořádal Zdravotník, tedy v podstatě pražský oddíl v prostoru Vysokého nad Jizerou. Sníh nakonec napadl a bylo ho dost, jen mu chyběla tvrdší podložka. Proběhly celkem 3 zívody klasika, noční sprint a krátká trať. Tratě byly celkem zajímavé, musela se číst mapa a zvolit optimální postup. A zejména klasika byla i fyzicky náročná a patřičně dlouhá. Web závodu s odkazy na výsledky Závod byl zřejmě i historickou premiérou, kdy byl poprvé na území ČR použit na závodě nový systém ražení Sportident Air. Poslední žebříčkový LOB před dvěmi lety se sice jel s tímto systémem, ale v Německu. Závodníkům tak stačilo jen projet v určité vzdálenosti od kontroly a sledovat zda čip reaguje. Odstanilo se tak kolizní ražení více závodníků najednou a tím, že se u kontrol nemuselo tolik brzdit nebyla místa kontrol vyhrabaná, zvlášť když chyběl ten sněhový podklad. Ražení "air" je perspektivní i pro MTBO. Trochu zabrat to dalo pořadatelům, protože čip se půjčoval a museli ho tedy připravit podle startovních časů a vydat závodníkovi těsně před startem v koridoru. Tam bylo trochu zmatku kolem nulování, myslím, že čip mohl být vynulován dopředu a závodníci by si zkontrolovali jen Check. Takto se občas někomu podařilo vyjet s nevynulovaným čipem. Nevím, zda půjčovací systém pro čip "air" bude fungovat i do budoucna, protože na MTBO bude potřeba půjčit více jak 2 x víc čipů.

 • V Kunčicích u Starého Města pod Sněžníkem proběhl ve dnech 23.-25.1. seminář - Workshop na přípravu mapových podkladů. Tematicky byl tedy zaměřen na nové zdroje mapových dat, kdy nové technické možnosti přinesly revoluční změny do o-mapování. Nosnými tématy bylo zpracování leserového snímkování (v ČR DMR 4G, DMR 5G a DMP 1G) a získání rastrových georeferencovaných podkladů přes služby Web map service (wms). Na další témata jako např. využití map OpenStreetMap nebo použití geografických dat ze shapefile souborů (shp) už tolik času nezbylo, stejně jako na nový trend mobilní mapování v terénu. K těmto tématům jsme stihli probrat alespoň základní pojmy a principy. O seminář byl zájem, skoro 30 účastníků vyčerpalo kapacitní možnosti přednáškové místnosti i lektorů při asistenci. Mezi účastníky byla i řada ostřílených kartografů, kteří ale dosud zvládali především OCAD a některé nové trendy a možnosti jim zůstávali skryty nebo je zatím nezvládali. Našel se čas i na lyžování nebo proběhnutí na okolních mapách, protože sníh byl dost zledovatělý a dole v sobotu téměř chyběl. Vypadá to, že podobné akce uspořádá Mapová rada častěji a snad se dostane i na témata, na které se dodud nedostalo nebo které přinese další vývoj.

 • Po Novém roce je už tradičně první závod Pražská zimní ligy ve Velkých Popovicích neboli Opět na Kozla. Účast byla proti loňsku poloviční, ale i tak se někteří divili, kolik lidí na ty zimní trénnky jezdí - letos tedy jen 220. Počasí bylo nezvykle teplé, ale hodně větrné. Les byl příjemný, jehličnatý, kontroly jednoduché. Tratě nebyly dlouhé a i pajdavci dokončili v limitu. Na vítěze čekaly ceny od mistních sponzorů, samozřejmě i z popvického pivovaru.

 • Nejen Praha má na geoportálech novinky. ČÚZK přidal nově do wms služeb také archiv ortofot od roku 1998. Vždy se nalítávala jen 1/3 území státu. Zajímavá je vrstva z roku 2007 (pro pásmo střed), která je nalítána ještě v době, kdy zem nezakrývala plně stromová vegetace (stejně jako pražské mezivegetační ortofoto z roku 2014). Takže na mapě u Říčan mohu pokračovat ve vyhodnocení mezivegetačního rotofota i na zbytku mapy dál od hranic Prahy. A v pásmU střed leží i moje další aktivita v okolí Jičína. A leží tam třeba i lesy na okraji Hradce Králové, kde vyniknou některé melioračky na letních snímcích zakryté.
 • Před vánocemi jsem zjistil, že na geoportálu Prahy (www.geoportalpraha.cz) se nějak pomíchaly mapové vrstvy wms. Po podrobnějším průzkumu jsem s potěšením zjistil, že přibyla nová vrstva ortofota Prahy z roku 2014, nikde zatím neavizovaná. Co víc, nestačil jsem se divit, co tam už je, protože je z října. A tak jsem měl na vánoční mapování 2 měsíce staré ortofoto.
 • Také jsem si přečetl nové Pokyny pro evidenci členské základy sportovních svazů, kde se nové vyžaduje kontaktní údaj. Tento ministerský požadavek je evidentně v rozporu se zákonem pro ochranu osobních údajů č. 101/2000 Sb., kde se v §5 uvádí, že Správce dat (zde MŠMT) je povinen shromažďovat osobní údaje odpovídající pouze stanovenému účelu a v rozsahu nezbytném pro naplnění stanového účelu. Bohužel úroveň vyjadřování právníků v tomto státě je mizerná, takže se můžeme jen domnívat co je "stanový účel". Ale podstata je v tom, že kontaktní údaje se používají ke kontaktu a zde se mají použít k evidenci. Otázka je jak a proč, protože kontaktních údajů mohu uvést tucty a jednoznačnost mého určení pro účely evidenční statistiky je tedy nulová. Zbývá už jen tušit budoucí zneužití těchto osobních údajů pro různé otravné spamy a telemarketingové akce, kdy konečně někdo chytře střelí spoustu nashormážděných emailových a telefoních kontaktů, případně adres mnoha milionů osob. V Kocourkově je ale možné všechno.

 • V sobotu 27.12. pokračovala Pražské zimní liga kopcovatým proběhnutím na mapě Hláska z roku 94. Senohraby a lesík za nimi byly však na mapce jen pár let staré. Do koláže pak ještě zapadla zeleňavka a k ní vrstevnice z laserskenu. Běžet se na tom dalo dobře, zvlášť když jsem mapu před těmi 20 lety kreslil a loni v témže protsoru PZL pořádal, na mnoha místech důkladně zmapoval a překresloval. Stavitel postavil běžeckou trať, ale jednu kontrolu nám zašil a jednu mu ukradli, ale výsledky jsou na světě, i když tak trochu kapří. Počasí bylo zimní a mrazivé, ale sluníčko nakonec umožnilo převlíkání venku. Do vytopené místnosti bufetu na plovárně bychom se totož všichni nevešli. Místo, kde to v létě žije, ožilo alespoň na den kvůli nám. Plaveckou sezónu tu zakončili o měsíc dříve, když se v Sázavě převrhla loďka s převozníkem, kterého pak našli topícího, ale živého 500 metrů pod přívozem.
 • V neděli 7.12. proběhl další závod Pražské zimní ligy na mapě Blýskava z roku 1974, tedy 40 let staré. Běžel se scorelauf s limitem (120 minut) umožňujícím oběhnout vše, což se povedlo třetině ze 120 startujících. Stáří mapy tolik nevadilo, běhalo se dost po cestách, někde dost blátivých. Počasí bylo příjemné, nemrzlo a dokonce na nás čekalo kryté shromaždiště s občerstvením na obecním úřadě. Příští týden pokračuje PZL v sobotu a běží se přímo v Praze Bráníku.

 • Na Zderazi proběhlo tradiční podzimní setkání o-kartografů. Přijelo 20 začínajících mapařů a v skromnějším počtu zasedla Mapová rada spolu s krajskými či vlastně ještě oblastními kartografy. Novým trendem bylo tentokrát mapování pomocí mobilní techniky. I já už od letošního léta nosím do lesa jen tablet a přidal i GPS. Destička a mikrotužky čekají už jen jako záložní technika. Tady ale zkoušeli mapaři mapovat "jen" s chytrými telefony. Proto se také objevil na učebně nejen OCAD, ale i program OpenOrienteering Mapper, který je nejen zdarma, ale hlavně pracuje i na jiných operačních systémech. Ukázalo se, že technika použitelná je. Limitující je ale přesnost GPS přístroje a zatím chybí všem potřebná zručnost. A do lesa s mobilní technikou vyrazili na zkušenou i lektoři. Z bafuňářské části je asi pro ostatní zajímavé, že se připravuje seminář na přípravu mapových podkladů s využitím laserových produktů a dále volně dostupných mapových zdrojů na internetu. Na podzim 2015 by měl proběhnout kromě školení i odborný seminář, který by navázal na předchozí, jenž úspěšně proběhl před 2 lety.

 • V pátek 7.11. proběhly již po dvaatřicáté pražské noční štafety Hulk Cup. Tentokrát se běželo po 7 letech v Prokopském údolí. Tam jsou slušné kopce a občas nepříjemný porost, ale zase výjimečný terén to pro Hulk nebyl. Kratší úseky se vracely po silnici a ani deší úseky tam nebyly dlouho. Pragovka rozhodila své síly do 2 vyrovnaných štafet a nakonec byla úspěšná i v týmech ta pod číslem 2. Vyhlášen byl i Petr Valášek s juilejní 30. účastí.

 • První listopadový týden 1.11. končila pražská podzimní sezóna za krasného slunečného počasí na mapě Ostrov u Slaného. Pro pamětníky klasické slánské loučení s azimuty v rychlém rovinatém terénu s okrajovým kamenitým svahem a pod ním už méně strmý, ale zajímavě členitý terén rovněž převážně s dobrou průběžností. Bylo to proto jednoduché a pro ty, co mohli běžet, i pěkně rychlé zakončení. Prostě pohoda. Účast i v listopadovém termínu byla slušná - skoro 700 přihlášených a to ještě část aktivních běžců dala přednost horskému OB u Liberce. Hlavní kategorie vyhráli Vendula Ryšavá a Martin Janata. Web závodu.

 • Praha závodila o víkendu 18.-19.10. pod taktovkou středočeské Kamenice. V sobotu se běžela kratší klasika blíže k Praze na mapě Tvoje bába, kde byl domapován další kus loni vydané mapy, navíc dosud nikdy pro OB nepoužitý. Les je místy zarostlý, ale přidaná část je lepší a vedly na ní delší postupy s volbou, kudy proběhnout skrz chatové osady. V neděli se pořádalo přímo z Kamenice a závodilo se na přemapované mapě Kozlík. Tam nás čekala krátká trať v rychlém lese s mírným převýšením s občas jemnější mapařinkou. Počasí závodům přálo, bylo slunečno a na říjen nezvykle teplo. Protože to nebylo daleko od Prahy přijelo oba dny kolem 700 spokojených závodníků. V hlavních kategoriích oba dny vyhrála Martina Tichovská, v mužích vyhrál sobotní klasiku Jakub Makovský a nedělní krátkou Luboš Matějů. Web KAM

 • A jak taky může vypadat přihlašování na ob-závody s omezenou účastí ukazuje letošní naprosto nezvládnutá Velká Kunratická - zdroj behej.com
  Přihlašování na 81. ročník Velké kunratické doprovázely nevídané technické potíže, ale i přesto se pořadatelům podařilo přes noc naplnit kapacitu hlavní trasy pro muže vedoucí přes populární Hrádek. Otázkou zůstává, jaká bude reakce fanouškovské komunity tohoto tradičního závodu, protože řada běžců proseděla hodiny u počítačů marně. Přihlášky na mužskou trať byly ukončeny z důvodu naplnění limitu počtu startovních čísel, zní strohé oznámení na jedné ze stránek webu závodu. Na facebooku se během večera objevil komentář jednoho z členů organizačního výboru, který vybízel k dalším registracím i přes přetížené servery: Velká omluva a chápu, že ani to nestačí. Byli jsme ubezpečeni, že to dnes pojede. Bohužel není teď již možné nic měnit. Za hodinu a půl se přihlásilo 800 lidí a doufejme, že se to bude uvolňovat. Tak prosím vydržte a mějte trpělivost, - uvedl Tomáš Nakládal.
  Nebo půjdeme cestou návrhu na facebooku:
  Jsem zvědavý, jak v příštích letech budou řešit vysoký zájem běžců. Oznámení přesné hodiny spuštění registrace totiž skončilo nadvakrát fiaskem. Co takhle na příští roky vymyslet nějaký kvalifikační závod, nebo nechat na registraci týden a šťastlivce pak vylosovat? uvádí jeden z fanoušků na facebooku.

  Doma jsem dostal dobrý nápad vzbudit v 5.00 Lenku s tím, že řadu lidí přestane ve dvě v noci bavit nekonečné bušení do kompu. A ejhle VS pro platbu 300 Kč to přidělilo. Na tuto akcičku přispěla svým partnerstvím i Praha a radní přidělili 250000 Kč. Doufám, že v okolí nových radních (uvidíme teprve kterých) nebyl nikdo, kdo bušil celou noc do kompu marně.


 • 4.-5.10. chtěla pořádat Kotlářka dvojzávod na Kokořínsku pro 3 oblasti. Nakonec, díky omezení lesáků, to byly 2 samostatné závody, navíc bez větší možnosti navštívit sousedy. Na Prahu a Středočechy vyšla klasika, na Ještědskou oblast krátká trať. Vlastně se mi tam na 2 dny ani nechtělo, protože už tradičně je daleko na start, musím někde splašit boty bez hřebíků. A když se to staviteli nepovede nebo někde i povede, jsou to jen postupy údolím nebo vrchen po poli a často co kontrola, to další kopec. Překvapení se nekonalo a tradice pokračuje. Ale jinak byl krásný podzimní den, v lese bylo příjemně na šplhání do kopců a v cíli čekalo výborné zázemí v hospůdce. Hlavní kategorie sobotní klasiky vyhráli Kateřina Smolková a Jan Procházka.

 • 1.10. se konala vzpomínková akce Bábíkova Ladronka, kde se jelo nejen MTBO (Pražská MTBO liga ) v ulicích Břevnova (mapa Tejnka, Hvězda a Ladronka), ale konal se i lahváč v parcích na nové mapce Královka. Doprovodnou akcí bylo i trail-o rovněž v prostoru mapy Královka. K akci patří už tradičně Paprikův bufet (s Únětickým pivěm) a k tomu nějaké promítání z mtbo v prostoru závodu ale i světových soutěží velkého mtbo. A také večerní kocert včera hned 2 kapel, když už po první přijela policie, ač hlasitost nepřevyšovala koncert Kabátů konaný o 2 týdny dříve na opačném konci mtbo mapy. Já měl na starost sprintový lahváč - tedy noční paměťový scorelauf na 60 minut. Přihlásilo 12 lidí, tomu odpovídaly 2 basy Braníků. Po 60 minut se skončilo, a o hodinu později byl i sebrán roznos, kdy se čekalo, kde zůstalo 1 nevypité pivo (překvapivě k14 uprostřed prostoru). Nejvíce piv vypili Žaly, Myro, Ondřej S. a Mrazák. Ten si dal ještě prémiovku na půl, což mu vyneslo neoficiálně postavení nejlepšího.

  Mapka ze závodu (až se dobarví velké parkoviště, bude začínat pod okny sekretariátu bafíků)


 • Vrcholnou událostí podzimní sezóny se stalo Mistrovství ČR na klasické trati poblíž stráže pod Ralskem. Zkušený pořadatel musel zvládnout 1400 závodníků, kteří dojeli do odlehlého prostoru. Terén byl různorodý, méně či více kopcovitý a skalnatý, zajmavější než nedaloko ležící prostor použitý na jaře pro celostátní áčka. Možná naše veteránské tratě se mohly vyhnout velkým kopcům a více se pokochat technicky zajímavějšími partiemi. Závodu přálo počasí, a tak většina odjížděla spokojená. Vítězi hlavních kategoriích se na fyzicky náročných tratích staly Eva Kabáthová a Jan Šedivý.

 • V sobotu 20.9. pokračoval pražský žebříček klasikou na mapě Voskovka. Les je to pěkně zvlněný, místy se vyskytují skalky a kameny a tak to bylo pěkné proběhnutí. Na konci závodu přišel deštík, který během 10 minut vyhnal všechny závodníky ze shromaždiště. V neděli Pragovka pokračovala pražským hovínkáčem mezi paneláky, a tak jsem se raději šel proběhnout do blízkého lesa, který jsem si v zimě zmapoval. Oba dny vyhrál Aleš Drahokoupil. V ženách byla v sobotu nejlepší Barbora Vyhnálková a v neděli Kamila Gregorová.

 • V neděli 14.9. zahájil podzimní pražský žebříček prvním závodem v Kozmicích, kde se běžela krátká trať na napě dříve nazvané Meduna. Byl to rychlý závod, kopce jen mírné, žádné klacky pd nohama, i zelenou se dalo skro naplno běžet. Jen v té rychlosti šlo občas ulítnout. Bylo sychravo, ale poměrně teplo a na běhání příjemně. Shromaždiště nebylo velké ani kryté, zato tam byl dobře zásobený bufet. V lese rostly houby, ale houbaři to ještě moc nevěděli. Přesto se ztratila po závodě jedna kontrola. Vítězi hlavních kategorií se stali Kamila Gregorová a Ctibor Sysel. Web závodu

 • České B žebříčky byly ukončeny o víkendu 6.-7.9. atratktivními závody v okolí Proseče v prostoru bývalých map Toulovcovy maštale. Sobotní klasika byla v běžecky příjemném lese a ani orientačně, i když ve skalách, to nebylo náročné. Počasí bylo chladnější a sem tam spadla nějaká kapka. Neděle byla běžecky i orientačně náročnější. I když byla vlastně více na rovině, terén byl méně přehledný a pod nohama bylo více borůvčí a klacků. V sobotu jsem se této náročnější oblasti na dlouhém postupu chytře vyhnul. Počasí už bylo v neděli teplejší, ale na kratších tratích to nevadilo. I přes vysokou účast 1200 závodníků se stíhalo nejen na shromaždišti, ale najíst se dalo i v blízké Proseči. Pořadatelé ty, co zalehli na shromaždišti, zásobovali nejen pochutinami, ale i hudbou až do pozdní noci. V sobotu na klasice vyhráli hlavní kategorie Kamila Gregorová a Tomáš Udržal, nedělní krátkou vyhráli Zuzana Jedličková a Petr Fodor. Web závodu

 • Ve středu 3.9. začala v Praze podzimní rankingová sezóna, když se EKP rozhodlo uspořádat sprintový závod po 3 letech opět na Pražačce. Někteří díky prázdninám a dodatečnému zařazení do kalendáře konání závod ani nepostřehli. Nejen závodníci, ale i pořadatelé se uvolnili dříve z práce, a tak se muselo počkat na roznos kontrol. I když právě před 3 lety při vzniku mapy se původně křovinatý a pichlavý prostor změnil na golfový a Praha 3 si tam zřídila hřiště na diskogolf, terén ničím nepřekvapil a nenadchnul. Jako na každém sprintu se diskutovalo o regulérnosti, když někdo otevřel neplánovaně jedna vrátka, či u jednoho mezičasu mají 3 závodníci z hlouby a 1 dokonce ze samotného konce výsledků poloviční mezičas než ostatní. Měli jen trochu delší ruku na ražení. Na trati nechybělo několik horských prémií a tak se čas na sprint natáhnul a doběhnout v původně nastaveném limitu 30 minut byl ještě dobrý výkon. Skoro všichni běželi hlavní kategorie HD21 a tam se vítězi stali Markéta Tesařová a Jan Mrázek.

  Dodatek: Hlavní rozhodčí se rozhodl mezičasy z těch dvou diskutabilních postupů nepočítat do celkových výsledků. Zřejmě správně, protože poctivci poskočili o několik míst dopředu. Vítězové zůstali první. Pro sebe mám jasno, že ve sprintu mne do jury nikdo nedostane. Ostatně je běhám jen občas, abych byl v obraze, pokud si mne někdo objedná na mapu.


 • Na konci prázdnin jsem vyjel na západ, kde se ve dnech 29. - 30.8. konal West Cup na mapě Rájec poblíž Nejdku. Terény to jsou nádherné a náročné. Mapa byla nedávno nově připravená, část dokonce v novém prostoru. Vyšlo i počasí, během etap a nočáku nepršelo. Shromaždiště s klasickým zázemím tedy kempem a bufetem. Účast na Západní Čechy se současně probíhající CVČ byla slušná. Já jsem výkonem v prvních dvou dnech moc neoslnil. Mapa byla v pohodě, ale terén byl pro mě moc skákavý. Druhá etapa, klasika v kopcích, mě ale postavila na nohy. Už loni a předloni jsem po výbězích Sněžky vytušil, že běh do velkých kopců má pro mne rehabilitační účinky a tak jsem se krásně proběhl třetí etapu, když na druhé etapě se vybíhaly až 125 metrů vysoké prudké kopce. A protože poslední etapa byla free order vybral jsem si logicky i postupy více po cestách. Přesto jsem klusal i nějaké traverzy a skákal přes melioračky. Takže do rehabilitačních tréninků zřejmě zařadím Petřín (dolu lanovkou) i s rozheldnou - mám to tam za jednu korunu za výběh. Pořadatelé se činili, ale nějaké nedostatky se přece jen vloudili. Nejzávažnější bylo předčasné ukončení první etapy, když 2 kontroly v naprosté blízkosti cíle v lese chyběly. A také trochu vázne vyvěšení výsledků. V mužích vyhrál Michal Jedlička, který se posunul na čelo v poslední etapě z 3. místa, když ve free orderu o 10 minut deklasoval soupeře. V ženách vyhrála všechny 3 etapy Kamila Gregorová.

 • Aktualitka pro pražské mapaře - na geoportálu Prahy přibylo ortofoto z března 2014 - v tzv. mezivegetačním období Je vidět i pod listnaté stromy. Ortofoto je dostupné i jako služba wms.

 • Ve dnech 9. -10.8. proběhl další víkend ČP MTBO ve Vlkančicích v Posázaví. Účastnil jsem se jako pořadatel a hlavní mapař. Stará mapa prostoru Propast byla přes 40 let stará, menší část jen 12 let. Takže nestačilo jen oklasifikovat cesty, ale došlo i na podklady z laserskenů, ortofot a mapování v terénu. Prostor byl kopcovitý a hlavně sobotní "long" trať byla za teplého počasí fyzicky náročná. Někomu se to líbilo, někdo by raději něco pohodovějšího. Ani nedělní krátká se kopcům nevyhnula. Zajímavostí bylo, že lesem po celé mapě dokola se vinula nejdelší vrstevnice s uctihodnou délkou 23 kilometrů. Účast byla i o prázdninách slušná, dorazilo i dost závodnůků ze zahraničí, především Itálie a Ruska. Sobotní dlouhou vyhrál Martin Ševčík a Naděžda Skácelová, nedělní krátkou Ital Dallavalle Luca a Renata Paulíčková. Web závodu

 • Po roce jsem zavítal na Karst Cup a po několika letech do Slovenského krasu, kde se běžely ve dnech 31.7. až 3.8. čtyřdenní závody. Před první etapou to zaboučilo a obcí s centrem závodu prošla velká voda. A tak kromě prvních startujích se muselo na etapu objíždět a následně byly zpomaleny i kyvadlové autobusy, když jeden na planině zapadl. Ale na Plešivecké planině už bylo během závodu slunečno, mapa výborná, tratě pěkné. A opět pro mne pořadatelé připravili rodinný přebor, když děcka měla stejné tratě. Poslední 2 etapy byly na Silické planině, kde to známe více, a věděl jsem i to, že si na mapě Priepasť musím dát pozor, nevím proč se tam na některých místech vždycky zamotám, zvláště na dlouhých postupech. Tentokrát jsem to alespoň vždycky zavčas zkorigoval. I když na tratích nebyly velké kopce, převýšení se v závrtech nasčítalo a na kamenité podložce se mi nedařilo běžet moc rychle. Takže i když jsem mapové chyby skoro nedělal, skončil jsem s velkou ztrátou vzadu. Součástí závodu byl i noční závod, který se nezapočítával do celkových výsledků. Z 600 účastníků ho absolvovalo přes 80. V mužské elitě kralovali slovenští závodnící, vyhrál Ondrej Piják. Ondřej Semík byl třetí. V ženské elitě neběžely ani slovenské ani české závodnice. Web závodu.

 • První prázdninvé vícedenní proběhly 4.-6.7. na mapě Sedmihoří pod taktovkou plzeňských pořadatelů. Úvodní prázdninové závody měly slušnou účast, běželo skoro 900 závodníků. Počasí bylo letní, na prostřední etapu se naštěstí mírně ochladilo a tak převládala pohoda. V lese to nebylo až tak náročné, i když nějaké kopečky se našly a v některých částech, kde byly kameny a skalky nebo melioračky v hustnících se muselo zpomalit a na dobré mapě se domapovat. Já zpomalovat nemusel .-) Na shromaždišti bylo vše potřebné, až na pitelné pivo, ale v okolí Plzně nebylo na výběr. V hlavních kategoriíích probíhali v rychlých etapách vteřinové souboje, ale v součtu to bylo jasné a tak vyhráli Zuzana Hermanová a Petr Losman.

 • Jarní sezónu zakončil 21.-22.6. její nejdůležitější závod Mistrovství ČR na krátké trati v pískovci v okolí Adršpachu. Jednalo se o 2 sousední prostory, kdy v sobotu nebylo tolik skalních městeček, zato některé kontroly v zeleném. Oba dny byla výborná mapa, tedy z pohledu závodníka, co běhá rychlostí chůze. Díky lupě na buzole, jsem ani neřešil, zda byly značky správně veliké. Jen mi v neděli dělalo potíže ukočírovat to vkudrlinkách na mapě tak, abych neběžel omylem na jinou kontrolu. To se mi povedlo 2x. Poprvé jsem ale "omylem" doběhl na tu správnou a podruhé to nebylo daleko, čistým lesem po vrstevnici. Řada závodníků dokonce vynechala kontrolu nebo i 2 kontroly. V lese to bylo opravdu pěkné s výhledy. Nevím ale, zda tento terén přesně vystihuje charakter disciplíny "middle", kdy se občas místo rychlé orientace leze půl závodu po čtyrech nebo sjíždí po zadku. Určitě měly být fyzicky méně náročné béčkové nebo dokonce céčkové finálové tratě veteránů, protože i áčka byla délkově přestřelená a parametry b a c tratí vpodstatě stejné. No veteráni si rádi v lese pobydou. V hlavních kategoriích se délky trefily a vyhráli Vendula Horčičková a Jan Šedivý.

 • Pražský pohár žactva skončil 18.6. posledním závodem ve Stromovce za zřejmě rekordní účasti, když cílem proběhlo přes 400 závodníků. Tedy 400 byl počet, který startoval a běžel se sportidentem. Kdo si nepřinesl ani nepůjčil čip, razil do papírové průkazky a ve výsledcích není. Běželo se jen v rovinaté části Stromovky, kolem rybníků. Protože se ve Stromovce koridoruje železnice, nebylo možné přebíhat za trať podchodem. Největší problém bylo vyznat se v motanici zakreslené trati a nevynechat kontrolu.

 • Nejen prasata, ale i vlci ohrožují běhání po lesích.

  Sněmovna dnes schválila rozšíření Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko o Máchův kraj v okolí Doks, jak to navrhla vláda. Předloha míří k posouzení senátorům. Návrh předpokládá, že by už na začátku září měla oficiálně vzniknout nová CHKO Kokořínsko - Máchův kraj. Rozšíření má umožnit lepší ochranu přírody a krajinného rázu oblasti včetně bývalého vojenského výcvikového prostoru Ralsko.

  A starší zpráva
  Agentura ochrany přírody a krajiny ČR vydala zprávu, že díky instalovaným fotopastím byl na území Máchova kraje (okolí města Doksy) potvrzen po 100 letech návrat vlka.

  Doufám, že ti vlci alespoň sežerou ta prasata....


 • O víkendu 7.-8.6. nebyly na programu jen áčkové závody, ale i béčka v Čechách, které se účastí i zajímavým terénem áčkám vyrovnaly. Závody se konaly pod osvědčeným názvem Saxbo a tak přijelo i dost závodníků z Německa. Oba dny se běželo v centrálním masívu Jizerských hor, převážně v kamenitých a skalnatých stráních. Sobotní klasiku vyhráli Iva Rufferová a Michal Horáček, nedělní krátkou Bohdana Heczková a Pavel Kubát. Web závodu

 • O víkendu 31.5. a 1.6. měla pražská a středočeská oblast na programu 3 závody u Janova na mapách z loňských béček. První den se běžela krátká trať a odpoledne ještě lesní sprint. Pro krátkou trať se zvolila příjemná a zajímavá část lesa, kam jsme se díky umístšní cíle na shromaždiště loni nedostali. Oba sobotní závody vyhrál tomáš Dlabaja. V ženách vyhrála krátkou trať Kamila Gregorová. která odpoledne neběžela. Pro vítězství si doběhla dorostenka Barbora Vyhnálkováů. Nedělní závod byl v zarostlejěí a kopcovitější části lesa za železniční tratí. Nejdelší kategorie se opět díky vzdálenějšímu cíli dostaly i do části lesa, kterou loni využila jen nejdelší kategorie. Les tam byl běhatelnější, ale v roklích se závodníci občas zamotali. Závod byl současě oblastním přeborem na klasické trati pro obě oblasti. Opět se jako v sobotu povedla stavba tratí. Hlavní kategorie vyhráli Barbora Baldriánová a Petr Fodor. Web závodu

 • Ohrožují orienťácké závody divoká prasata? Připravuji teď mapu pro MTBO poblíž řeky Sázavy. Chodím po lese a každou chvíli narazím na stádečko podsvinčat. Skoro ze všech větších hustníků se ozývá výhružné chrochtání. I když jsem v lese narazil i na lišky a muflony a samozřejmě srnky, dá se říci, že celý les chrochtá a funí a les je rozrytý a cesty rozhamtané a bahnité. Pak se dočtu na ORISu úplně odjinud - 24.5. FYD Omlouváme se, ale závody pořádané naším oddílem se ruší - Lesy ČR nám oznámily, že nás nepustí do lesa z důvodu velkého množství divokých prasat se selaty Takže v zimě má LOB problémy s nedostatkem sněhu a následně pak OB s přemnožením prasat a selat. Dodám něco z vygooglované vědecké práce - týká se Moravy a roku 2006 - Získané výsledky o populační dynamice prasete divokého v České republice potvrzují celosvětově pozorované populační trendy a současně upozorňují na to, že růstové trajektorie si i nadále udržují charakter exponenciálního, tj. nebrzděného růstu. Za chvíli můžeme jen počítat kolik prasat v lese bude připadat na jednoho závodníka. Možná už někde někdy nejsme v převaze.

 • PPŽ pokračovalo 21.5. v Krčáku a 28.5. v Troji. Příjemný, ale oběhaný Krčák a k tomu přeplotovaná a zarostlá Troja. Nic z toho nevadí a pokračuje třístovková účast a tedy i pořadatelé na rozdíl od minula zhodnotí práci s pořádáním.
 • O víkendu 17.-18.5. proběhly první áčka u obce Rokytá poblíž Mnichova Hradiště. Když jsem o béčkách napsal, že to bylo mapově nenáročné, ale ne nudné, pak o sobotě musím říci, že to o mapě nebylo vůbec a ani stavitel se nevytáhl. Alespoň v naší kategorii, kdy se vybíhalo často pro jednu kontrolu na kopec a pak opět skluz bahnem dolů a na další kopec. Kdyby nepršelo, mohlo to být alespoň příjemné proběhnutí v docela čistém lese. Neděla byla lepší, ale kontroly v zeleném na začátku byly za hranicí regulérnosti, když jsem naměřil vzdálenost mezi nimi v jednom případě necelých 18 metrů. A dost lidí tam bloudilo a česalo úplně jinde. Na svou pátou kontrolu, jsem byl dotazován před třetí, na čtvrté. Takže jsem se na ní těšil a našel naprosto čistě. Jen nevím, proč ta dáma tam za mnou neběžela a tvrdila, že je tam silnice. Zdálo se, že v prostoru je magnetická anomálie, na kterou byly ale citlivé buzoly jen některých závodníků.-) Pořadatelé museli zvládnout velmi vysoký počet závodníků - přes 1700, dát jim napít, najíst v bufetu a taky zaparkovat a po dešti vyparkovat na zabahněné louce. Ale ten kdo pořádá každý rok obdobně velký prázdninový závod si s takovým počtem hravě poradil. Snad jen vyčítání občas uvázlo. Klasiku vyhráli Martina Zvěřinová a Jan šedivý. Ti byli druhý den na krátké druzí, kdy si prohodili pořadí s Ivetou Duchovou a Vojtou Králem.
 • Pražský pohár žactva zahájil ve středu 14.5. v Miličovském lese. Účastnil jsem se jen jako mapař. Les nebyl velký zato pěkně placatý, zpestřením byly exoticky porostlé haldy na severu prostoru.

 • Česká béčka zahájila o víkendu 10.-11.5. dvojzávodem u Jindřichova Hradce poblíž hradu Landštejn. Byly to příjemné závody s dobrým zázemím, např. tělocvična na spaní byla na shormaždišti. V lese to nebylo mapařsky náročné, ale ani nudné. Trochu mne vyděsila sobotní mapa, ale pak jsem pochopil, že ten špatný tisk dostala jen moje tréninková kategorie. Snad některé porosty mohly být vyhodnoceny jinak. Česká Kanada, jak se taky oblasti přezdívá, přitáhla slušných víc jak 1200 závodníků. Sobotní klasiku vyhráli Kamila Gregorová a Nikolov Kiril, nedělní krátkou opět Kamila Gregorová a Jakub Kamenický.

 • Minulý týden toho Praha moc v kalendáři neměla. Ve čtvrtek na první máj jakýsi hovínkáč na Jižáku u Kosmonautů, kde se jen obíhali paneláky a zpestření mělo být proběhnutí mateřskou školkou. Protože jsem měl vedle domapovat les Miličák na ppžko za 2 týdny, tak jsem se proběhl a nenadchlo mne to. Naštěstí jsem si ještě udělal vycházku do kukajícího lesa
 • O to lepší byl víkend, kdy Praha na programu nic neměla, ale dalo se vyjet jednak na sokolovské závody do Horního Slavkova a nebo 3.5. jen na jeden den na dvojzávod do Litvínova - Meziboří. Oboje slibovalo zážitky. Já zvolil hory a kopce v Meziboří. Počasí chladné ale jinak bylo krásně. Dopoledne se běžela horská krátká, kde se skoro celou trať traversovalo v horském lese a převýšení bylo taky slušné. Odpoledne se běžel sprint, kde nás Olaf upozornil, že jsou vhodné špunty či dokonce hřebíky. První kontrola v lese, pak 2 na sjezdovce, něco nudy mezi baráky a pak do lesa, kde to ale využilo jen tu část bez traverzů. Takový sprint se mi líbí. Oba závody měli stejné vítěze Michaelu Omovou a Ondřeje Semíka, kteří měli i skoro na vteřiny stejné vítězné časy (mírně delší). Výsledky jsou na Orisu.
 • Na 1.5. také připadlo již 15. výročí od premiéry se Sportidentem v Česku na závodech Saxbo.

 • V sobotu 26.4. proběhlo Mistrovství Prahy a Středočeské oblasti na krátké trati. Současně měla i Ještědská oblast žebříček. A tak počet přihlášených přesáhl tisícovku. Běželo se na skalní mapě Čertovy hlavy. Tratě byly natočené tak, aby se zbytečně nepřelézaly hluboké rokle a o to víc se mapovalo. Počasí pohodové. Na 14 let staré "své" mapě jsem všechno poznával, až mne na 2 kontrolách dostaly neaktuální porosty, které se plošně revidovaly naposled před 5 lety. Hlavní kategorie vyhráli Monika Doležalová a Martin Janata. Web závodu

 • Ve středu 16.4. skoro za úplňku proběhl za mého pořadatelství letošní první lahváč (nočák, paměťák, scorelauf, pivko) na nově zmapované mapě Hvězda a Bílá hora. Disciplína je v současnosti na ústupu, ale naštěstí přišly nové mladé tváře z řad výkonnostního ob. Slabinou nakonec nebyla ani mapa ani stavba tratí, ale můj nákup v Kauflandu (minule jsem v pohodě nakoupil v pivotéce), kam jsem se jinak dosud vstoupit neodvážil a obhlédl ho jen jednou z venčí, když jsem tam byl nedávno po závodě vysazen z auta. Domapoval jsem ho pak už jen ze streetview. Nákup proběhl dramaticky, protože po naplnění vozíčku jsem jednoduše nemohl najít pokladny a východ. Našel jsem akorát šipky, které mne poslaly nahoru do patra a tam jsem pak nemohl najít ani chodník po kterém jsem přijel. Nakonec jsem kasu objevil, no paní trvala na tom, že musím všech 44 piv po jednom vyndat na pás a žádné nerozbít. Pomsta byla sladká, když jí jedno pivko bouchlo v ruce. Šok nastal po placení, kdy jsem zjistil, že sice první pivo v košíku byla klasická branická desítka, ale zbytek vozíku byl naložen ze stejné basy už dvanáctkou. Zátky byly obalené stejnou reklamou. Vracet přes kasu 44 piv a zase odebrat 44 piv jsem vhledem skoro už zapadajícímu slunci vzdal. Závodníci se mi trochu dřív unavili, ale čelo závodu se díky tomu srovnalo a nikdo nevyčuhoval s 10 či 12 pivy. Dokonce se obávám, že něco zbylo a na úklid kontrol si beru otvírák. Vyhrál Ondra Skripnik a Marek Uhlíř. Ondra vypil i zajímavou kontrolu s popisem Mezi vinicemi (jinak převládaly jámy).

  Mapa s postupy Hynka - skončil na 2. až 6. místě.

  A možná by někdo mohl uspořádat orienťák v Kauflandu - shoporienteering. Na startu by každý vyfasoval mapu s vyznačeným zbožím a východem ke kasám .-), vozíček a objednávku nákupu. Úkolem by bylo co nejdříve nakoupit. Za špatnou položku třeba nákup dvanáctky místo desítky by byl disk. Divácky atraktivní o-disciplína, kam se hrabe prima vařečka a pro reklamu a sponzoring bomba.
  A ještě k tomu shoporienteeringu. Je to i o taktice na postupech. Něco jiného je jezdit mezi pomalu se sunoucími důchodci s vozíkem, kde máte 44 piv než když si tam vezete deset deka šunky. Třeba při nájezdu na pohyblivý chodník se vám všechny ty kuželky složí jako když v bowlingu dáte plný zásah. Co se týká nápovědy, tak ji spíše čekejte od náhodně nakupujících diváků než od prodavaček - no spíše překladaček desítek do basy s dvanáctkama jako návnady. Všechny mladé prodavačky na patře mi totiž řekli, že netuší, kde je východ. Až jeden prodavač konečně naznačil, že východ je možná někde tam. Oni totiž chodí do práce služebním vchodem.


 • V sobotu 13.4. pořádala Praha akorát hovínkáč mezi paneláky, a tak jsem vyrazil na pořádné závody na sever pod Krušné hory na mapu Saleisova výšina. Běželo se v zajímavém terénu, kde začátek mi připomínal kamenité a skalnaté partie u Jevan. Pouze vzdálenější části lesa byly jednodušší bez převýšení a taky zarostlejší. Závod měl komornější účast. Na rychlých tratích v hlavních kategoriích zvítězili Bohdana Heczková a Tomáš Dlabaja. Web závodu.
 • Pražský hovínkáč na mapě Čoudov zařadil do sprintu podivnou novinku - umělou překážku. Princip překážek jsem vůbec nepochopil, volbu postupů to spíše ochudilo. Nečitelné sprintové mapy se tak stávají ještě nečitelnější. No asi sprintům nikdy neporozumím, ostatně na ně nemám ani natrénováno. Otázkou je proč je jich tolik v oblastním kalendáři. Web závodu.
 • V neděli jsem vyrazili do Jevan na mapu Aldašín. Na mapě na rozdíl od sousedních Rybníků je jen jedna stráň s kameny a skalkami, ale moje trať se tam nedostala. A tak to byl takový obyčejný rychlý závod někde v čistém lese, v závěru i s nějakým podrostem. Hlavní kategorie vyhráli Martina Tichovská a Vojta Kettner. Web závodu.

 • Konečně byl spočítán březnový ranking a já zjišťuji, že jsem si za březen vyběhl do rankingu přesně 1 bod. To vypadá na titul minirankoholik roku. Loni jsem začal nadějně, to jsem měl za březen 25 bodů, ale tento výkon by stačil na titul jen v mužích. V ženském rankingu je výsledků pod 10 bodů hned několik. A na jednom jihočeském žebříčku 31.8. došlo k raritě, kdy rankingový koeficient RVP byl rekordně pouze 7. Vítězka to trochu urvala, a tak si připočetla celých 9 bodů. Soupeřky pak 7,6,5,3 a 2. Já jsem v ten samý den na jiném závodě zaútočil na podobný výsledek, ale bohužel o 1 vteřinu se opozdil, a tak místo minibodů na mne čekala nula. Koeficient závodu RVP byl ovšem 4204, to je pak větší loterie trefit jedničku. Letošní jedničku mám ze závodu s RVP dokonce 6534.

 • Komix - Perníkova chaloupka

  Na začátek stránky


  email: Borovicka.Milan
  Drby

  shop.orienteering.cz

  www.vjsport.cz

  O-bufet

  BEN

  Béďa


  Sporttestery, sportovní hodinky a další potřeby

  www.hshsport.cz


  MTBO

  ČAR

  COH

  SZOŠ


  Betov


  TOPlist

  www.suuntocz.cz